Külön indulnak a baloldali pártok

Akár öt baloldali jelölt is indulhat egymás ellen több választókerületben a parlamenti választásokon. A Magyar Munkáspárt 2006 nevű szervezet 100-120 egyéni választókerületben, a Magyar Kommunista Munkáspárt mind a 176-ban szeretne önálló jelöltet állítani. A Centrum szintén az MSZP-től függetlenül indulna, s az egyik szociáldemokrata párt is feltehetően külön méreti meg magát.

Néző László
2006. 01. 04. 23:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

100-120 egyéni választókerületben állít jelöltet a Magyar Munkáspárt 2006, a Magyar Kommunista Munkáspártot (régebben Munkáspárt – szerk.) elhagyókból létrejött szervezet – mondta a Magyar Nemzet Online-nak Fratanolo János pártelnök, aki reálisnak tartotta, hogy minden megyében listát állítsanak. Hozzátette: neves baloldali személyiségekkel is egyeztettek a jelöltségről, de neveket csak a január 28-án tartandó központi bizottsági alakuló ülés után hoznak nyilvánosságra.

A szervezet elnöke közölte: nem egyeztetnek a Magyar Kommunista Munkáspárttal a jelöltállítás során, így valószínűleg több megyében is indítanak ellenük jelöltet. Elmondta azt is, hogy feltehetőleg a Magyar Szocialista Párttal sem lesz egyezkedés, bár ez nem rajtuk múlik. Hozzáfűzte: ezt esetleg az első forduló után tartja elképzelhetőnek, ha a párt el tud érni 2-3 százalékot. Mint mondta: önállóan, de nem egyedül, civil szervezetek támogatásával indulnak a választásokon.

Thürmerék is önállóan indulnak

Mint a Magyar Nemzet korábban hírül adta, Thürmer Gyula, a Magyar Kommunista Munkáspárt elnöke a Vajnai Attila nevéhez kapcsolódó pártütésről azt mondta, hogy a szocialisták meg akarnak szabadulni tőlük, ezért megvásárolják embereiket. Thürmer akkor kijelentette: a kommunisták és a szociáldemokraták között nincs harmadik út. A fentieket figyelembe véve nem elképzelhetetlen, hogy a parlamenti választásokon több választókerületben három baloldali jelölt – a Magyar Szocialista Párt, a Magyar Kommunista Munkáspárt és a Magyar Munkáspárt 2006 jelöltje – is indulhat egymás ellen.

A Munkáspárt – amely immár hivatalosan és nevében is kommunista párt – sajtófelelőse, Székely Péter arról tájékoztatta az MNO-t, hogy a párt felkészülése nagyjából be is fejeződött már. Úgy tűnik, minden választókörzetben tudnak egyéni képviselőjelöltet állítani, s céljuk, hogy mindenhol megyei listát is indíthassanak. A Magyar Kommunista Munkáspárt önállóan indul a 2006-os választásokon. Arról, hogy esetleg melyik politikai erőt támogatják a majdani második fordulóban, még nem született elvi döntés sem. Tájékoztatásuk szerint ezt majd az első forduló eredményei dönthetik el.

A párt egyébként pénzgyűjtési akcióba kezdett, ebből szeretnék fedezni a kampány költségeinek egy részét. A párttagoktól 2005-ben és 2006-ban 2-2 ezer forintot kérnek, de készültek „választási támogatási jegyek” 100, 500, 1000 és 5000 forintos címletekben. Minden budapesti kerület, minden megye megkapja a létszámának megfelelő támogatási jegyet. Elindítottak egy másik akciót is, az Ezres Klubot. Az Ezres Klub tagja lehet mindenki, aki évente legalább tízezer forinttal támogatja a Munkáspárt választási küzdelmét.

Kapolyi László pártja az MSZP-vel közösen indul

A Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP) nem indít önállóan senkit az egyéni választókerületekben. Az már biztosnak látszik, hogy a párt elnöke, Kapolyi László ismét az MSZP támogatásával kerülhet be a parlamentbe (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 8. választási körzetében), ám a további közös jelöltekről még egyzetetnek a szocialistákkal.
Kapolyi László pártelnök az MNO-t arról tájékoztatta, hogy értelemszerűen nem lesz önálló listájuk sem, s általában is a szocialista pártot támogatják, illetve erre szólítják fel híveiket is.

A másik szocdem párt, a magát „történelmi”-nek nevező SZDP elérhetetlennek bizonyult a szerkesztőségünk számára, ezért még nem tudni, milyen tervekkel vágnak neki a 2006-os választásnak. Annyi biztos, korábban rendre megmérették magukat a választásokon.

A Centrum nem támogatja a parlamenti pártokat

Bosánszky Lajos, a Centrum Párt alelnöke arról tájékoztatta lapunkat, hogy minden választókörzetben önállóan indulnak. Legfeljebb néhány civil szervezettel működnek a jelöltállításban együtt, de mind a 176 jelöltjük Centrum Párt zászlaja alatt indul.
Az alelnök kijelentette: testületi állásfoglalás született arról is, hogy a második fordulóban egyik jelenlegi parlamenti – és semmilyen „szélsőséges” – párt javára sem kívánnak visszalépni. Mint ismert, a Centrumban a 2002-es választások második fordulója előtt pártszakadásig menő vita folyt amiatt, hogy az elnökség az MSZP jelöltjeinek támogatására buzdította szavazóikat.

Kis párt – kevés esély

A korábbi választások és a közvéleménykutatások szerint egyik jelenleg parlamenten kívüli pártnak sincs esélye a parlamenti küszöb átlépésére.
A 2002-es választások idején a Centrum jól teljesített a 3,9 százalékos eredményével, a Munkáspárt akkor 2,16, az SZDP pedig 0,02 százalékot kapott. Az Európai Parlement megválasztásáról szóló voksoláson a Munkáspárt kevesebb támogatót tudott maga mellé állítani, mindössze 1,83 százalékot szerzett, a Szociáldemokrata Párt pedig 0,4-et.
A közvélemény-kutatók legrisebb felmérései szerint az összes e cikkben említett parlamenten kívüli párt mindösszesen 1-4 százalék körüli eredményre számíthat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.