Az Országos Lakás és Építésügyi Hivatal (OLÉH) megbízására az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs (ÉMI) Kht. kidolgozott egy olyan, EU-konform minősítési rendszert, amely nem csak az építő cégek műszaki oldalát, hanem pénzügyi, jogi referenciáit is vizsgálja. A minősítési eljárásokat a tervek szerint október 1-től indítják el. A minősítési rendszerben való részvétel önkéntes, a díja – amelyet az ÉMI mérnöki napidíja alapján számítják majd ki – attól függ, hogy az adott cég hány tevékenységét szeretné minősíttetni.
A minősítést az ÉMI végzi, de később mások is szerezhetnek akkreditációt erre a tevékenységre. Nem feketelistát készítünk, arról szeretnénk tájékoztatni a lakásvásárlókat, hogy melyek a mindenképpen megbízható cégek – közölte Karikás György, az ÉMI vezérigazgatója. Ez a rendszer segíti többek között a minőségi javulást, a fekete- és szürkegazdaság visszaszorítását és az építőipar egyik legnagyobb problémájának számító körbetartozás megszüntetését – mondta Kolber István, a regionális fejlesztésekért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter.
A bankok tetszését már elnyerte az ötlet, ám még sok a kérdőjel. Továbbra is gondot jelent, hogy a projektcégeket az új rendszerben sem minősítik – mondta Varjasné Székely Éva, a Quadrát Rt. vezérigazgatója, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének elnöke. Ezek a társaságok általában csak egy-egy lakóház felépítésének idejéig élnek, s mire a lakások tulajdonosai érvényesítenék garanciális jogaikat, hírük-hamvuk sincs – írja a Napi Gazdaság.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok