Tárki: példátlan az életszínvonal emelkedése

Az elmúlt években nem történt jelentős változás a munkaerőpiacon, valamelyest emelkedett a munkanélküliség – jelentette be Kolosi Tamás, a Tárki elnöke. A legfrisebb felmérést Gyurcsány Ferenc jelenlétében hozták nyilvánosságra. A hivatalos statisztikák némileg ellentmondanak a Tárki felmérésének.

MNO
2006. 03. 07. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kolosi Tamás, a Tárki elnöke, a kutatóintézet Háztartás Monitor Jelentések sorozata Feketén, Fehéren című tanulmánykötetének bemutatóján kedden kijelentette: „a rendszerválás óta példanélküli jelentőségű életszínvonal-emelkedés történt ebben a négyéves időszakban”. Hozzátette: a 2003-as csúcs után csökkentek a jövedelmi egyenlőtlenségek, és a szegénység létszámot tekintve a 2000-es szintre mérséklődött az évtized eleji emelkedés után. Az elmúlt években nem történt jelentős változás a munkaerőpiacon, valamelyest emelkedett a munkanélküliség – a Tárki elnöke szerint. Beszélt arról is, szerinte 2001-2005 között az egy főre jutó jövedelem reálértéken 30 százalékkal emelkedett.

(Ezeknek ellentmondanak a legfrissebb adatok, az Állami Foglalkoztatási Hivatal szerint a munkanélküliek száma év elején meghaladta a 436 ezer főt, s a Központi Statisztikai Hivatal is arról számolt be, hogy egy éven belül 43 ezer fővel emelkedett a regisztrált munkanélküliek száma. Ezzel hétéves csúcsra, 7,5 százalékra nőtt a munkanélküliségi ráta. – A szerk.)

Az elnök rámutatott: az adatok szerint Magyarországon kikristályosodóban van egy határozott karakterű osztályszerkezet a társadalmi egyenlőtlenségek, a társadalmi szerkezet vonatkozásában. A vizsgálat arra is rámutat, hogy míg a népesség jelentős része saját társadalmi vagy az ország társadalmi helyzetét pesszimistábban ítéli meg, mint amit az objektív adatok mutatnak, az elmúlt két évben határozott elégedettség-növekedés mutatható ki.

Gyurcsány saját érdemének is érzi

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a bemutatón a kedvező tendenciával kapcsolatban úgy vélekedett, hogy ehhez valamelyest az elmúlt években folytatott politika is hozzájárult. Hozzátette: ezek azonban összetett, bonyolult folyamatok, amelyek sokkal lassabban hatnak, mint az egyes társadalompolitikai intézkedések.

A felmérés megállapítja, hogy a jövedelmi különbségek csökkenése mögött döntően a legnehezebb helyzetben lévő társadalmi csoportoknak juttatott szociális jóléti transzferek állnak, valamint az, hogy a családok jövedelmi helyzetére döntő befolyást a keresők foglalkozásának minősége jelent. A kormányfő ezzel kapcsolatban azt mondta: hosszú távon nagyobb és stabilan fenntartható életszínvonal-növekedést csak a képzettségi viszonyok, és ezzel együtt a foglalkoztatási viszonyok jelentős megváltoztatásával lehet elérni.
Gyurcsány Ferenc hozzátette: legrövidebb távon a szociális transzferek szerkezetének átalakításával lehet valamit tenni. De ez az esetek többségében csak arra alkalmas, hogy a legnehezebb helyzetben lévő társadalmi tizedekbe avatkozzon be, és ott „enyhítse a szegénység szorítását”.

„Ha ezt a kettőt jól csinálja valaki, akkor rövid távon a szociális fájdalmakat, nehézségeket képes csökkenteni, hosszú távon pedig képes dinamizálni” – fogalmazott a miniszterelnök.

Finanszírozozta: a Miniszterelnöki Hivatal

A Tárki felmérését némileg árnyalja, hogy a kutatást a Miniszterelnöki Hivatal (Meh) rendelte meg és finanszírozta. A Meh 2005-ben három tanulmányt rendelt meg a cégtől, összesen 22 millió forint értékben. (A magyar társadalom szerkezete a 21. század elején; A magyar lakosság véleménye néhány fontos társadalmi kérdésről; A magyar háztartások jövedelmi és munkaerőpiaci helyzete).

(fn.hu, vg.hu, meh.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.