A köztelevízió reggeli műsorában Kiss Péter ügyvezető kancelláriaminiszter beimerte: az adó- és járulékcsökkentésre tett választási ígéreteket – amelyek egyébként nem pusztán ígéretek, hiszen ötéves adóprogramot fogadott el a kormány korábban – nem teljesítik. Az elfogadott törvényeket visszavonják. A szocialista politikus szerint ez nem feltétlenül jelent még az idén adóemelést, hanem, ahogy ő fogalmazott: adóalap szélesítést és a tb-ben is nagyobb hozzájárulást várnak el majd azoktól, akik ezt megtehetik. Részleteket nem árult el, mert még nem jött el a bejelentések napja.
A műsorvezető többször próbált arra választ kapni: vajon miért kampányoltak azzal a szocialisták, hogy „szavazzatok ránk, mert nekünk adócsökkentési programunk van”, s most mitől világosodtak meg hirtelen? Vagy nem ismerték a gazdaság valódi állapotát, esetleg tudatosan elhallgatták a tényeket a választási siker érdekében? Kiss Péter azonban kitért ezen kérdések elől, illetve azzal próbált érvelni, hogy a kormánynak most lehetősége van reformok és fejlesztések végrehajtására, ezeknek viszont akkor lesz stabil háttere, ha „nem halasztjuk el az egyensúlyosabb gazdaság kialakítását”. Kiss szerint nem szabad az alacsony hatékonyságú közszolgáltatásokat fejlesztésekkel lefedni. Ha jobb közszolgáltatásokat akarunk, akkor az állami kiadások struktúráját alapvetően át kell alakítani, mert a reformoknak, fejlesztéseknek pénzigénye van, át kell tehát csoportosítani a forrásokat – mondta.
Kiss Péter elárulta: nagyon kemény programjuk van a kiadások csökkentésére, viszont az állam bevételeit ezzel együtt növelni kell, ez pedig nagyobb tehervállalást jelent majd a gazdálkodóknak és a magánszemélyeknek is.
A miniszter szerint egyébként hamarosan „előállnak a farbával”: június 9-én leteszi az esküt a kormány, 10-én pedig az Érdekegyeztető Tanács elé tárják a tételes és konkrét intézkedéseket.
Kiss Péter megismételte, amit főnöke, Gyurcsány Ferenc már korábban bejelentett: a nyugdíjak felzárkóztatásának és a minimálbér emelésének programja megmarad.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
