Magasabb költségtérítés az EP-képviselőknek

A jelentős emelésen túl nem sok minden történt az EP-választások előtt még hevesen vitatott költségtérítési ügyekben. Egy Bécs-Brüsszel retúrjegy megvásárlásához közel 1000 euró térítést kapnak, holott már 200 euróért meg lehet tenni ezt a távolságot.

2004. 10. 19. 8:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lap Költségtérítéseken kívül még semmi sem történt címmel közöl gunyoros írást az Európai Parlamentben uralkodó állapotokról.

Mintegy 12 ezer eurós költségtérítést kap egy EP képviselő havonta, hogy ebből fizesse munkatársait. Most ezt az összeget 2000 euróval felemelték, ami a 2005-ös költségvetési évben 17 568 millió eurós kiadásnövekedést jelent. Josep Borrel ezt az emelést azzal indokolta, hogy az EU-bővítést követően megnőtt a képviselők munkája is. A jelentős emelésen túl nem sok minden történt az EP választások előtt még hevesen vitatott költségtérítési ügyekben. Az útiköltséget továbbra is átalányban számolják el, s ezért egy Bécs-Brüsszel retúrjegy megvásárlásához közel 1000 euró térítést kapnak, holott már 200 euróért meg lehet tenni ezt a távolságot.

A költségtérítési rendszer átalakítása még várat magára. Borell ellenzi, hogy a költségtérítési ügyeket általános fizetési reform keretében oldják meg, ahol a képviselők keresetét egységesen magas szinten (9000 euró) állapítanák meg. A probléma lényegét abban látja, hogy számos szegény országból érkezett EU képviselő – aki az átlagnál jóval kevesebbet keres – jövedelmét a viszonylag nagylelkű költségtérítésekkel egyenlítheti ki.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali napilap Békés forradalom a magyarországi szocialistáknál címen ír az MSZP vezetésében történt személycserékről. „Békés forradalom volt”- így írta le Hiller István a szocialisták új elnöke hétfőn reggel a hétvégi MSZP kongresszuson történteket. Ezen a rendezvényen megújulásuk jelét kívánták adni.

Gyurcsány, aki a frissen választott MSZP-s elnök jóbarátja, hangsúlyozta, hogy a 40 éves Hiller a szocialisták első elnöke, aki az 1956-os forradalom után született. „Ezzel egy egész korszak véget ér”- nyilatkozta Gyurcsány. Hiller, aki a budapesti kabinet kulturális minisztere, a pártelnökségben Kovács László külügyminisztert váltja, aki mint brüsszeli biztos, már nem jelöltette magát ismét a párttisztségre. Kovács, aki a brüsszeli bizottságban az energiaügyeket felügyeli majd, azok közé tartozott, aki az EP-meghallgatáson a legrosszabb osztályzatokat kapták. A szocialisták új vezére azzal foglalta össze programját, hogy a liberálisok gyűlölik az államot, a konzervatívok istenítik, mi „használjuk azt”.

Az, hogy a sokat emlegetett megújulás megvalósult volna, a budapesti balliberális napilap a Magyar Hírlap hétfői számában megkérdőjelezte. Hiszen helyettes pártelnöknek azt a Szekeres Imrét választották, aki 1969 óta a kommunista párt tagja volt, ráadásul a MeH politikai államtitkára volt a Medgyessy-érában. E dicstelen korszakot pedig a szocialisták szeretnék végleg eltemetni.

Szekeres az elnökválasztáskor Hiller ellen indult, de kezdettől fogva világos volt, hogy veszíteni fog. Az 54 esztendős politikusról azt állítják, hogy kiváló szervező.

A két alelnök kiegyenlítetten a két korszak között áll. A 28 éves Újhely (sic) István igen gyorsan az ifjú szocialisták vezetőjévé emelkedett, és 2002 óta a parlamentben ül. A másik alelnök, a 44 éves hadügyminiszter és pártkatona: Juhász Ferenc, aki szintén tagja volt a kommunista pártnak.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin „Beckstein menekülttábort kíván építtetni a Bundeswehrrel” címmel tudósít a bajor belügyminiszter javaslatáról.

A nürnbergi sajtóklubban Beckstein javasolta, hogy „a Bundeswehr, mint azt Albániában is teszi, igazgassa a tábort”. A Bundeswehr ugyanis a koszovói háború során gyűjtőtáborokat állított fel Albániában. „Akkor ebben senki sem talált kivetnivalót”-nyilatkozta a CSU politikusa. A gyűjtőtáborok csak az adott kormányok kimondott egyetértése esetén valósíthatóak meg.

A tervezett észak-afrikai menekülttábor vitatott terveivel kapcsolatos kritikát azzal utasította vissza a miniszter, hogy egy humanitárius katasztrófa idején cselekedni kell. (A fekete kontinensről érkezett illegális bevándorlók és menekültek ugyanis a Földközi-tenger partjaihoz közel várakoznak, hogy valamilyen módon átjuthassanak Európába – a szerk.) Már eddig is ezrek fulladtak a Földközi-tengerbe – érvel Beckstein. Az afrikai táborban ezzel szemben elhelyezhetők és elláthatók lennének a menekültek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.