Középületeket perelnek

Hét középület, köztük bíróság, polgármesteri hivatal, munkaügyi központ, gyógyszertár, orvosi rendelő és okmányiroda fenntartója ellen indított bírósági eljárást a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége. Ezzel megkezdődött az a persorozat, amelyet azért kezdeményeztek, mert nem akadálymentesítették a magyarországi középületeket a törvényes határidőig.

Magyar Nemzet
2005. 05. 02. 22:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A székesfehérvári megyei bíróság, a győri táblabíróság, Budapest VIII. kerületének polgármesteri hivatala, egy XIII. kerületi gyógyszertár, egy vidéki okmányiroda, egy orvosi rendelő, valamint a Fővárosi Munkaügyi Központ egyik ingatlana – ezek azok a középületek, amelyek fenntartója ellen pert indított a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ). Az említett hét ügyben már benyújtották a bírósághoz a keresetlevelet, további négy esetben pedig az előkészítés zajlik – mondta Hegedűs Lajos, az érdekvédelmi szervezet elnöke. Ezek olyan épületek, ahol mozgáskorlátozottak is szerettek volna ügyeket intézni, de nem tudtak oda bejutni. A MEOSZ nem akart tömeges, az államigazgatást teljesen megbénító pereskedésbe kezdeni. Ezért csak néhány intézményt választottak ki figyelemfelkeltés céljából – szögezte le Hegedűs Lajos. „Pergyanús” épület pedig van elég, a középületeknek ugyanis alig 30 százaléka akadálymentes az érdekvédelmi szervezet korábbi felmérése szerint.

A felperes jogi képviselője főként az esélyegyenlőségi és az építési törvényre hivatkozik majd a bíróságon. Az egyik jogszabály kimondja, hogy 2005. január elsejéig akadálymentesíteni kell a középületeket. A másik pedig arról rendelkezik, hogy új középület építésére vagy régi átalakítására csak akkor lehet engedélyt adni, ha az akadálymentes lesz. Ezt azonban rendre megszegik. Hegedűs példaként említi a győri táblabíróságot, amelyet milliárdos összegből újítottak fel, mégsem lett akadálymentes. – Szeretnénk nyomatékosítani a perekkel, hogy a törvénysértésnek szankciója van. Reméljük, hogy sikerül arra is felhívni a figyelmet, hogy az átalakításokhoz pénz kell, amit a központi költségvetésből kellene biztosítani – szögezte le a MEOSZ elnöke, hozzátéve: a bíróság tisztázhatja azt is, hogy mi a középület. A törvény ugyanis ezeknél írta elő az akadálymentesítést, de a meghatározást nem pontosították.

A kormány nemrég 2010. december 31-ét jelölte meg a középületek akadálymentesítésének végső határidejeként. Ezen belül épületcsoportonként részhatáridőket jelölnének meg, ezekről még zajlik a szakmai egyeztetés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.