Magyarországon fukarkodnak a szabadnapokkal

Az unióban dolgozóknak hivatalosan húsz munkanapon kell fizetett szabadságot biztosítani, ám a szabadnapok számában – a fizetett ünnepek miatt is – komoly eltérések mutatkoznak az országok között. Sok helyen pedig eleve jóval több, Franciaországban például 25 munkanapnyi fizetett szabadságra számíthatnak a munkavállalók

MNO
2005. 08. 18. 6:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkaidő beosztásáról szóló uniós szabályozás most folyó felülvizsgálatakor az éves fizetett szabadság mértékére vonatkozó passzus megváltoztatása nem merült fel. A teljes munkaidőben dolgozók számára évente húsz napot biztosító minimumszabály ugyanakkor lassan kiterjed az atipikus foglalkoztatásban alkalmazottakra, illetve az alkalmi munkásokra is.

A szabadság mértéke azonban országonként jócskán eltér. Magyarországon a húsznapos szint az életkorral nő, hasonlóan például Ausztriához vagy Lengyelországhoz. Az észteknél és a litvánoknál ezzel szemben a fogyatékosok vagy egyedülálló szülők számíthatnak több szabadságra. Sok helyen pedig eleve jóval több, Franciaországban például 25 munkanapnyi fizetett szabadságra számíthatnak a munkavállalók. A szerződésekben megállapított minimum még ennél is kedvezőbb lehet: az Eiro felmérése alapján a németeknél tavaly átlagosan 29,1, a hollandoknál pedig 31,3 munkanapra terjedt ki a minimális szabadság. Ez fontos lehet, ha valaki külföldön vállal munkát, hiszen ott a fogadó ország szabályai érvényesek.

Az ünnepnapok számában is különbségek mutatkoznak, s Magyarország itt sem tartozik a „legbőkezűbb” országok közé. Míg nálunk tíz fizetett állami ünnep van, Szlovákiában és az olaszoknál például 12, a hollandoknál azonban csak nyolc. Igaz, az sem mellékes, hogy ezeket az ünnepnapokat kizárólag a központi kormányzat határozza-e meg, vagy léteznek helyi ünnepek is (mint Portugáliában).

Országonként változó az is, hogy a hét végére eső ünnepnapokat hogyan kompenzálják. Magyarországon erre nem kerül sor, Belgiumban ezzel szemben a következő három hónapban egy napon nem kell dolgozni, Olaszországban pedig egynapi fizetés jár az „elveszett” szabadnapért.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.