– Világosan látható, hogy a struktúra megváltoztatása nélkül nem lehet érdemi megtakarítást elérni, az pedig nem jelent javulást, ha a kiadásokat PPP-programokon keresztül visszük ki a költségvetésből. Elviselhetetlen terhet ró az országra, hogy Magyarországon a nagy ellátórendszerekben nem történtek meg a szükséges változások – jelentette ki Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a jövő évi büdzséről az Országgyűlés költségvetési bizottságának tegnapi ülésén. Hozzátette: az államháztartás nagy ellátó rendszereinek reformja az évek óta ismétlődő kormányzati kezdeményezések ellenére sem járt eredménnyel.
A testület hatórás vita után az Országgyűlés elé, általános vitára bocsátotta a Magyar Köztársaság 2006. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslatot. (A 7 ellenzéki képviselő nemmel szavazott.) Veres János pénzügyminiszter tájékoztatott a 2006-os büdzsé fő mutatószámairól. Korábbi nyilatkozataihoz hasonlóan megerősítette: nem készítettek választási költségvetést, s a jövőre előirányzott hiánycél biztosítja azt, hogy hazánk 2008-ra teljesíteni tudja az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket.
Varga Mihály, a bizottság fideszes elnöke ezzel szemben hangsúlyozta: továbbra sem tudni, mikor és milyen árfolyammal tudunk csatlakozni az eurózónához, az erre vonatkozó kormányzati megnyilvánulásokat ugyanis teljes tanácstalanság övezi. A volt pénzügyminiszter rámutatott: az államapparátusra költendő pénz jövőre egy fillérrel sem csökken, jóllehet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ennek éppen az ellenkezőjét ígérte korábban.
ÁSZ: elszámolta a kormány a tb-költségvetést
Elviselhetetlen terhet ró az országra, hogy Magyarországon a nagy ellátórendszerekben nem történtek meg a szükséges változások – fogalmazott Kovács Árpád. Az ÁSZ jelentése alátámasztja az elnök szavait: a kormányzat szigorú bírálatot kapott a testülettől. A dokumentum többek közt rámutat: a társadalombiztosítási alapok jövő évi költségvetése betarthatatlan, a hiány sokszorosa lehet a tervezettnek.
A parlamentnek benyújtott jogszabályjavaslat eleve nem számol a 2005. novemberi kiegészítő nyugdíjemelés és az elhatározott özvegyinyugdíj-emelés kiadásaival, ez önmagában veszélyezteti a nyugdíj-biztosítási alap 2006. évre tervezett egyensúlyát. A nyugdíjalap járulékbevételeit a reálisnál 1,2 százalékkal magasabbra, 1513 milliárd forintra tervezték, miközben az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság saját adatai alapján ez az összeg nem lenne több 1445 milliárd forintnál. S bár ezt a nagyvonalú tervezést a PM szakemberei a keresettömeg 6,4 százalékos növekedésével, a járulékszabályok változásával, illetve az eredményesebb adóbehajtással magyarázzák, az érvelést a számvevőszék nem fogadta el. Szerintük az emberek járulékköteles jövedelmei nem nőnek a törvénytervezetben jelzett arányban, a most bevezetendő új elvonásból (az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulásból) származó bevétel pedig még csak nem is becsülhető.
A számvevők megalapozatlannak tartják az egészségügyi alap költségvetését is. A beszedendő járulékokat szerintük – mint a nyugdíjalapnál is – nagyobbra, a kiadásokat az előre láthatónál kisebbre tervezték. A jelentésben az ÁSZ szakemberei megjegyzik: sejtésük sincs, hogy a 2006-ra vonatkozó keretösszeget hogyan számította ki az apparátus, de tény: az 1535,8 milliárdos keret 20,7 milliárddal biztosan kevesebb a várható költésnél. A gyed – amelynek felső határa várhatóan jövőre 83 ezer forintról 88 ezer forintra nő – szintén olyan kiadásnövelő tétel, amivel számolniuk kellett volna az előkészítőknek.
Januártól – az inflációs hatásokat kalkulálva –legalább 33 milliárd forinttal kisebb összegből kell gazdálkodniuk a kórházaknak és a fogászatoknak. Mindez azért is figyelemre méltó, mert a kormányzat néhány hete jelentette be: harcba indul a daganatok megelőzéséért, növeli a szűrővizsgálatok számát. A költségvetési tervezetből egyértelmű, hogy a kórházi kezelésekre és a tb által fizetett díj emelésére esély sincs, ami már önmagában is csökkenti a fekvőbeteg-ellátók bevételeit. A rendszer reformjáról ugyanakkor szó sem esik a tervezetben – mutat rá a jelentés.
Magyar Nemzet, Népszabadság, Info Rádió

Ukrán befolyás alatt állhat a Tisza Párt − itt vannak a bizonyítékok