Növekvő munkanélküliség az új EU-tagoknál

Kettős számjegy felé tart az EU egyes új tagországaiban és a jelölt országokban a munkanélküliség aránya – állapítja meg egy világbanki jelentés. Készítői hangsúlyozzák: Kelet-Közép-Európában a munkanélküliség csökkentése érdekében befektetőbarát környezet kialakítására kell törekedni.

MNO
2005. 11. 06. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy világbanki jelentés szerint a gazdasági és politikai átmenet folyamatában vergődő kelet-európai országok és a szovjet utódállamok többsége súlyos munkaerő-piaci problémákkal is szembesül. Példa erre Románia, ahol a lakosság jelentős hányada minimális életminőséget biztosító mezőgazdasági munkát végez – írja az EuroHírek portál.

Bár a térségben viszonylag sikeresen történt meg az áttérés a központosított tervezésről a piacgazdaságra, egy igen fontos téren csak jelentéktelen eredményeket sikerült elérni: a termelő álláslehetőségek létrehozása terén – jegyzi meg a jelentés. A kutatást vezető Arup Banerji, a Világbank Európáért és Közép-Ázsiáért felelős humán fejlesztési osztályának igazgatója arra figyelmeztet: ha nem javul az álláslehetőség a térségben, ez alááshatja a reformok politikai támogatottságát.

A tanulmány társszerzője, Jan Rutkowski szerint bár a kutatók is számoltak a munkanélküliség várható problematikájával, még őket is meglepte a jelenség folyamatossága.

– A szerkezeti változások miatt tömegesen elbocsátott dolgozók zöme nem talált új állást, azon kevesek pedig, akiknek sikerült elhelyezkedniük, egy éven belül ismét munkanélkülivé váltak, vagy alacsony termelékenységű állásokat töltenek be. Az Európai Unió egyes új tagországaiban és a jelölt országokban a munkanélküliség aránya kettős számjegy felé tart – mondta a jelentés másik szerzője, Stefano Scarpetta, a Világbank munkaerő-piaci tanácsadója. A jelentés arra buzdítja az érintett országokat, hogy teremtsenek olyan üzletbarát környezetet, amely befektetésekre, termelő állások létrehozására ösztönzi a cégeket. A tanulmány továbbá olyan intézkedéseket szorgalmaz, amelyek csökkentik a munkaerő-vándorlás költségeit.

A dokumentum készítői négyezer cégtulajdonost, menedzsert arról kérdeztek, melyek a legfőbb tényezők, amelyek cégüket befektetésre, munkahelyteremtésre ösztönzik vagy éppen elriasztják attól. A megkérdezettek az üzleti tevékenység fő gátjaként a gazdasági és politikai instabilitást, a nagy adóterheket és az igazságszolgáltatás anomáliáit jelölték meg.

A tanulmány szerint Kelet-Közép-Európában a munkanélküliség csökkentése érdekében befektetőbarát környezet kialakítására kell törekedni. Fontos mérsékelni az új vállalkozások beindításának költségeit, egyszerűsíteni a tulajdonbejegyzési eljárást, javítani a szerződéses fegyelmet. Szükség van a nyugdíjrendszer és biztosítási rendszer reformjára, a béreket terhelő adók és járulékok mértékének csökkentése érdekében. (EuroHírek)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.