A kisvállalkozásokat terheli az eho

Közel egymillió egyéni és társas vállalkozót is érinthet a négyszázalékos egészségügyi hozzájárulás (eho) bevezetése. Nem kell fizetni a hozzájárulást, ha az éves szinten fizetendő egészségbiztosítási járulék összege eléri a 400 ezer forintot. Elképzelhető, hogy az ingatlant bérbe adók közül sokan az adóelkerülést választják, noha az eho nélkül rendesen fizetnék a közterheket.

MNO
2005. 10. 06. 10:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állam a következő évtől mindenkitől 400 ezer forint egészségbiztosítási járulékot vár el, ezért lesz ez az összeg az egészségügyi hozzájárulás (eho) fizetésének felső határa a szerdán benyújtott törvényjavaslat szerint. Ez a tétel a magánszemély által fizetett négy-, a munkáltató által fizetett 11 százalékos egészségbiztosítási járulékból, valamint a külön adózó jövedelmek után fizetendő négyszázalékos ehóból adódik össze.

A négyszázalékos ehót bizonyos külön adózó jövedelmekre vetik ki: többek között a vállalkozásból kivont jövedelemre, értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelemre, a 25, illetve a 35 százalékos adóterhet viselő osztalékra, a vállalkozói osztalékalapra. Az ingatlan bérbeadásából származó, egymillió forintot meghaladó jövedelem után is fel kell számítani a négy százalékot, ám nem kell fizetni ehót azon jövedelmek után, amelyekre adót sem kell fizetni.

Az új közteher leginkább a kisvállalkozásokat sújtja, amelyek amúgy is nagyobb adóterhelést viselnek a többi vállalkozáshoz képest – közölte Zara László, a Magyar Adótanácsadók Egyesületének elnöke. A kisvállalkozások döntő többsége a minimálbér után fizeti meg a járulékokat (amelyek összege 63 ezer forintos jövő évi minimálbérrel kalkulálva éves szinten 113 400 forint), és osztalékként veszi ki jövedelmét, így számukra ez négy százalékponttal növekszenek a közterhek. Zara hozzátette: ez a kiegészítő tevékenységet végzőkkel együtt mintegy 300-350 ezer társas vállalkozást, valamint 600-650 ezer egyéni vállalkozót érinthet. Az evázóknak is fizetni kell ezt az adót, hiszen ők általában a minimálbér után fizetik a járulékokat. Azoknak a vállalkozóknak, illetve havi 222 ezer forint alatti bérjövedelmet elkönyvelő magánszemélyeknek is tehernövekedéssel kell számolniuk, akik havonta 83 ezer forintnál drágábban adnak bérbe ingatlant. Félő, hogy azok, akik a határon lesznek, a későbbiekben inkább az adóelkerülést választják, miközben a négyszázalékos eho bevezetése nélkül rendesen fizetnék a közterheket – emelte ki az adószakértő.

A négyszázalékos ehóval kell csökkenteni az említett jövedelmeket kifizetésekor, kivéve, ha a magánszemély nyilatkozik, hogy az általa éves szinten fizetendő egészségbiztosítási járulék összege eléri a 400 ezer forintot. Ha azonban kiderül, hogy mégsem éri el az említett összeget, akkor a százalékos mértékű hozzájárulást 6 százalékkal növelten kell a következő évi adóbevallásában bevallani, és a bevallás benyújtására előírt határidőig megfizetni. Ha a magánszemély nem kifizetőtől szerzi az említett jövedelmet, akkor saját magának kell az összeget átutalnia az adóhatóság számlájára.

(Forrás: Világgazdaság, index.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.