Magyar „más tollával ékeskedik”?

2006 a felsőoktatás éve – hangoztatta Batiz András a mai rendkívüli kormányszóvivői tájékoztatón. Magyar Bálint oktatási miniszter a felsőoktatási intézmények illetve hallgatók növekvő támogatásáról beszélt. A Fidesz szerint nem véletlen, hogy a közoktatásról hallgatott, mivel itt példátlan megszorításokat tartalmaz a költségvetés. Az MDF szerint a kormány az ösztöndíjakkal kapcsolatban csak ígérget.

MNO
2005. 10. 06. 16:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nőnek a hallgatói támogatások, de a diákhitel nem

A mai rendkívüli kormányszóvivői tájékoztató középpontjában a felsőoktatás és a 2006. évi költségvetés állt. Batiz András szóvivő azt hangoztatta: a kormány kiválasztotta azokat a célokat, amelyet mindenképpen el akar érni, és ezekre a területekre fordítja azt a többletet, amelyet a magyar gazdaság növekedése kitermel. 2006 a felsőoktatás éve – jelentette ki Batiz András.

Magyar Bálint, az oktatási tárca vezetője elmondta: a következő költségvetési évben a felsőoktatási intézmények csaknem 9 százalékkal kapnak többet, mint idén. Jelentősen nőnek a hallgatói támogatások is – jelentette ki Magyar Bálint, aki kiemelte: a tankönyv- és sporttámogatás 7820 forintról 11.650 forintra, a kollégiumi támogatás 8000 forintról 11.650 forintra, az ösztöndíj 9100 forintról 11.650 forintra emelkedik. A diákhitel maximálisan felvehető összege 30.000 forint marad.

Elmondása szerint 2005 és 2008 között PPP program keretében 175 milliárd forint működő tőke érkezik, míg a felsőoktatás fejlesztéséhez állami forrásból 6.7 milliárd forint kerül 2006-ban. A tudásközpontok, kutatóhelyek létrehozására 6 milliárd forintot különít el a kormány, és 10 százalékkal csökkenti a bürokrácia költségeit a minisztérium igazgatási rendszerében. Utóbbi mintegy 245 millió forintos tételt jelent – sorolta a szaktárca vezetője. Kérdésre válaszolva közölte: mintegy 14 milliárd forintos plusz fedezi a jövő évi béremeléseket. Elhangzott az is: a minisztérium kistérségi társulások kialakítását támogatja a közoktatásban, míg a tornaterem építési programban 500 létesítmény megvalósítását tervezi 2010-ig, PPP konstrukciók előtérbe helyezésével. A miniszter elmondta azt is: a kormány 2006 végéig szeretné megvalósítani a 10 ezer kollégiumi férőhely létrehozását, ugyanakkor 20 ezer férőhely felújítását is célul tűzte ki – tájékoztat az edupress.hu.

Csökkenő normatívák

Stark Antal gazdasági helyettes államtitkár ugyanakkor a távirati irodával közölte: a szaktárca teljes büdzséje mintegy 6,3 százalékkal nő, s a közoktatási normatívák összege körülbelül ugyanannyi marad, mint 2005-ben. Ez reálértékben némi csökkenést jelent, de csökken a gyermeklétszám is – magyarázta Stark, hozzátéve: az alapnormatívák maradtak a 2005-ös szinten, az óvodai normatíva 199 ezer, az iskolai 210 ezer forint lesz.

Csökken ugyanakkor az alapfokú művészeti oktatás normatívája: a zeneoktatás területén 105 ezerről 80 ezer forintra, az egyéb művészeti ágaknál 59 ezer forintról 40 ezer forintra. Hozzátette: ezek az iskolák egy milliárd forintos keretből pályázati úton egészíthetik ki a támogatásukat.

Átalakul az étkezési és tankönyvtámogatás rendszere is. Eddig az étkezésnél 20 ezertől 60 ezerig terjedt a normatíva, a tankönyveknél pedig 2.400 forinttól 9.600-ig. A költségvetés ezentúl csak a rászorulóknak biztosítja a támogatást, amely összeg az étkezésnél 50 ezer, a tankönyveknél 10 ezer forint lesz.

Fidesz: példátlan megszorítások a közoktatásban

Sió László szerint bár a következő évben a kormányzati szándék szerint növekszik a felsőoktatás támogatása, ezt teljes egészében elviszi a bérek és járulékok kifizetése. A Fidesz oktatási műhelyének vezetője úgy látja: a támogatás emelkedésének ellenére nem nő az intézmények mozgástere, hiszen a bér és járulékterhek elviszik, amit a kormány ad. Sió László szerint bár jól hangzik az a bejelentés, hogy a több évre szóló felsőoktatási infrastruktúra- fejlesztési programokra 175 milliárd forint magántőkét vonnak be, ám a 2006-os költségvetésben mindebből csupán egymilliárd forint jelenik meg, a hallgatói juttatások növekedése tekintetében pedig „más tollával ékeskedik” Magyar Bálint, hiszen 2006 szeptembere már a következő kormányzati ciklusra esik.

Sió László szerint nem véletlen, hogy Magyar Bálint nem beszélt a közoktatásról, mivel ezen a területen példa nélküli megszorításokat tartalmaz a 2006-os költségvetés. Hozzátette: nem véletlen, hogy a pedagógusok béréről sem szólt Magyar Bálint, a 2006-os költségvetés melléklete ugyanis nem tartalmaz semmiféle számot, ami azt jelenti, hogy a kormánynak nincs javaslata, nincs elképzelése e terület béreinek rendezésére.

MDF: nem jön el a Kánaán

Az MDF szerint a Magyar Bálint által említett emelésekkel nem jön el a Kánaán a felsőoktatási hallgatók számára. Almássy Kornél, az MDF alelnöke hangsúlyozta: a kollégiumi támogatás az intézmények fenntartását szolgálja, és nem jut el a hallgatókhoz, a tankönyvtámogatás emelésének mértéke pedig elenyésző. Mint mondta, etikusabb lenne, ha jövő szeptember helyett már jövő januártól megemelkedne az ösztöndíjak összege. A kormány ebben a témában csak ígérget, hiszen nem tudni, hogy jövőre milyen összetételű kabinetnek kell majd betartania ezt a vállalást – vélekedett Almássy Kornél.

(Educatio Press, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.