Újabb demonstrációt fontolgat a pétfürdői Nitrogénművek Rt. elé a Liga szakszervezeti konföderáció a „magyar gazdaság egyik legcsúfosabb esete” miatt – közölte Gaskó István, a szervezet elnöke. Ismert, üzleti titok megsértése címen tavaly agusztusban rendkívüli felmondással elbocsájtották az üzemi tanács (üt) négy tagját, mivel a testület bírósághoz fordult a vállalat jóléti intézményeinek eladása miatt. Ehhez ugyanis, mint a Legfelsőbb Bíróság döntéséből kiderült, az üt egyetértésére lett volna szükség.
A munkaügyi bíróság elsőfokú ítéletében megállapította a rendkívüli elbocsájtások jogszerűtlenségét, és elrendelte az érintettek eredeti munkakörben való további foglalkoztatását sőt, kiegészítő ítéletében elrendelte az elsőfokú ítélet előzetes végrehajtását. A négy üt-tagot mégis csak addig engedték be a gyárba, hogy átvegyenek egy dokumentumot, mely szerint munkaviszonyukat visszaállítják, de mivel eredeti munkakörüket azóta már betöltötték, nem tudják őket tovább foglalkoztatni. Ez azt jelenti, hogy mivel a cég munkavégzésre nem tart igényt, csak alapbért fizet, ami a munkával elérhető fizetés fele. A négy üt-tag bírósági végrehajtást kezdeményez a társaság ellen.
Falussy Sándor, az egyik érintett, hangsúlyozta: a bíróság kiegészítő ítéletével azért rendelte el már az elsőfokú, tehát még nem jogerős döntés végrehajtását, mert nyilvánvaló volt a munkaadó erőfölénye, a tisztségviselők kiszolgáltatott helyzete. A másodfokú jogerős döntést becslésük szerint februárban vagy márciusban hozhatja meg az eljáró bíróság, a munkaadó viszont addig is mindent megtesz, hogy a számára előírt előzetes végrehajtást akadályozza. Ezért ismét a bírósághoz fordulnak, végrehajtó kirendelését kérik – közölte Falussy Sándor. Szerinte esetük jól mutatja a munkáltatók, a tőke erőfölényét a munkavállalókkal szemben, hiszen már elbocsájtásukkor számos szakmai szervezet mellett a Fidesz és az MSZP is tiltakozott.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja