Az utóbbi hetekben többször is jelezte a pénzügyminiszter, hogy a tervezettnél jóval kevesebb áfa folyik be a büdzsébe. Ennek a tárca szakértői szerint részben az az oka, hogy az elszámolási rendszer változása miatt másfél havi csúszással érkezik be az áfa. De szerepet játszik benne a lazább szabályok miatti adóelkerülés is. Tegnap a Pénzügyminisztériumban (PM) bejelentették: szigorú adóhivatali ellenőrzések indultnak október 20-tól – ez időponttól ugyanis olyan negyedéves statisztikák állnak rendelkezésre, amelyek már uniós tagságunk idejéről, az új áfaszabályok szerint befizetett összegekről rögzített adatokat tartalmaznak.
Azt a Pénzügyminisztérium is belátta, hogy túlságosan feszített a bevételi terv, mert az idei költségvetési törvényben előírt 1905 milliárdos előirányzatot több lépésben is „finomította”, előbb 1783, majd 1695 milliárdban jelölve meg a várható áfa összegét. Ám a szeptemberi adatok szerint még ez utóbbitól is 23 milliárdos elmaradás tapasztalható. Németh Dávid, az ING Bank elemzője szerint az év végéig 40 milliárd forintra nő a különbség.
Nyilvánvalóan tervezési hiba történt a költségvetésben – jelentette ki Heinczinger Róbert, az Ernst & Young magyarországi adópartnere a Világgazdaságnak. Bár előfordulhat, hogy a cégek kezdeti „ügyetlenkedése” is hozzájárult az áfabevételek nem kellő ütemű beérkezéséhez – tette hozzá. A kezdeti nehézségeket fokozta, hogy rendkívül későn jelentek meg a vonatkozó jogszabályok, alig maradt idejük a cégeknek, hogy kellőképpen felkészüljenek az uniós csatlakozással összefüggő változásokra.
Zara László, az Adótanácsadók Országos Szövetségének elnöke szintén azon az állásponton van, hogy a rossz tervezés miatt adódik a jelentős eltérés az áfabevételi terv és a megvalósulás közt. Véleménye szerint nem az uniós átállással kapcsolatos nehézségek vagy az új szabályok bonyolultsága az igazi oka a bevételek elmaradásának, hiszen már látható, hogy az eltérés tovább tart az indokoltnál, a hatás nem rövid távú. Hangsúlyozta, hogy a bevallás alapszisztémája ugyanaz, így pusztán magyarázkodás az erre való hivatkozás.
Elvetette viszont a tervezési hiba teóriát a Világgazdaság által megkérdezett független szakértő. Szerinte inkább az történhetett, hogy a fogyasztói magatartás máshogy változott, mint ahogy azt a tervezéskor várták. Az európai uniós csatlakozás óta sokan vásárolnak a szomszédos országokban az áfakülönbségből adódó előnyök miatt, ezt nehezen lehetett előre látni.
A vállalkozások képviselői nem találgatnak, hogy mi lehet az áfaelmaradás oka, ám azt állítják: az érintett cégeken nem múlik a bevételi terv teljesítése. Nem érdekük ugyanis, hogy utólag kiderüljön, bármilyen ok miatt elmulasztották az adó kifizetését.
(Világgazdaság)

Bicikliző tolvaj akart kirabolni egy idős férfit Cegléden–videó