Magyarország az EU országok közül a legalacsonyabb, 3,6 százalékos vállalást tette 2010-ig a villamos energia termelésben a megújuló energiaforrások részarányára, de az előrejelzések szerint ennek teljesítéséhez is jelentős erőfeszítések szükségesek.
A szóba jöhető megújuló energiák közül a fotovillamos eszközök részarányában nem várható drasztikus növekedés, de ezen innovatív technológia terjesztésére tett törekvések szempontjából október 8-án délelőtt 10 órakor nagy jelentőségű esemény történt a Szent István Egyetem gödöllői kampuszán, egy 10 kW teljesítményű fotovillamos minierőmű hálózatra kapcsolásával.
A megépített fotovillamos rendszer (amely jelenleg a legnagyobb magyarországi ilyen létesítmény) elsősorban oktatási és demonstrációs céllal épült, de a kapcsolódó kutatási feladatokon túl villamos energiát is termel, amit a helyszínt adó kollégium villamos hálózatába táplálnak be és használnak fel.
A Szent István Egyetem Fizika és Folyamatirányítási Tanszéke hosszú ideje foglalkozik a fotovillamos rendszerek fejlesztésével, kutatásával. Ez volt a feltétele, hogy a minierőművet az Európai Unió PV Enlargement projektje keretében itt valósíthatták meg. A projekt az EU alapfinanszírozás mellett a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium KAC programjának támogatását is élvezte. A szükséges önerőt a Szent István Egyetem – elsősorban szakmai munkavégzés révén – biztosította.
A SZIE kollégiumi C épületének tetején elhelyezett fotovillamos rendszer 3 különböző technológiát alkalmazó mezőből (alrendszerből) épül fel. Az egyik alrendszer 32 db ASE-100 típusú (RWE Solar Gmbh gyártmányú) 105 Wp teljesítményű modult, a másik két alrendszer pedig egyenként 77 db DS40 típusú (Dunasolar Kft gyártmányú), 40 Wp teljesítményű modult tartalmaz. A rendszer összteljesítménye 9,6 kW, a napelemek összes felülete 150 m2.
A megtermelt energiát három speciális eszköz, úgynevezett inverter alakítja át a villamos hálózatba tápláláshoz szükséges 230 V, 50 Hz-es váltófeszültséggé. A rendszer kivitelezője a Gaiasolar Kft. volt. Folyamatos működéséről, a hálózatba betáplált energia mennyiségéről és a kapcsolódó széndioxid megtakarítás értékéről a SZIE Kollégium központi épületében lévő információs tábla ad majd tájékoztatást.
(www.edupress.hu)
Orbán Viktor: Magyarország ismét helytállt!
