A nyugdíjemelést, a minimálbér adómentessé tételét és a szociális támogatási rendszer átalakítását emelte ki a kormány eddigi teljesítményéből a szocialisták vezérszónoka a Fidesz által kezdeményezett parlament vitanapon, ahol a Medgyessy–Gyurcsány-kormány eddigi 3 évének intézkedéseit értékelik a képviselők. Burány Sándor (MSZP) az előző kormány elosztás-politikáját bírálva hangsúlyozta: szükséges, hogy igazságosak és hosszú távon változatlanok legyenek az állami támogatási rendszerek.
A Fidesz vezérszónoka a kormány ígéreteit számon kérve hiányolta a tízezer kollégiumi férőhelyet, az olcsó diákhitelt, a nyolcvan megígért rendőrőrsöt, valamint a kultúrára és sportra fordítható jelentősebb támogatást. Pokorni Zoltán (Fidesz) szólt arról is: nőtt a bizalmatlanság, a széthúzás a gazdagok és szegények, az idősek és fiatalok, a városiak és a falun élők között. Hozzátette: az Orbán-kormány egyik törekvése az volt, hogy megerősítse a nemzeti identitást, felszabadítsa az ebből fakadó energiákat. A kormányváltás óta ugyanakkor a „nemzeti örökség gyakorlatilag elveszett”, az oktatáspolitika elfelejti, hogy a közösség kulturális újrateremtése is feladata – figyelmeztetett Pokorni.
Bozóki András kulturális miniszter a kultúra támogatásának fontosságáról szólt, kiemelve az elmúlt évekből a filmtörvény megalkotását és az állami múzeumok állandó kiállításainak ingyenessé tételét.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter azt hangsúlyozta, hogy az ágazatba több száz milliárd forint többlettámogatást juttattak. Méltatta a gyógyszerár-megállapodást, a népegészségügyi programot és a sürgősségi ellátás fejlesztését, valamint a száz lépés program egészségügyet érintő 21 pontját.
Béki: Elmaradt a baloldali fordulat
A most pályakezdő munkanélküliként utcára kerülő „gyerekek” Fidesz-kormány idején, négy-öt évvel ezelőtt kezdték meg iskolai tanulmányaikat egy zsákutcás képzésben – fogalmazott Arató Gergely oktatási államtitkár, aki szerint ezeknek a problémáknak az okai „mélyebbek, minthogy egy kormányciklus munkájával lehetne őket leírni”. Arató ezt követően támadta a jelenlegi oktatási rendszert, mely szerinte szelektív, kevés felhasználható tudást ad, s egy roma gyereknek ötvenszer kevesebb esélye van bejutni a felsőoktatásba, mint a többséghez tartozó társának. Török Zsolt (MSZP) a vita során később megismételte: az előző kormány felelős azért, hogy napjainkban magas a fiatalok munkanélkülisége.
Béki Gabriella, az SZDSZ vezérszónoka arról beszélt, az ellenzéknek nem kellene kétségbe vonnia a három év alatt elért eredményeket, ugyanakkor azt elismerte, hogy a kormány a szociálpolitikában nem hajtotta végre a baloldali fordulatot, annak ellenére, hogy komoly koncepcionális munka indult el.
Csáky András (MDF) egy felmérésre hivatkozva arról beszélt, hogy a lakosság nem elégedett az egészségügyi ellátórendszer működésével, amelynek oka elsősorban a kormány rossz egészségpolitikájában keresendő. Sisák Imre, az MDF másik vezérszónoka a családi pótlék rendszerének átalakítása kapcsán kiemelte: tárgyalni kellene a szakmai és civil szervezetekkel, valamint a négy parlamenti pártnak is egy asztalhoz kell ülnie ebben a kérdésben. Hozzátette: nem igaz, hogy a kormány duplájára emeli a családi pótlékot, hiszen például az egygyermekes családok esetében 2006-ban 11 ezer forintot fizet majd, holott jelenleg 5100 forint a családi pótlék, a rendszeres gyermekvédelmi támogatás pedig 5434 forint, így az emelés mértéke csupán 470 forint.
Magyar Rádió, hirado.hu, InfoRádió

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt