Az idei első negyedév egészére a külkereskedelmi mérleg hiánya 163 milliárd forintot (655 millió eurót) tett ki, 37 milliárd forinttal (141 millió euróval) többet, mint egy évvel korábban – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal.
Az év első három hónapjában az export és az import forintban számolva 23, euróban mérve pedig 19 százalékkal bővült. A viszonyítás alapjául szolgáló 2005 első negyedévben mért mérsékelt forgalomnövekedés után, idén a kedvezőbben alakuló külpiaci kereslet a forgalom mindkét irányának a jelentős bővülését idézte elő.
Az import forintárszintje 7, az exporté 4 százalékkal nőtt, s így a cserearány közel 3 százalékkal romlott. A kedvezőtlenebbé váló cserearány túlnyomórészt az energiahordozók áremelkedésének következménye. A forint 5 százalékkal gyengült, amelyen belül az euróhoz képest 4, a dollárhoz viszonyítva pedig 13 százalékos volt a leértékelődés mértéke.
A teljes exportnövekmény 62 százaléka, az importnövekedés 45 százaléka a gépek és szállítóeszközök csoportjában mutatható ki, ahol a kivitel volumennövekedése 20, az importé 18 százalékot ért el. A feldolgozott termékek körében az export volumennövekedése az átlagosat kissé meghaladta, importban viszont valamelyest elmaradt attól. Az exportnövekedés hordozója a vegyi áruk köre, ezen belül a gyógyszerek és gyógyszerkészítmények forgalma.
Az árufőcsoportok közül kizárólag az energiahordozók volumene nem nőtt: az import lényegében változatlan szinten maradt, az export 8 százalékkal csökkent. Ugyanakkor a jelentős árszintnövekedés következtében a behozatal értéke 48, a kivitelé pedig 24 százalékkal növekedett, amelynek következtében az árufőcsoport kereskedelmében a megelőző évinél 115 milliárd forinttal nagyobb hiány keletkezett.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene 15, a behozataluké 22 százalékkal bővült. A legnagyobb összeggel exportban a gabona és gabonakészítmények, importban pedig az állati takarmányok forgalma nőtt.
(Forrás: tőzsdefórum.hu)

Kettészakadt az ország: óriási hőmérséklet-különbség északon és délen