A Securitate árnyéka vetődött az RMDSZ elnökére

Markó Béla Securitate-s kapcsolatairól közölt tényfeltáró riportot egy Bukarestben megjelenő napilap. A Cotidianul szerint a román miniszterelnök-helyettesről (és RMDSZ-elnökről) a nyolcvanas években úgynevezett "szekus dosszié" készült, amelyből kiderül, hogy a Marosvásárhelyen megjelenő Igaz Szó szerkesztőjeként bensőséges kapcsolatokat ápolt Ceausescu elnyomó szerveivel. • Magyar módon zárolják a Securitate irattárát?

Kristály Lehel
2005. 08. 31. 7:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi román hírszerző szolgálat (SRI) alaposan „átfésülte” a dokumentumokat a Markó Béláról korábban a Securitate által összeállított iratcsomóban, mielőtt az a „szekusdossziékat” vizsgáló bizottsághoz (CNSAS) eljutott volna – közölte ma a Bukarestben megjelenő Cotidianul című napilap.

A dossziéból tíz oldal hiányzik, amit a lapok kettős számozása is alátámaszt – írja a Cotidianul, majd így folytatja: egy 1983-as feljegyzésben a Securitate tisztje engedélyt kér, hogy Markó Béla költő, az Igaz Szó szerkesztője és egyben párttag „támogasson minket (a Securitate-t – a szerk. ), hogy egyes, az ő környezetében előforduló, és negatívan megnyilvánuló személyek helyzetét tisztázzuk”. A román lap közli, hogy egy évvel később, június 19-én sepsiszentgyörgyi látogatása alkalmával Markó kilenc oldalas magyarázó iratot adott. „A tiszt beszélgetést folytatott Markó Béla szerkesztővel a Securitate szerveinek székhelyén”. Ioan Grama kapitány feljegyezte: Markó „beleegyezett, hogy ha tudomására jutnak törvénybe ütköző, vagy nem megfelelő lelkiállapotot (sic!) teremtő problémák, akkor informálni fog bennünket”.

A Cotidianul beszámolt arról is, hogy „a Securitate által megfigyelt hazai és külföldi célpontokkal” fenntartott kapcsolatai és „nemzeti-irredenta megnyilvánulásai” miatt 1985-ben Grama kapitány azt ajánlotta feletteseinek, hogy Markót kövessék és telefonját hallgassák le. A lap által hivatkozott valós vagy vélt dokumentumok között található egy 1988-ban készült, egy magyarországi látogatásról szóló negatív jellemzés is, amely hivatkozik a költő házaséletére és akkori feleségével, Enikővel fenntartott viszonyára.

– Nem helyeslem, hogy bárki belenézhet a szekus-dossziékba, de nem utasítottam volna vissza, hogy a Cotidianul újságírójának rendelkezésére bocsássam a teljes dossziét, minthogy magam is kikértem. Nincs szégyellnivalóm. A Securitate követett, lehallgatott és minden eszközét bevetette ellenem. Nem tudom, milyen gond merülhet fel e tekintetben velem kapcsolatban, hacsak nem az, hogy egyes jól ismert szekuritates címkézések szerint úgynevezett „irredenta” tevékenységben vettem részt„ – nyilatkozta az ügy kapcsán a Transindexnek Markó Béla.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.