A hollandok elutasították az EU-alkotmányt az első felmérések szerint

Hollandiában az urnazárás után közzétett felmérések szerint a szavazópolgárok többsége elutasította az unió alkotmányát. A nem hivatalos végeredményt nem sokkal éjfél után teszik közzé. Jan Peter Balkenende holland kormányfő csalódottságának adott hangot az eredmény hallatán.

Kovács Zita
2005. 06. 01. 19:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hollandiában az urnazárás után közzétett felmérések szerint a szavazópolgárok többsége elutasította az unió alkotmányát. A népszavazáson a nemek aránya a voksolók kikérdezésén alapuló felmérés szerint 63 százalék volt az igenek 37 százalékos arányával szemben. A felmérések szerint a részvétel elérte a 62 százalékot. Ez egyben azt is jelenti, hogy a parlament is elutasítja majd az alkotmányt, miután a kabinet ígéretet tett arra, hogy 30 százalékos részvétel fölött kötelezőnek tartja annak eredményét.

Jan Peter Balkenende kormányfő a holland televízióban elmondott beszédében csalódottságát hangsúlyozta az eredmény hallatán. Mint mondta, csütörtökön parlamenti vitát rendeznek a kialakult helyzet megvitatására.

A választás szerdán közép-európai idő szerint reggel fél nyolckor kezdődött. A választók 21 óráig járulhattak az urnákhoz, hogy döntsenek az uniós alkotmány sorsáról. A nem hivatalos végeredményt nem sokkal éjfél után teszik közzé.

Előzetes adatok azt jósolták, hogy a hollandok mintegy 60 százaléka nemmel fog voksolni. A nem szavazatok többsége vélemények szerint annak köszönhető, hogy túl gyors volt és túl nagy méretű az unió bővítése, Törökország felvételét pedig kifejezetten ellenzik. A holland munkaerőpiacot is elözönlő külföldiek veszélyeztethetik a hazai munkahelyeket – vélik. Szerintük máris túlzott a holland hozzájárulás az uniós költségvetéshez, ami a jövőben csak tovább növekedhet. Más vélemények szerint a hollandok azért szavaztak nemmel, mert szinte semmi információt nem kaptak az alkotmánytervezetről. A válaszadók többsége egyébként tagadta, hogy a francia nem befolyásolná.

Jan Peter Balkenende miniszterelnök korábban a helyi szavazóhelyiségben voksolt Rotterdamtól nem messze. Hollandia jövője csak Európában képzelhető el – mondta Balkenende a holland televízióban kedd este, az alaptörvény támogatására kérte honfitársait, felszólítva őket, hogy ne hagyják, hogy választásukat befolyásolja a franciaországi eredmény. Hozzátette: úgy gondolja, hogy a nem szavazat nem tesz jót sem Hollandiának, sem Európának.

A kormány és a nagyobb ellenzéki pártok elsősorban azért támogatják az alapszerződést, mert úgy ítélik: ha a holland választópolgárok rábólintanak, az növelné az ország súlyát az unióban – és a francia nem után különösen fontos lenne, hogy egy újabb alapító tag elutasítása ne mélyítse tovább az EU válságát. Általános vélekedés szerint egyébként az újabb nem dominóeffektust indítana el.

Hollandia Franciaország után az Európai Unió második tagországa (ráadásul mindketten alapító tagok), amely elveti az alkotmányt. A franciák is nemet mondtak az Európa Unió alkotmányára a vasárnapi népszavazáson. A 70 százalékos részvételi arány mellett lezajlott voksoláson 55 százalékos volt a nemek aránya. Jacques Chirac francia elnök az európai alkotmány elutasítását kommentálva kijelentette: Párizs ezentúl nehezebben tudja megvédeni érdekeit az unión belül. Amennyiben a franciák nem ismétlik meg a népszavazást, uniós alkotmány csak új ratifikációs eljárást követően léphet életbe.

(BBC, Magyar Rádió, Info Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.