37 milliárd forinttal magasabb a külkereskedelmi hiány

2006 első negyedévében az előzetes adatok szerint a kivitel volumene 18, a behozatalé pedig 15 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet. A negyedév egészére a külkereskedelmi mérleg hiánya 163 milliárd forintot ((655 millió eurót) tett ki, 37 milliárd forinttal (141 millió euróval) többet, mint egy évvel korábban – tette közzé az adatokat a KSH.

MNO
2006. 06. 02. 7:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei első negyed­év egészére a külkereskedelmi mérleg hiánya 163 milliárd forintot (655 millió eurót) tett ki, 37 mil­liárd forinttal (141 millió euróval) többet, mint egy évvel korábban – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal.

Az év első három hónapjában az export és az import forintban számolva 23, euróban mérve pedig 19 százalékkal bővült. A viszonyítás alapjául szolgáló 2005 első negyedévben mért mérsékelt forgalomnövekedés után, idén a kedvezőbben alakuló külpiaci kereslet a forgalom mindkét irányának a jelentős bővülését idézte elő.

Az import forintárszintje 7, az exporté 4 százalékkal nőtt, s így a cserearány közel 3 százalékkal romlott. A kedvezőtlenebbé váló cserearány túlnyomórészt az energiahordozók áremelkedésének következménye. A forint 5 százalékkal gyengült, amelyen belül az euróhoz képest 4, a dollárhoz viszonyítva pedig 13 százalékos volt a leértékelődés mértéke.

A teljes exportnövekmény 62 százaléka, az importnövekedés 45 százaléka a gépek és szállítóeszközök csoportjában mutatható ki, ahol a kivitel volumennövekedése 20, az importé 18 százalékot ért el. A feldolgozott termékek körében az export volumennövekedése az átlagosat kissé meghaladta, importban viszont valamelyest elmaradt attól. Az exportnövekedés hordozója a vegyi áruk köre, ezen belül a gyógyszerek és gyógyszerkészítmények forgalma.

Az árufőcsoportok közül kizárólag az energiahordozók volumene nem nőtt: az import lényegében változatlan szinten maradt, az export 8 százalékkal csökkent. Ugyanakkor a jelentős árszintnövekedés következtében a behozatal értéke 48, a kivitelé pedig 24 százalékkal növekedett, amelynek következtében az árufőcsoport kereskedelmében a megelőző évinél 115 milliárd forinttal nagyobb hiány keletkezett.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene 15, a behozataluké 22 százalékkal bővült. A legnagyobb összeggel exportban a gabona és gabonakészítmények, importban pedig az állati takarmányok forgalma nőtt.

(Forrás: tőzsdefórum.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.