ÁSZ-vészjelzés: bombát rejt Veres János aktatáskája?

A reformok nem indultak el, a „helybenjárás” növekvő ráfordítás és romló ellátási szint mellett valósul meg – jelentette ki a jövő évi büdzsé kapcsán Kovács Árpád. Az ÁSZ jelentésében betarthatatlannak ítéli a társadalombiztosítási alapok jövő évi költségvetését.

MNO-összefoglaló
2005. 10. 26. 7:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Világosan látható, hogy a struktúra megváltoztatása nélkül nem lehet érdemi megtakarítást elérni, az pedig nem jelent javulást, ha a kiadásokat PPP-programokon keresztül visszük ki a költségvetésből. Elviselhetetlen terhet ró az országra, hogy Magyarországon a nagy ellátórendszerekben nem történtek meg a szükséges változások – jelentette ki Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a jövő évi büdzséről az Országgyűlés költségvetési bizottságának tegnapi ülésén. Hozzátette: az államháztartás nagy ellátó rendszereinek reformja az évek óta ismétlődő kormányzati kezdeményezések ellenére sem járt eredménnyel.

A testület hatórás vita után az Országgyűlés elé, általános vitára bocsátotta a Magyar Köztársaság 2006. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslatot. (A 7 ellenzéki képviselő nemmel szavazott.) Veres János pénzügyminiszter tájékoztatott a 2006-os büdzsé fő mutatószámairól. Korábbi nyilatkozataihoz hasonlóan megerősítette: nem készítettek választási költségvetést, s a jövőre előirányzott hiánycél biztosítja azt, hogy hazánk 2008-ra teljesíteni tudja az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket.

Varga Mihály, a bizottság fideszes elnöke ezzel szemben hangsúlyozta: továbbra sem tudni, mikor és milyen árfolyammal tudunk csatlakozni az eurózónához, az erre vonatkozó kormányzati megnyilvánulásokat ugyanis teljes tanácstalanság övezi. A volt pénzügyminiszter rámutatott: az államapparátusra költendő pénz jövőre egy fillérrel sem csökken, jóllehet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ennek éppen az ellenkezőjét ígérte korábban.

ÁSZ: elszámolta a kormány a tb-költségvetést

Elviselhetetlen terhet ró az országra, hogy Magyarországon a nagy ellátórendszerekben nem történtek meg a szükséges változások – fogalmazott Kovács Árpád. Az ÁSZ jelentése alátámasztja az elnök szavait: a kormányzat szigorú bírálatot kapott a testülettől. A dokumentum többek közt rámutat: a társadalombiztosítási alapok jövő évi költségvetése betarthatatlan, a hiány sokszorosa lehet a tervezettnek.

A parlamentnek benyújtott jogszabályjavaslat eleve nem számol a 2005. novemberi kiegészítő nyugdíjemelés és az elhatározott özvegyinyugdíj-emelés kiadásaival, ez önmagában veszélyezteti a nyugdíj-biztosítási alap 2006. évre tervezett egyensúlyát. A nyugdíjalap járulékbevételeit a reálisnál 1,2 százalékkal magasabbra, 1513 milliárd forintra tervezték, miközben az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság saját adatai alapján ez az összeg nem lenne több 1445 milliárd forintnál. S bár ezt a nagyvonalú tervezést a PM szakemberei a keresettömeg 6,4 százalékos növekedésével, a járulékszabályok változásával, illetve az eredményesebb adóbehajtással magyarázzák, az érvelést a számvevőszék nem fogadta el. Szerintük az emberek járulékköteles jövedelmei nem nőnek a törvénytervezetben jelzett arányban, a most bevezetendő új elvonásból (az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulásból) származó bevétel pedig még csak nem is becsülhető.

A számvevők megalapozatlannak tartják az egészségügyi alap költségvetését is. A beszedendő járulékokat szerintük – mint a nyugdíjalapnál is – nagyobbra, a kiadásokat az előre láthatónál kisebbre tervezték. A jelentésben az ÁSZ szakemberei megjegyzik: sejtésük sincs, hogy a 2006-ra vonatkozó keretösszeget hogyan számította ki az apparátus, de tény: az 1535,8 milliárdos keret 20,7 milliárddal biztosan kevesebb a várható költésnél. A gyed – amelynek felső határa várhatóan jövőre 83 ezer forintról 88 ezer forintra nő – szintén olyan kiadásnövelő tétel, amivel számolniuk kellett volna az előkészítőknek.

Januártól – az inflációs hatásokat kalkulálva –legalább 33 milliárd forinttal kisebb összegből kell gazdálkodniuk a kórházaknak és a fogászatoknak. Mindez azért is figyelemre méltó, mert a kormányzat néhány hete jelentette be: harcba indul a daganatok megelőzéséért, növeli a szűrővizsgálatok számát. A költségvetési tervezetből egyértelmű, hogy a kórházi kezelésekre és a tb által fizetett díj emelésére esély sincs, ami már önmagában is csökkenti a fekvőbeteg-ellátók bevételeit. A rendszer reformjáról ugyanakkor szó sem esik a tervezetben – mutat rá a jelentés.

Magyar Nemzet, Népszabadság, Info Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.