Nagyszombat: a feltámadás előszobája

Egyik legtitokzatosabb ünnepünk, mint igehirdető lelkész is sokszor kínlódtam már, hogy ilyenkor mit is lehet mondani, hiszen ez az a nap, amit úgy szoktunk emlegetni, hogy ilyenkor néma az Isten. Meghalt az Isten, mondhatom egy kicsit kiélezve - fogalmazott a Magyar Rádiónak adott nyilatkozatában Gáncs Péter evangélikus püspök.

MNO
2005. 03. 26. 11:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok helyen ilyenkor a temetőkbe zarándokolnak ki a hívek, meglátogatni az előrementek gyülekezetét. Én is gyakran prédikáltam temetőben sírok között ezen a napon. Ilyenkor arra szabad gondolnunk és kell gondolnunk, hogy Jézus is eltemettetett, ezzel, ha úgy tetszik, sírjainkat is megszentelte. Az apostoli hitvallásban, ahol a titokról is vallunk, hogy alászállt a halottak birodalmába, ez az a nap, ami a csönd napja. Ilyenkor a harangok is hallgatnak, és egy kicsit végig kell gondolnunk azt a különleges, szinte vákuumhelyzetet, hogy nagypéntek és húsvét között vagyunk, Jézus már nincs itt, még nem támadt föl, és ebben a helyzetben kell szembesülni múlandóságunkkal, a halál tényével, és ugyanakkor a föltámadás reménységével.

Ilyenkor tartják délután a feltámadási körmenetet. Ez már egy ráhangolás a következő napra. Protestáns vonalon most az a hagyomány lassan már évek óta, hogy húsvét hajnalában már a napfelkeltével együtt próbáljuk a feltámadás örömét átélni, tehát mindenképpen nagyszombat már húsvét előszobája. Az a nap, amikor készülünk a föltámadás ünnepére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.