Markó Béla szövetségi elnök, Verestóy Attila szenátusi frakcióvezető és Márton Árpád képviselőházi frakcióvezető sajtótájékoztatót tartott ma, miután tegnap a román felsőházban a szenátorok többsége a kisebbségi törvénytervezet elutasítása mellett voksolt. „Az RMDSZ tiszteletet vár el partnereitől” – mondta Markó Béla, hozzátéve: „A Szövetség nem a koalíció kirakatszervezete. Ennek ellenére az RMDSZ egyelőre nem kíván kilépni a koalícióból, de megoldást vár a koalíciós pártok vezetőitől a jelenlegi helyzetre.
A kisebbségi törvény elutasítása „azt jelenti, hogy a partnerek egyben elutasították a kisebbségi közösségek helyzetének megoldását is” – tette hozzá Markó Béla, aki szemrehányóan azt is kijelentette: „Különböző problémák rendezésében partnereink számíthattak támogatásunkra, most, a kisebbségi törvény esetében mi is elvártuk, hogy szolidárisan cselekedjenek”.
Markó úgy ítéli meg, hogy mivel a mostani válságot nem az RMDSZ okozta, hanem koalíciós partnerei, így azt nekik is kell megoldani. Verestóy Attila szenátusi frakció-vezető jelezte, hogy a tervezet elfogadtatása kapcsán voltak egyeztetési kísérletek a Konzervatív Párttal, ám Dan Voiculescu pártjának szenátorai nem támogatták a tervezetet.
Csak semmi pánik, üzente a román kormányfő a magyarnak
Calin Popescu Tariceanu ma biztosította Gyurcsány Ferencet arról, hogy a képviselőházban a koalíció pártjai készek megszavazni a kisebbségi törvényjavaslatot, amely garantálná a kulturális autonómiát az erdélyi magyarság számára. Gyurcsány Ferenc kedden telefonon felhívta Markó Bélát, az RMDSZ elnökét és a román miniszterelnököt. Utóbbi biztosította őt arról, hogy a képviselőházban, amely a végső döntést meghozza, a koalíció valamennyi pártja kész megszavazni a kormányjavaslatot.
Tariceanu tudatta, hogy ezt Markó Bélával is közölték.
Gyurcsány Ferenc szimbolikus jelentőségű áttörésként értékelte a múlt heti román-magyar együttes kormányülést. A miniszterelnök beszámolója után a román parlament felsőháza leszavazta az RMDSZ által benyújtott kisebbségi törvény tervezetét, amely a romániai nemzeti kisebbségek számára intézményesítette volna a kulturális autonómiát – mondta keddi sajtótájékoztatóján Németh Zsolt, a Külügyi Bizottság elnöke. Zsebrádióban a sajtótájékoztató hanganyaga
Csattanós válasz Gyurcsány bukaresti kontárkodásaira
A tegnapi román események csattanós választ adtak Gyurcsány Ferenc bukaresti kontárkodására. A kisebbségitörvény-tervezet leszavazásának fényében nem nevezhetjük másnak a közös kormányülés eredményét, mint kontármunkának – jelentette ki Németh Zsolt. A képviselő elmondta, hogy Gyurcsány Ferenc tapasztalatlansága egy mai rádióműsorban is lelepleződött, ahol a kormányfő azt mondta, hogy nem a magyar kormány feladata a kisebbségi autonómia gondolatának felvetése és támogatása.
Ezek után jó lenne tudni, hogy a miniszterelnök hogyan értékeli a román szenátus mostani döntését. Vajon része volt-e a közös kormányülés megállapodásainak az is, hogy a szenátus leszavazza az RMDSZ törvénytervezetét? Mi a magyarázata annak, hogy a magyar miniszterelnök nem vetette fel a közös kormányülésen az autonómia kérdését, hiszen egyértelmű, hogy a romániai magyarságnak immáron másfél évtizede ez a legmeghatározóbb igénye? – tette fel a kérdéseket Németh Zsolt.
A Külügyi Bizottság elnöke emlékeztetett: Gyurcsány Ferenc azt is mondta Bukarestben, hogy a határon túli magyarok támogatása jövőre nem fog csökkenni, ezzel szemben a 2006-os költségvetésben 25 százalékkal kevesebb pénzt szán erre a célra a kormány, mint idén. Mi ennek a magyarázata? – kérdezte Németh Zsolt. A képviselő kifejezte örömét a csíkszeredai konzulátus megnyitásával kapcsolatban, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a jövő évi költségvetésben az intézmény megnyitásához szükséges összeg sem szerepel. Elmondta azt is, hogy jövőre 600 milliárd forinttal csökken a Sapientia Egyetem támogatása is.
Újabb kompromisszumot kötött az RMDSZ
Valószínűleg a választási törvény módosítása révén oldódik meg a kisebbségi törvény leszavazása miatt kialakult koalíciós vita. Az előbbi jogszabályba bekerül a Konzervatív Párt (PC) követelése, mely szerint a románság kapjon hivatalból egy mandátumot olyan települések helyi tanácsaiban is, ahol kisebbségben él.
Erről a koalíciós pártok vezetői tegnap este egyeztek meg. A PC követelése elsősorban a székelyföldi településekre vonatkozik. Hogy milyen arányban kapjanak magyar többségű helységekben egy mandátumot a román pártok, illetve arról, hogy ezt a tanácsosi funkciót melyik párt jelöltje töltheti be – minderről később állapodnak meg a koalíció tagjai.
Emil Boc, a Demokrata Párt elnöke az egyeztetés után azt közölte: a hivatalból járó mandátumot az összes elismert kisebbségi közösség megkapja, amennyiben tagjai az adott településen élnek. Markó Béla a PC szenátorainak átszavazására utalva azt nyilatkozta: egyszer mindenki tévedhet, de reméli, másodjára ez nem fordul elő.
(erdely.ma, transindex.ro, mediatica.ro, fideszfrakcio.hu)
Eltűnt egy hatalmas tó Magyarországról
