Nem jogszerű a Hivatalos CD Jogtár

A Fővárosi Bíróság jogerős, a Fővárosi Ítélőtábla által is helyben hagyott ítélete szerint a Magyar Hivatalos Közlönykiadó Kft. tisztességtelen piaci magatartást valósít meg a Hivatalos CD Jogtár terméknév használatával. Bár a bíróság eltiltotta a név használatától, az állami kiadó folytatja jogsértő magatartását a KJK-Kerszöv szerkesztőségünkhöz eljuttatott összefoglalója szerint.

MNO
2005. 10. 06. 10:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábban CD-Jogász néven forgalmazott termék 2004 januárjától jelenik meg Hivatalos CD Jogtár néven. A bíróság a KJK-Kerszöv Kft. kereseti kérelmét mindenben elfogadva pénzbírságot szabott ki vele szemben, és eltiltotta a Hivatalos CD Jogtár név használatától is, az állami kiadó azonban a végrehajtható bírósági döntés ellenére is folytatja jogsértő magatartását – áll a KJK-Kerszöv szerkesztőségünkhöz eljuttatott összefoglalójában.

A KJK-Kerszöv Kft. azért sérelmezte a Hivatalos CD Jogtár név használatát, mert 1993 óta az ő kiadványa volt ismert CD Jogtár néven, márpedig a hétköznapi rövidítési kedvnek köszönhetően így a termékek könnyen összetéveszthetők. A bíróság az alperest eltiltotta a további jogsértéstől, előírta, hogy az ítélet jogsértést megállapító rendelkezését 15 napon belül saját költségén egy-egy alkalommal tegye közzé a Népszabadság és a HVG című lapokban, továbbá 500 000 forint bírság megfizetésére is kötelezte. Az állami kiadó az ítéletben foglaltaknak mindeddig nem tett eleget. Terméktámogató internetes oldalain, sőt fizetett napilap-hirdetésekben továbbra is használja a Hivatalos CD Jogtár nevet – tartalmazza az összefoglaló.

Hozzáteszik: a közelmúltban nyílt, központosított közbeszerzési eljárás indult Elektronikus jogszabály-nyilvántartó rendszer használata címmel. A pályázati kiírás szerint nem vehet részt a közbeszerzési pályázaton az a cég, amely „gazdasági, illetőleg szakmai tevékenységével kapcsolatban – öt évnél nem régebben meghozott – jogerős bírósági ítéletben megállapított jogszabálysértést követett el”. Felmerül a kérdés, hogy mit tehet a pályázatot elbíráló testület abban az esetben, ha a kiírásnak való megfelelést a Magyar Hivatalos Közlönykiadó Kft. az ajánlati felhívásnak megfelelően közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatával igazolta? Amennyiben nem megfelelő formában adta be pályázatát, tehát nem közjegyzői okiratba foglalta a nyilatkozatát, felmerül a kérdés, hogy a Magyar Hivatalos Közlönykiadó Kft-t ki kell-e zárni az eljárásból?

Az ügy furcsaságai ezzel azonban még nem érnek véget. A közbeszerzési pályázat eredeti kiírásában a pályázóktól még megkövetelték az ISO minőségirányítási rendszer működtetését, melyet később töröltek a kritériumok közül. Tény, hogy a szóba jöhető pályázók közül egyedül a Magyar Hivatalos Közlönykiadó Kft. nem rendelkezik tanúsított minőségbiztosítással – olvasható a KJK-Kerszöv összefoglalójában.

A KJK-Kerszöv szerint már nemcsak az egyenlő versenyfeltételek biztosításáról, a tisztességes versenyről, de még csak nem is a közbeszerzési eljárás tisztaságáról van szó. A Gazdasági Versenyhivatal az Országgyűléshez benyújtott éves jelentésében már 1997-ben megállapította, hogy „problémák merülnek fel évek óta és rendszeresen az állam tulajdonosi és szabályozási funkcióinak szétválasztatlansága miatt” – az azóta eltelt időben sokaktól és sokat hallhattunk erről a versenysemlegességi problémáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.