Kolosi Tamás, a Tárki elnöke, a kutatóintézet Háztartás Monitor Jelentések sorozata Feketén, Fehéren című tanulmánykötetének bemutatóján kedden kijelentette: „a rendszerválás óta példanélküli jelentőségű életszínvonal-emelkedés történt ebben a négyéves időszakban”. Hozzátette: a 2003-as csúcs után csökkentek a jövedelmi egyenlőtlenségek, és a szegénység létszámot tekintve a 2000-es szintre mérséklődött az évtized eleji emelkedés után. Az elmúlt években nem történt jelentős változás a munkaerőpiacon, valamelyest emelkedett a munkanélküliség – a Tárki elnöke szerint. Beszélt arról is, szerinte 2001-2005 között az egy főre jutó jövedelem reálértéken 30 százalékkal emelkedett.
(Ezeknek ellentmondanak a legfrissebb adatok, az Állami Foglalkoztatási Hivatal szerint a munkanélküliek száma év elején meghaladta a 436 ezer főt, s a Központi Statisztikai Hivatal is arról számolt be, hogy egy éven belül 43 ezer fővel emelkedett a regisztrált munkanélküliek száma. Ezzel hétéves csúcsra, 7,5 százalékra nőtt a munkanélküliségi ráta. – A szerk.)
Az elnök rámutatott: az adatok szerint Magyarországon kikristályosodóban van egy határozott karakterű osztályszerkezet a társadalmi egyenlőtlenségek, a társadalmi szerkezet vonatkozásában. A vizsgálat arra is rámutat, hogy míg a népesség jelentős része saját társadalmi vagy az ország társadalmi helyzetét pesszimistábban ítéli meg, mint amit az objektív adatok mutatnak, az elmúlt két évben határozott elégedettség-növekedés mutatható ki.
Gyurcsány saját érdemének is érzi
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a bemutatón a kedvező tendenciával kapcsolatban úgy vélekedett, hogy ehhez valamelyest az elmúlt években folytatott politika is hozzájárult. Hozzátette: ezek azonban összetett, bonyolult folyamatok, amelyek sokkal lassabban hatnak, mint az egyes társadalompolitikai intézkedések.
A felmérés megállapítja, hogy a jövedelmi különbségek csökkenése mögött döntően a legnehezebb helyzetben lévő társadalmi csoportoknak juttatott szociális jóléti transzferek állnak, valamint az, hogy a családok jövedelmi helyzetére döntő befolyást a keresők foglalkozásának minősége jelent. A kormányfő ezzel kapcsolatban azt mondta: hosszú távon nagyobb és stabilan fenntartható életszínvonal-növekedést csak a képzettségi viszonyok, és ezzel együtt a foglalkoztatási viszonyok jelentős megváltoztatásával lehet elérni.
Gyurcsány Ferenc hozzátette: legrövidebb távon a szociális transzferek szerkezetének átalakításával lehet valamit tenni. De ez az esetek többségében csak arra alkalmas, hogy a legnehezebb helyzetben lévő társadalmi tizedekbe avatkozzon be, és ott „enyhítse a szegénység szorítását”.
„Ha ezt a kettőt jól csinálja valaki, akkor rövid távon a szociális fájdalmakat, nehézségeket képes csökkenteni, hosszú távon pedig képes dinamizálni” – fogalmazott a miniszterelnök.
Finanszírozozta: a Miniszterelnöki Hivatal
A Tárki felmérését némileg árnyalja, hogy a kutatást a Miniszterelnöki Hivatal (Meh) rendelte meg és finanszírozta. A Meh 2005-ben három tanulmányt rendelt meg a cégtől, összesen 22 millió forint értékben. (A magyar társadalom szerkezete a 21. század elején; A magyar lakosság véleménye néhány fontos társadalmi kérdésről; A magyar háztartások jövedelmi és munkaerőpiaci helyzete).
(fn.hu, vg.hu, meh.hu)

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül