A fény éjszakája

Ismét divatba jöttek a Szent Iván-éji mulatságok Magyarországon; kevesen tudják, de ennek az északi népeknél igen népszerű és fontos ünnepnek hazánkban is vannak hagyományai, melyek jórészt a Szent Iván-napi tűzhöz kapcsolódnak.

MNO
2005. 06. 25. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar néphagyományból már jórészt kikopott, ám az észak-európai és a szláv népeknél a mai napig jelentős ünnep Szent Iván ünnepe, június 24-e. Régen erre az időpontra esett a napforduló, ma azonban már 21-ére esik (ennek oka a Földhöz viszonyított napállás és a tényleges naptári évek közti különbség). A Nap, amely a téli napfordulótól kezdve fokozatosan egyre magasabbra emelkedik az égen, ezen a napon éri el pályájának csúcsát, ezt követően a hanyatlás féléves periódusa kezdődik. Az évnek ezen a napján a leghosszabb a nappal és a legrövidebb az éjszaka. A nyári napfordulót a kezdetektől fogva megünneplik a kelták, germánok, szlávok, és az északi népek szinte mindegyike. Papjaik-druidáik a Föld és az Ég nászának tisztelegtek. Az ünnep szimbolikája a fény és a világosság győzelmét fejezte ki a sötétség és a halál felett. Sok kőemléket a napforduló pontjaihoz tájoltak (vagyis a téli, illetve nyári napfordulón a látóhatáron felkelő nap pontjához). A dél-angliai megalitikus építményben, Stonhenge-ben a kör közepéről nézvést épp a sarokkő fölött kel föl a nap a nyári napforduló idején. Stonhenge-ben a mai napig megünneplik a nyári napfordulót.

Régebben nálunk is számtalan babona és hiedelem kapcsolódott e naphoz. Előestéjén sokfelé ágat tűztek a tyúkólakra a rontás és a boszorkányok ellen. A Szent Iván éjjelén szedett gyógyfüveknek különleges hatást tulajdonítottak. Hajnalán az öregasszonyok meztelenül járták körül a földjüket, és harmatot szedtek. Ezen a napon került sor a híres tűzgyújtásra is. A faluvégen, erdőszélen rakott tüzet háromszor kellett átugrani, hogy Szent Iván közbenjárásával a Szentháromságnál kegyelmet nyerjenek. A tűzgyújtás alkalmával a tűzbe vetett gyümölcsnek, főként az almának gyógyító erőt tulajdonítottak. Egyes helyeken, hogy a ház le ne égjen, a tűzgyújtáskor viselt koszorút feltűnő helyen a falra akasztották.

A nyári napforduló ünnepét egykor a jövendőmondásra is különösen alkalmasnak tartották: hitték, hogy a Szent Iván-napi tűz megvéd a jégesőtől, a dögvésztől, a gonosztól és jó termést biztosít. A népi jövendölés szerint, ha a kakukk Szent Iván napja előtt megszólal, úgy olcsó lesz a gabona, ha utána, úgy drága. Egyes vidékeken azt tartották, ha Szent Iván napján eső esik, úgy mind mogyoró, mind pedig dió kevés lészen. Karcagon és Kéthelyen a Szent Iván-nap előtti kakukkszó olcsó, az utána való drága gabonát jósolt. A palóc lányok a tűz kialvása után a kenderföldre mentek, és ott egyenként a kenderbe heveredtek. Azt tartották, hogy amelyikük után a letiport kender feláll, az egy éven belül férjhez megy. Másutt a fiatal házasok 13 szem parazsat tettek egy fazékba; az asszony felhajította a fazekat jó magasra, és ha egy szem parázs sem hullott ki belőle, boldog családi életre számíthattak.

A néphit szerint Szent Iván előestéjén virágzik a páfrány. Az aranyosan fénylő virág csak néhány pillanatig él, azután elhervad és elenyészik. A néphit szerint aki keresve-keresetlen mégis rálel, érteni fogja az állatok nyelvét és meglátja a földbe rejtett kincseket. A dunántúli Somló vidékén úgy tudják, hogy a boszorkányok a páfrány virágának köszönhetik mágikus erejüket és tudásukat.
A szatmári Sárközben azt is tudni vélték, hogy aki megszerzi a páfrány virágát, nem csak az állatok, hanem a füvek és a fák beszédét is megérti. A páfrány virágát vagy magját egykor Európa-szerte láthatatlanná tevő varázsszernek tartották. A néphit szerint azonban szinte lehetetlen megszerezni a páfrány virágát, mert a bimbó fakadását kísérő mágikus fuvallat mély álmot bocsát az emberre. Sokan úgy tudják, hogy abban a pillanatban, amikor a virág kinyílik, odarepül egy apró madár, és elragadja az ember elől. Mások viszont azt tartják, hogy maga az ördög szakítja le a virágot, mivel nem akarja, hogy más is rendelkezzen az általa birtokolt mágikus erővel. Szent Iván a korán elhunyt gyermekek védőszentje. A gyermeküket korán elvesztet fiatalasszonyok, a tüzet körülülő gyermekeknek gyümölcsöt osztogattak, míg ők maguk nem ehettek belőle.

A Szent Iván-napi mulatságok manapság egyre népszerűbbek Magyarországon, igaz, ma már nem a varázslat és a bűbáj, hanem a szórakozás jegyében állják körül a Szent Iván-napi máglyát.

(origo.hu, astrologia.hu, etel.hu, regesz.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.