„Nehéz bejutni a sajtóba a leszbikus, a homoszexuális, a transznemű és biszexuális (LHTB) tematikával, az ennek bemutatását hitelesen vállaló médiumokra mint nyomásgyakorló eszközökre nagy szükség van” – mondta Lévai Katalin EP-képviselő szerdán egy homofóbia-ellenes szemináriumon, melyet az Európai Parlament Budapesti Tájékoztató Irodája és az Amnesty International szervezett.
A szocialista politikus ismertette az Európai Parlament nemrégi határozatát az európai homofóbiáról (vagyis a homoszexualitástól mint másságtól való úgymond félelemről és idegenkedésről, ami a melegek érvelése szerint feltétlenül diszkriminációhoz vezet.) A tagállamokra nézve csak ajánlást tartalmazó határozat jogszabályváltoztatásokat sürget a melegek érdekében, illetve megállapítja, még korántsem sikerült kiküszöbölni az illető kisebbség elleni diszkriminációs gyakorlatot. Ugyanakkor elismerte Lévai: az EP nem kíván az ügyben kötelező érvényű közösségi jogszabályt alkotni, mert tisztában van azzal, hogy az egyes európai országok eltérő kulturális beágyazottságúak.
Kutatásokra hivatkozva Lévai Katalin nehezményezte, hogy a magyar társadalom 60 százaléka elutasító a melegekkel szemben. Bírálta a magyar politikusok többségét, akik szerinte – népszerűségvesztéstől tartva – ódzkodnak a melegjogi lépésektől, egyáltalán: a téma említzésétől is.
A szemináriumon, melyen sok melegszervezet is képviseltette magát, többen hangot adtak a régi-új hatalmi elit iránti reménységüknek, úgy fogalmazva: ez a garnitúra jó, mert „lenyomhatja a lakosság torkán” a nélkülözhetetlen antidiszkriminációs intézkedéseket. Mások kritizálták az MSZP, sőt az SZDSZ idevágó halogató politikáját, nehezményezve, hogy az elmúlt ciklusban nem teremtették meg a melegek regisztrált életársi kapcsolatának jogi intézményét. Mesterházy Attila, az esélyegyenlőségi tárca MSZP-s politikai államtitkára viszont a rendezvényen azt jelentette be: előkészület alatt áll ez a jogszabálytervezet – amely egyébként az LHTB kisebbségéhez tartozó pároknak házastársakéhoz hasonló jogokat biztosítana. (Ugyan 1996 óta elismerik Magyarországon a homoszexuálisok élettársi kapcsolatát, ez csak élettársi nyugdíjat ad a homoszexuálisoknak.)
A homofóbiaellenes szemináriumon Moravcsik József, az egyik meleg magazin képviselője kisebbségben maradt azzal a véleményével, miszerint a melegjogi célok érdekében nem homofóbozni kell a magyar társadalmat, hanem meg kell dicsérni, amiért már 40 százalékos mértékben elfogadó e mássággal szemben. „Azt kell kommunikálnunk a többség felé, hogy Magyaroraszágon igenis lehet melegként élni” – ajánlotta Moravcsik. Szerinte a budapesti melegfelvonulások azért bumeránghatásúak, mert sajnos azokon nem az átlag józan melegek, hanem a magamutogató, magakellető, „műpéniszt szopogató fiúkák” jutnak meghatározó szerephez.

Se pénz, se ház – Megszólalt az Origónak az életéért küzdő győri lottónyertes