Nemzeti gyásznap

Az 1848-49-es szabadságharc leverését követő megtorlás áldozataira nemzeti gyásznappal emlékezik az ország. – Az aradi vértanúk demokrata európaiként és hazafiként haltak meg – írja levelében a kormányfő. A Fidelitas elnöke emlékeztetett: az emlékezést a korábbi években beárnyékolta az aradi szabadságszobor felállítása körüli hercehurca. • Kötél és golyó által

MNO
2005. 10. 06. 18:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzeti gyásznappal emlékezett az ország az aradi vértanúkra, az 1848-49-es szabadságharc leverését követő megtorlás áldozataira. Budapesten, a Kossuth téren felvonták, majd félárbocra engedték a Magyar Köztársaság állami lobogóját. Az eseményen részt vett Sólyom László államfő, Holló
András, az Alkotmánybíróság elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb
Bíróság elnöke, Kiss Péter, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető
miniszter és Mandur László, az Országgyűlés alelnöke.

Délelőtt a Batthyány-mauzóleumnál, a Nemzeti Panteon Fiumei úti sírkertjében, illetve a Batthyány-örökmécsesnél tartottak koszorúzási ünnepséget. A Batthyány-mauzóleum előtti megemlékezésen Mandur László hangsúlyozta, hogy az aradi vértanúk áldozata akkor nem volt hiábavaló, ha ma a politikai élet szereplői, a közös nemzeti célok érdekében, félre tudják tenni torzsalkodásaikat. Márai Sándor író szavait idézve, hangoztatta: „Mindig, mindent adjál oda hazádnak. A világnak nincsen semmiféle értelme számodra hazád nélkül„.

Az aradi várbörtönben elhunyt Lenkey János honvéd tábornokra Egerben külön is megemlékeztek a tábornok sírjánál.

Késő délután a fővárosi ferences templomban emlékmisét celebrált a mártírhalált halt gróf Batthyány Lajos emlékére Bolberitz Pál, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának professzora. A pártok, társadalmi szervezetek és intézmények
képviselői kora délután helyezhették el koszorúikat az altemplom
kriptájában.

Gyurcsány: Demokrata európaiként haltak meg

„Az aradi vértanúk igaz hazafiak voltak. Akkor is, ha sokan közülük nem magyarnak születtek – volt közöttük szerb, horvát és német
ajkú egyaránt –, mégis Magyarországért, a magyar szabadságért haltak meg, ezért a nemzeti emlékezet magyar vértanúként őrzi meg mindannyiukat. Mert a magyar befogadó nemzet. Tudja, hogy nem pusztán a származás, hanem a cselekedet tesz igaz hazafivá. Hogy a hazafiság nem születési előjog, hanem érdem, amelyet tetteinkkel érdemlünk ki. Az aradi vértanúk pedig függetlenül attól, hogy milyen származásúak voltak, magyar hazafiként haltak meg, és szabadságpárti – ma úgy mondanánk – demokrata európaiként” – írja levelében a nemzeti gyász alkalmából nyilatkozó kormányfő.

„Tizenhárom vértanú társával együtt ezen a napon végezték ki gróf Batthyány Lajost, az első magyar miniszterelnököt is Pesten. Ők tizennégyen, október 6-a vértanúi mind egy független, szabad Magyarországért harcoltak – olyanért, amilyenben nekünk élni adatott. Mert bár százötvenhat évvel ezelőtt a szabadságharc elbukott, a forradalom végül, ha csak emberöltőkkel később, mégis győzni tudott: a harmadik Magyar Köztársaság az 1848-as alapokon is épült, nemzeti büszkeségünk az aradi vértanúk emlékéből is táplálkozik. Nekünk, a köztársaság mai polgárainak, Magyarország mai vezetőinek úgy kell élnünk, hogy ne a szavainkkal, hanem a tetteinkkel legyünk méltók az aradi vértanúk emlékéhez” – áll a közleményben.

A Fidelitas Székesfehérváron emlékezett

A Fidelitas elnöke szerdán Székesfehérváron, az aradi vértanúkra, a tizenhárom honvédtábornok mártíromságára emlékezve arról beszélt, a korábbi esztendők ünnepi megemlékezéseit beárnyékolta az aradi szabadságszobor felállítása körüli méltatlan, igazságtalan és egyáltalán nem bátor politikai hercehurca. Szijjártó Péter a Fidelitas helyi szervezete által az aradi vértanúk emléknapjának előestéjén rendezett ünnepségen mintegy háromszáz fáklyás felvonuló előtt elmondta, ezzel a cseppet sem magasztos kifejezéssel lehet illetni azt a macska-egér harcot, amelyet a magyarországi kormányzat tanúsított a szoborcsoport ismételt felállítása ügyében a kétségkívül jobb pozícióba kerülő román kabinettel szemben. A szoborcsoportot 1924-ben távolították el az eredeti helyéről, s 2004 áprilisában került – az utóbbi évek hosszú huzavonája után – Aradon ismét köztérre. Több mint 150 évvel 1848-49 után pedig nem lehet kétséges, hogy mi képviseltük az európai progressziót, ami jóval magasabb érdek volt, mint szomszédaink pillanatnyi érdeke. Szavai szerint most isszuk meg a mindenáron hatalmat követelő magatartás levét, és ebből nem is lehet kiút, hiszen a nemzetet vállaló politika már előre feladta a játékterét akkor, amikor minden érdek legfontosabbikát feláldozta”.

Deák Ferencet idézve kijelentette: „amit az erő és hatalom elvett, az idő és a kedvező szerencse ismét visszahozhatják. De amiről a nemzet (...) önként lemondott, annak a visszaszerzése nehéz és mindig kétséges„. Szijjártó Péter hangsúlyozta: a magyar történelem igazolta, hogy „a nemzet összefogással még gazdaságilag, társadalmilag szétfeszített, lealázott, tönkretett állapotban is képes a felemelkedésre. Ezt nem ártana jövőre is szem előtt tartani.”

Aradon gyászmisével tisztelegtek

Gyászmisével vette kezdetét csütörtökön délelőtt a tizenhárom vértanú kivégzésének évfordulójára szervezett aradi rendezvénysorozat. A magyar kormányt Kovács Kálmán informatikai miniszter képviselte a rendezvényen. Az előzetes hírekkel ellentétben nem vett részt az október 6-i megemlékezésen Hiller István. Az MSZP elnöke ehelyett Budapesten helyezett el koszorút a XX. kerületben, a Vécsey lakótelep emlékkövénél. – A vértanúk emlékezete köti össze a magyar nemzet tagjait határon innen és túl – mondta a politikus az eseményen. Hozzátette: „Egy nemzethez tartozunk mi, magyarok, határon innen és határon túl. Egy nemzethez, akik között bár lehet vita, nézeteltérés, mégis akiket a történelmi múlt, a nyelv, a kultúra és az áldozatok emléke, az októberi vértanúk tisztelete összeköt”. Mint mondta, ha ezt tudják és vallják fiatalabbak és idősebbek, ennek a nemzetnek a tagjai, bárhol élnek Budapesten vagy Aradon, meg tudják őrizni a vértanúk méltó emlékét.

Aradon ugyanakkor jelen volt Dávid Ibolya, az MDF elnöke, Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, Újhelyi István MSZP-alelnök és Szabó Béla, a Határon Túli Magyarok Hivatalának megbízott elnöke.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke pénteken Szlovákiába látogat, hogy eleget tegyen egy csallóközi falu, Csicsó meghívásának, ahol részt vesz az aradi vértanúk emlékművének felavatásán, majd tárgyal a Magyar Koalíció Pártjának vezetőivel.

Emlékezetes: az Orbán-kormány 2001 novemberében nyilvánította nemzeti gyásznappá október 6-át, a 13 aradi vértanú és Batthyány Lajos miniszterelnök kivégzésének évfordulóját.

A gyásznapról a Vajdaság számos városában is megemlékeztek. A központi ünnepséget a bánáti – Nagybecskerek (Zrenjanin) melletti – Eleméren rendezték, amelynek kriptájában van eltemetve az elsőként kivégzett aradi vértanú, Kiss Ernő honvédtábornok. Az ünnepségen felolvasták Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének üzenetét a határon túli magyarságnak. A felszólaló délvidéki politikai vezetők a magyar nemzet széthúzását helyezték szembe a mártír tábornokok összetartásával. Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke azt hangsúlyozta, hogy a vajdasági magyarságnak meg kell találnia az integráció útját a magyar nemzetbe, az anyaországnak pedig meg kell találnia az útját az európai nemzetek családjába.

Forrás: Info Rádió, fideszfrakcio.hu, politikaforum.hu, teletext.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.