A munkaügyi ellenőrzés során a hatóságok a jövőben szabad kezet kapnak – mondta a foglalkoztatási tárca illetékese a Világgazdaságnak. Burik Mária elmondta: a munkaügyi ellenőr akár a cég által használt biztonsági kamerával rögzített felvételeket is vizsgálhatja egy-egy színlelt szerződés gyanúja kapcsán, amellett, hogy összeveti a munkahelyen tapasztaltakat, tevékenységeket a szerződésben foglaltakkal. Amennyiben színlelt szerződésre bukkannak, akkor a társaságok korábbi megállapodásait is vizsgálhatják, és minden egyes színlelt szerződés kapcsán súlyos büntetéseket róhatnak ki, melynek összege személyenként akár 10 millió forint is lehet.
A színlelt szerződések legkésőbb június 30-ával történő felszámolását az is ösztönzi, hogy az idén az APEH kiemelt figyelmet fordít erre. A bújtatott munkaviszony alapján történő munkavégzés számos szakmát érint, ám közülük csak a médiában dolgozók és a művészeti foglalkozást űzők számára adatott meg, hogy az ekhó révén viszonylag mérsékelt jövedelemvesztés árán „ússzák meg”, ha legálisan kívánják a továbbiakban folytatni a munkájukat.
Gonda Gáspár, az RTL Klub jogi tanácsadója szerint nincsenek meg a pontos játékszabályok. Walchné Kremlicska Katalin, az APEH főosztályvezetője viszont úgy véli: két és fél éve adott a modell, hogy a jogviszonyokat rendezzék a médiatársaságok – átminősítéssel és az ekhóval.
vg.hu

Se pénz, se ház – Megszólalt az Origónak az életéért küzdő győri lottónyertes