Megdöbbentő eredményekről számolt be az az osztrák köztévében vetített film, mely azt kívánta kideríteni, hogy az 1902 óta a salzburgi Mozarteumban őrzött koponya valóban Mozarté-e.
A vasárnap este műsorra tűzött dokumentumfilm szerint a
a zenészzseninek tulajdonított koponya eredetiségét DNA vizsgálatokkal kívánták tisztázni, ennek érdekében a salzburgi családi sírban található csontokkal hasonlították össze. Az elemzéseket párhuzamosan az innsbrucki egyetem patológiai intézetében, valamint az Egyesült Államok hadseregének rockville-i laboratóriumában végezték el. Vizsgálat alá vetették a zenész 1805-ben elhunyt unokahúga, Jeanette Berchtold zu Sonnenburg csontjait és Mozart nagyanyjáét, Euphrosina Pertlét. A sírban fekvő csontok DNA-elemzése kimutatta: nemcsak egymás közt nem áll fenn a rokonság, de semmi közül sincs a koponya egykori tulajdonosához. Nem csökkentette a káoszt, amikor a vizsgálatokat kiterjesztették a sírban található csontokra, mivel az elemzések szerint semmilyen rokonság sem állapítható meg az itt eltemetettek között. Ezután nemcsak a koponya személyazonossága bizonytalan, de azt sem lehet tudni, kik fekszenek a salzburgi Mozart család sírjában.
A koponyát összehasonlították egy hajtinccsel is, melyet a legenda szintén Mozarthoz kapcsol. Bár két hajszálból sikerült használható DNA-t nyerni, az eredmény itt is lesújtó, nincs kapcsolat a hajtincs és a koponya között.
A megvizsgált koponyát tíz évvel Mozart halála után a sír áthelyezésekor tartotta meg magának a St. Marx-i temető sírásója, egy bizonyos Rothmayer, s a XIX. század közepén prezentálta azt a nyilvánosság előtt Josef Hirtl. Azóta számtalanszor vizsgálták az eredetiségét, legutóbb, a 90-es években a bécsi Természettudományi Múzeumban – írja a derstandard.at.
Összeverték a románok, mert magyar - videó