Az eredeti tervek szerint az oktatási és az egészségügyi intézményekben is zéró toleranciát alkalmaztak volna, vagyis januártól kijelölt helyek sem lennének a dohányosok részére. A cigarettázás iskolákból és kórházakból való kiűzését Rácz Jenő egészségügyi miniszter is támogatta. Kökény Mihály népegészségügyi kormánymegbízott még azt sem zárta ki, hogy a vendéglátóipari egységek füstmentesítése is megtörténhet.
Ehhez képest az elkészült törvénytervezet már csak azt tartalmazza, hogy minden oktatási intézményben az iskolaszék (vagyis a szülőkből, fenntartókból, tanárokból álló testület) jogosult eldönteni, füstmentes lesz-e iskolájuk, vagy sem. Korábban egyébként az iskolai tiltás bevezetésére felhozott fő ellenérv az volt, hogy a pedagógusok a tanulókkal fognak együtt cigizni titokban a mosdóban.
A tervezetben ugyanakkor változatlanul benne maradt, hogy az egészségügyi intézmények egész területén tilos a dohányzás. A népegészségügyi kormánymegbízott korábban azt is többször kifejtette: külön engedélyeztetési eljárás bevezetésével kellene csökkenteni a cigarettát árusító helyek számát. Az elképzelés szerint csak azok a boltok tarthatnának dohányárut, amelyek pályázat útján megszerzik erre a licencjogot. A licencdíj a törvénytervezetbe nem került be. A dokumentumban viszont szerepel, hogy az eladás helyén sem szabad dohányreklámot elhelyezni.
A törvénytervezetet október közepén tárgyalhatja az Országgyűlés, és januárban lép életbe.
(Forrás: Magyar Hírlap)
Budai Gyula: Ruszin-Szendi Romulusz 77 millió forintért szidta a kormányt + videó
