100-120 egyéni választókerületben állít jelöltet a Magyar Munkáspárt 2006, a Magyar Kommunista Munkáspártot (régebben Munkáspárt – szerk.) elhagyókból létrejött szervezet – mondta a Magyar Nemzet Online-nak Fratanolo János pártelnök, aki reálisnak tartotta, hogy minden megyében listát állítsanak. Hozzátette: neves baloldali személyiségekkel is egyeztettek a jelöltségről, de neveket csak a január 28-án tartandó központi bizottsági alakuló ülés után hoznak nyilvánosságra.
A szervezet elnöke közölte: nem egyeztetnek a Magyar Kommunista Munkáspárttal a jelöltállítás során, így valószínűleg több megyében is indítanak ellenük jelöltet. Elmondta azt is, hogy feltehetőleg a Magyar Szocialista Párttal sem lesz egyezkedés, bár ez nem rajtuk múlik. Hozzáfűzte: ezt esetleg az első forduló után tartja elképzelhetőnek, ha a párt el tud érni 2-3 százalékot. Mint mondta: önállóan, de nem egyedül, civil szervezetek támogatásával indulnak a választásokon.
Thürmerék is önállóan indulnak
Mint a Magyar Nemzet korábban hírül adta, Thürmer Gyula, a Magyar Kommunista Munkáspárt elnöke a Vajnai Attila nevéhez kapcsolódó pártütésről azt mondta, hogy a szocialisták meg akarnak szabadulni tőlük, ezért megvásárolják embereiket. Thürmer akkor kijelentette: a kommunisták és a szociáldemokraták között nincs harmadik út. A fentieket figyelembe véve nem elképzelhetetlen, hogy a parlamenti választásokon több választókerületben három baloldali jelölt – a Magyar Szocialista Párt, a Magyar Kommunista Munkáspárt és a Magyar Munkáspárt 2006 jelöltje – is indulhat egymás ellen.
A Munkáspárt – amely immár hivatalosan és nevében is kommunista párt – sajtófelelőse, Székely Péter arról tájékoztatta az MNO-t, hogy a párt felkészülése nagyjából be is fejeződött már. Úgy tűnik, minden választókörzetben tudnak egyéni képviselőjelöltet állítani, s céljuk, hogy mindenhol megyei listát is indíthassanak. A Magyar Kommunista Munkáspárt önállóan indul a 2006-os választásokon. Arról, hogy esetleg melyik politikai erőt támogatják a majdani második fordulóban, még nem született elvi döntés sem. Tájékoztatásuk szerint ezt majd az első forduló eredményei dönthetik el.
A párt egyébként pénzgyűjtési akcióba kezdett, ebből szeretnék fedezni a kampány költségeinek egy részét. A párttagoktól 2005-ben és 2006-ban 2-2 ezer forintot kérnek, de készültek „választási támogatási jegyek” 100, 500, 1000 és 5000 forintos címletekben. Minden budapesti kerület, minden megye megkapja a létszámának megfelelő támogatási jegyet. Elindítottak egy másik akciót is, az Ezres Klubot. Az Ezres Klub tagja lehet mindenki, aki évente legalább tízezer forinttal támogatja a Munkáspárt választási küzdelmét.
Kapolyi László pártja az MSZP-vel közösen indul
A Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP) nem indít önállóan senkit az egyéni választókerületekben. Az már biztosnak látszik, hogy a párt elnöke, Kapolyi László ismét az MSZP támogatásával kerülhet be a parlamentbe (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 8. választási körzetében), ám a további közös jelöltekről még egyzetetnek a szocialistákkal.
Kapolyi László pártelnök az MNO-t arról tájékoztatta, hogy értelemszerűen nem lesz önálló listájuk sem, s általában is a szocialista pártot támogatják, illetve erre szólítják fel híveiket is.
A másik szocdem párt, a magát „történelmi”-nek nevező SZDP elérhetetlennek bizonyult a szerkesztőségünk számára, ezért még nem tudni, milyen tervekkel vágnak neki a 2006-os választásnak. Annyi biztos, korábban rendre megmérették magukat a választásokon.
A Centrum nem támogatja a parlamenti pártokat
Bosánszky Lajos, a Centrum Párt alelnöke arról tájékoztatta lapunkat, hogy minden választókörzetben önállóan indulnak. Legfeljebb néhány civil szervezettel működnek a jelöltállításban együtt, de mind a 176 jelöltjük Centrum Párt zászlaja alatt indul.
Az alelnök kijelentette: testületi állásfoglalás született arról is, hogy a második fordulóban egyik jelenlegi parlamenti – és semmilyen „szélsőséges” – párt javára sem kívánnak visszalépni. Mint ismert, a Centrumban a 2002-es választások második fordulója előtt pártszakadásig menő vita folyt amiatt, hogy az elnökség az MSZP jelöltjeinek támogatására buzdította szavazóikat.
Kis párt – kevés esély
A korábbi választások és a közvéleménykutatások szerint egyik jelenleg parlamenten kívüli pártnak sincs esélye a parlamenti küszöb átlépésére.
A 2002-es választások idején a Centrum jól teljesített a 3,9 százalékos eredményével, a Munkáspárt akkor 2,16, az SZDP pedig 0,02 százalékot kapott. Az Európai Parlement megválasztásáról szóló voksoláson a Munkáspárt kevesebb támogatót tudott maga mellé állítani, mindössze 1,83 százalékot szerzett, a Szociáldemokrata Párt pedig 0,4-et.
A közvélemény-kutatók legrisebb felmérései szerint az összes e cikkben említett parlamenten kívüli párt mindösszesen 1-4 százalék körüli eredményre számíthat.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
