Az egész ország érdeke, hogy a megye a 2007–2013 között megkaphassa a legkedvezőbb uniós támogatásokat – fejtette ki Szabó Imre, a Pest megyei közgyűlés elnöke. Ez ott lehetséges, ahol az egy főre jutó GDP nem éri el az uniós átlag 75 százalékát. Ha Budapest a központi régió része, ez a terület kiesik a kedvező kategóriából, míg a megye a főváros nélkül az országos 48 százalékos átlag körül lenne.
Szabó Imre szerint a nagyvárosokra jellemző kérdések megoldása előtt álló Budapest és a jelentős nagyságú, hátrányos helyzetű térségből álló Pest megye fejlesztési terveit célszerű lenne külön kezelni. A főváros más uniós forrásokból juthatna támogatásokhoz. A tervezési és főként az agglomerációs kérdésekben szoros lenne az együttműködés, hiszen a területfejlesztési törvény tavaly elfogdott módosítása után az idén épp erre jött létre a budapesti agglomerációs fejlesztési tanács – mutatott rá a közgyűlési elnök.
Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős miniszter szerint nem egyértelmű, hogy a területfejlesztési törvény módosításával rendezni lehet-e a kérdést. Ezt szakértők vizsgálják. A miniszter elmondta: egy ilyen döntést egyébként sem hozhat meg Magyarország egyedül. Már megkezdődött az egyeztetés az unióval, s a magyar delegáció felvetette a különleges elbírálás lehetőségét.
A kedvező uniós elbírálásban bízik Bakonyi Tibor, a főváros szocialista főpolgármester-helyettese is. Kifejtette: a fővárosi közgyűlés tavaly szeptemberben döntött arról, sem területfejlesztési, sem közigazgatási szempontból nem támogatja, hogy a főváros és környezete külön régióba kerüljön, leginkább Budapest és agglomerációjának szétválasztását tartják aggályosnak. A főpolgármester-helyettes szerint az is az ország érdeke, hogy a főváros ne essen el teljesen a kedvezőbb uniós lehetőségektől, amelyek az együtt maradás esetén megszerezhetők. A főváros inkább azt tartaná járható útnak, ha Pest megyét kompenzálnák a várható pénzügyi veszteség miatt.
– Az utolsó másodpercben járunk. Ma már az EU jóindulata szükséges a közösségi rendeletek rugalmas értelmezéséhez. Ha betartunk minden közösségi szabályt, akkor 2007 után hiába válna külön, Pest megye már nem tudná érvényesíteni érdekeit – kommentálta a kezdeményezést Baráth Etele. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter szerint hosszú politikai vita lezárási kísérletét jelenti ez a szocialista javaslat. A kormány már törvényjavaslatokkal készül arra, hogy közszerződés keretében az állam vállaljon garanciát az agglomerációs térségek együttes fejlesztésére.
A helyzetről egyeztetés kezdődött az EU-val. Baráth Etele levelet írt az Európai Bizottság illetékes tagjának, Danuta Hübnernek, és az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat vezetésével is tárgyalnak. Kérdésünkre, mi történik, ha a parlamenten átmegy a szocialista javaslat, ám az EU elzárkózik a szétválasztástól, a miniszter annyit válaszolt: ez is elképzelhető. Egyeztetés tárgya, hogy 2007-től a közép-magyarországi régiót ne a jelenlegi szintről vezessék ki a támogatásokból.
Szakértői vélemények szerint a magyarországi központi régió elveszti növekedési helyzetét, ha 2007-től a számára felkínált új uniós besorolást kapja, ugyanis átlagosan 30 százalékos közösségi támogatásra számíthatna Budapest és Pest megye, szemben a kedvezőbb variánssal, ahol átlagosan 60-65 százalékos támogatási szint érhető el 2007 és 2013 között.
Forrás: Világgazdaság
Hivatalos: hamarosan életbe lép a harmadfokú hőségriasztás
