Agresszívebbek lettek a diákok?

A tanárok többsége szerint a diákok egyre tiszteletlenebbek, ugyanis a tanulók az új technológia lázában élnek – írja a Die Presse. A Die Welt arról tudósít, hogy Peter Porschtól megvonhatják a drezdai tartományi gyűlésben birtokolt mandátumát. A Süddeutsche Zeitung erősödő afrikai rasszizmusról számol be.

2005. 09. 03. 7:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lap A diákok egyre agresszívebbek? címmel ismerteti a mai fiatalokról tanáraik által kiállított nem túlzottan hízelgő bizonyítványt.

Jól tudják a mobil telefont és a számítógépet kezelni, de a szociális kapcsolataik egyre nehézkesebbek: ezt tapasztalják az osztrák tanárok diákjaiknál a linzi „market” közvéleménykutató intézet adati szerint. A megkérdezettek 64 százaléka tartja hiányosnak a diákok mondatépítését és nyelvi kifejezőképességét. „A szókészlet egyre szegényesebb”, vélekedik 12 százalék, 11 százalék hiányolja a „nyelvi kultúrát”, „A nyelvi színvonal folyamatosan csökken”. Az elmúlt öt-tíz évnél lényegesen agresszívebb nyelvhasználatra panaszkodik minden tizedik pedagógus.

A tanárok 61 százaléka szerint a diákok egyre tiszteletlenebbek, ennek egyik elsődleges okát 89 százalékuk abban látják, hogy a tanulók új technológia lázában élnek. Így szinte „állandóan” mobiloznak és 70 százalékuk szerint a fiatalok szünet nélkül a számítógép előtt ülnek. Ennek a következménye, hogy a diákok nehezebbek tudnak koncentrálni és képtelenek „odafigyelni„, vélekedik a tanárok 78 százaléka.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap A Baloldali Párt szászországi frakcióvezetőjét mandátumának megvonása fenyegeti címmel tudósít a drezdai tartományi gyűlés legfrissebb botrányáról.

A Baloldali Párt frakcióvezetőjét, Peter Porschtól a Stasival történt együttműködés vádja alapján megvonhatják a drezdai tartományi gyűlésben birtokolt mandátumát. A parlament mandátumvizsgáló bizottsága titkos ülésen kiértékelte a Stasi dokumentumokat kezelő, vezetőjéről Birthler-hivatalnak elnevezett, hatóság által átadott iratokat és kilenc egy arányban a képviselői felmentési eljárás megkezdésére szavaztak. Amennyiben a tartományi gyűlés képviselőinek kétharmada egyetért az eljárás megkezdésével, akkor a mandátum visszavonásáról a tartományi alkotmánybíróság fog határozni. Porschnak a szemére vetik, hogy a hetvenes és nyolcvanas években „Christoph” fedőnevű ügynökként az NDK állambiztonságával működött együtt. Porsch határozottan tagadja, hogy valaha is tudatosan dolgozott volna a Stasinak, legfeljebb tudtán kívül kihasználták őt.

A lipcsei egyetem személyzeti bizottsága, ahol korábban Porsch a germanisztika professzoraként oktatott, az aktákba történt betekintést követően egyhangúlag elbocsátása mellett döntött. A Baloldali Párt tartományi elnöke Cornelia Ernst a támadásban pusztán a választási kampány egyik elemét látja. Szerinte a demokratikus pártok kiszolgálják az NPD érdekeit, mivel a kétharmados határozathoz szükségük van a radikális párt voksaira is. A vádakat a bizottság szóvivője Johannes Gerlach (SPD) a „leghatározottabban” visszautasította.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali napilap Fehér tulajdonosok első farmját kisajátították címmel tudósít az erősödő afrikai rasszizmusról. Namíbiában példaértékű lépéssel kezdték el a földreformot, az Ongombo West farm kényszereladása formálisan befejeződött. A német származású tulajdonos Hilde Renate Wiese megerősítette a dpa hírügynökségnek, hogy ügyvédjének 3,7 millió namíbiai dollárról szóló (470 000 eurót) csekket adtak át 4006 hektár nagyságú farmjáért.

A fenti összeget – ami a farm teljes értékének alig harmada – a tulajdonosok azután kapják miután elhagyták a birtokot. Wiesenek három hónapja maradt, hogy megváljon a közel száz esztendeje a család tulajdonában lévő birtoktól. „Elkeserítő, de nincs más választásunk és meg kell próbálni a legjobbat kihozni helyzetünkből” magyarázta Hilde Wiese elkeseredetten. „A fenti összegből még kártérítést kell fizetnünk az alkalmazottaknak, azokért az évekért, amit nálunk dolgoztak.” Utána a 12 alkalmazott és 60 családtagjuk az utcára kerül.

A namíbiai állam 2010-ig 4,8 millió hektárt – azaz évente 150-200 farmot – kíván megszeretni, ahová hátrányos helyzetű feketéket telepítene. Az egykori Német-Délkelet-Afrikában számos német és német származású fehér kézben lévő farmra vetett szemet a windhoeki kormány. Namibia 1990-es függetlenné válása óta 37 000 feketének adtak így földet és további 240 ezer várakozó tart nyilván a földművelési minisztérium. A fehér farmerek közül sokan 2004. májusa óta levelet kaptak a kormánytól melyben felszólították őket birtokuk eladására. A legnagyobb probléma, hogy a fehérek által működtetett farmok Afrika déli részén ama nagyon kevés gazdasági ágazathoz tartoznak, melyek még működnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.