Válaszokat vár a kormányfőtől a Fidesz

A Legfelsőbb Bíróság szerint is érvénytelenek a Csillebérci Gyermektábor elajándékozásáról szóló szerződések. A testület ezzel jóváhagyta a Fővárosi Ítélőtábla korábbi, másodfokú ítéletét. Rogán Antal (Fidesz) ma bejelentette: a Fidesz parlamenti frakciója kezdeményezni fogja az Országgyűlés Ifjúsági és Sportbizottságának összehívását, és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök személyes meghallgatását.

MNO
2005. 05. 03. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltás egyik leghírhedtebb privatizációs ügyletének történetére tett pontot a Legfelsőbb Bíróság, amikor ma jóváhagyta azt a másodfokú ítéletet, miszerint érvénytelenek a csillebérci tábor elajándékozásáról szóló szerződések. A KISZ egykori vagyonának törvénytelen elajándékozásában a magát KISZ-jogutódként aposztrofáló Demisz is részt vett, melynek akkori egyik vezetője Gyurcsány Ferenc volt.

Több mint hárommilliárd forintos ingatlant kap vissza a magyar állam a Legfelsőbb Bíróság döntése következtében. A testület szerint is érvénytelenek a Csillebérci Gyermektábor elajándékozásáról szóló szerződések. A Legfelsőbb Bíróság ezzel jóváhagyta a Fővárosi Ítélőtábla korábbi, másodfokú ítéletét. A tavaly szeptember 17-i ítélet szerint semmisek azok a szerződések, amit a Kommunista Ifjúsági Szövetség , a Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség (DEMISZ), valamint a Magyar Úttörők Szövetsége (MÚSZ) kötött 1989-ben. Ezzel az ítélőtábla jóváhagyta az ügyben hozott első fokú ítéletet.

A felperesek azt kérték a bíróságtól: mondja ki, hogy a nagy értékű, Budapest XII. kerületében fekvő ingatlanáról szóló 1989. évi ajándékozási szerződés érvénytelen. Az ingatlan tulajdonjoga 1989-ben az államé volt. Az érvényes jogszabályok értelmében a társadalmi szervezetek rendelkezhettek a kezelésükbe adott ingatlanok felett. A Kommunista Ifjúsági Szövetség viszont a felperesek álláspontja szerint az ajándékozási szerződés megkötése előtt két hónappal megszűnt, és társadalmi szervezetnek nem lehet jogutódja.

A Csillebérci Gyermektábor ügyében még 2000 nyarán nyújtott be keresetet a Magyar Úttörők Szövetsége ellen a magyar állam nevében eljáró Kincstári Vagyonigazgatóság, valamint az akkori Ifjúsági és Sportminisztérium, melynek vezetője, Deutsch Tamás személyesen is nyomást fejtett ki az ügy felgöngyölítése érdekében.

Elzakatoltak a hárommillárd forinttal

Mint azt a Magyar Nemzet korábban megírta: 1989. június 27-én ajándékozási szerződésekkel a Kommunista Ifjúsági Szövetség és a Demisz az Magyar Úttörők Szövetségének (MUSZ) juttatta az ingatlanokat. Ekkor a KISZ már nem létezett, ugyanis április 22-én, az utolsó, XII. kongresszusán jogutód nélkül megszűnt. Ekkor alakult meg a Demisz, amelynek egyik vezetője Gyurcsány Ferenc jelenlegi miniszterelnök volt.

A MUSZ elnöksége ráadásul eladott egy igen értékes, a tábor területén fekvő ingatlant. 1999 márciusában Rácz Péter, a Magyar Úttörők Szövetségének elnöke 15 millió forintért értékesítette a tábor területén álló vadászházat a hozzá tartozó 2694 négyzetméteres telekkel. Az ügyben indult büntetőperben folytatott nyomozás során kiderült: Rácz ingatlanszakértője, Burger Béla annak tudatában lépett, hogy az önkormányzat építési engedélyt adott ki a területre és alulértékelte az akkor 94 millió forintot érő ingatlant. Vevőnek az a Bau-bérc Kft. jelentkezett, melynek tulajdonosa Rácz unokatestvére, Rabb Attila volt. A cégben 2001-ben szerzett ötvenszázalékos tulajdonrészt egy kínai vállalkozó, akinek magyarországi kézbesítési megbízottja az MSZP frakcióigazgatójának, Varju Lászlónak a felesége lett. Varju László, a Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Közalapítvány kuratóriumának elnökeként több mint hatvan, korábban a Kommunista Ifjúsági Szövetség és a MUSZ kezelésében lévő ingatlan privatizálásában vett részt.

Deutsch Tamás az ügy napvilágra kerülését követően figyelmeztetett: 2002. októberében a csillebérci ügyben rendőrség vélhetően politikai nyomásra leállította a nyomozást.

Lamperth „osztályfőnöki órája”

A tábort az MSZP nyílt propagandacélokra is felhasználta. Például 2004 júliusában Lamperth Mónika belügyminiszter Csillebércen „rendkívüli osztályfőnöki órát” tartott, s a demokráciáról és az ellenzék – szerinte – helytelen viselkedéséről beszélt 14-16 éves fiataloknak. A belügyminiszter felhívta a fiatalok figyelmét: a rendezvény sem nem objektív, sem nem politikamentes. A politikus több alkalommal kiemelte az ellenzék „álságos” magatartását, és felszólította a diákokat, hogy válasszák a szocialistákat.

Rogán: Gyurcsány törvényt sértett

Rogán Antal úgy véli, „a Legfelsőbb Bíróság mai ítélete nem csak azt mondja ki, hogy törvénysértő az ajándékozási szerződés, de azt is kimondja, hogy a Demisz akkori vezetői, köztük Gyurcsány Ferenc, a Magyar Köztársaság jelenlegi miniszterelnöke 1989 júliusában törvényt sértett”. Mint sajtótájékoztatóján fogalmazott: „Gyurcsány Ferenc és a Demisz többi vezetője törvénysértő módón játszotta át a közvagyon köréből a magánvagyon körébe az úttörő szövetség tulajdonába, majd azt követően részben magánszemélyek tulajdonába a korábbi csillebérci gyermektábor területét„.

Rogán Antal ezzel összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy „mivel Gyurcsány Ferenc ma az ország közjogi méltóságainak egyike (...), közszereplőként felelősséget visel a törvénysértő döntés megszületésének a körülményeiért”. A képviselő bejelentette, hogy a Fidesz parlamenti frakciója a megfelelő számú képviselő aláírásával kezdeményezni fogja az Országgyűlés Ifjúsági és Sportbizottságának összehívását, azon belül pedig Gyurcsány Ferenc miniszterelnök személyes meghallgatását. A fideszes honatya a meghallgatás céljáról szólva elmondta, hogy a testület feladata lenne tisztázni, „milyen módon vett részt abban a törvénysértő döntésben a Demisz akkori alelnökeként Gyurcsány Ferenc, melynek eredményeként a közvagyon részéből magánvagyonná kezdett átalakulni a korábbi csillebérci gyermektábor„. A Fidesz szándékai szerint a bizottság arról is informálódna, „mit tesz Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként a korábbi törvénysértő állapot megszüntetéséért és a törvényes állapot helyreállítása érdekében”. Hozzátette: a grémium előtt a kormányfőnek arról is számot kéne adnia, hogy mikor kerül vissza a magyar állam tulajdonába a jelenlegi csillebérci gyermektábor terülte, mit tervez a kormány a gyermektáborral, mikor nyitja meg azt a gyermekek előtt, és mikor, milyen formában használhatják majd a magyar családok gyermekei a tábort eredeti funkciójának megfelelően. – Elvárjuk a miniszterelnök személyes megjelenését és kérjük a Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták képviselőit, ne tegyék lehetetlenné a miniszterelnök személyes meghallgatását – hangsúlyozta Rogán Antal.

fideszfrakcio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.