„Egy ország kutatás-fejlesztésre (K+F) fordított kiadásai az ország jövőjét meghatározó befektetések. (...) Az erre fordított összegek gyakran válnak politikusok vadászterületévé, hiszen a csökkentés káros következményei csak hosszabb idő elteltével érzékelhetőek, a „haszon” viszont azonnal bezsebelhető” – hívják fel a figyelmet az MTA vezető természettudományi kutatói a kutatás-fejlesztés finanszírozásával kapcsolatban.
A tudósok véleménye szerint az USA vezető szerepét a világon a K+F-re fordított magas ráfordítás alapozta meg, ezért szerintük nem véletlen, hogy az Európai Unió elsőrendű prioritásai között szerepel ennek utolérése. A szakemberek megállapítják, hogy Magyarország a GDP 0,89 százalékának megfelelő – mintegy 180 milliárd forint K+F befektetésével nem tartozik az éllovasok közé. Úgy vélik, a továbblépés záloga a K+F-re fordított összegek növelése. „Csökkentéssel – amely lehet indirekt is: a kutatás forrásainak átcsoportosítása fejlesztési tevékenységbe – gyorsan el lehet érni a Balkán, Románia vagy Törökország színvonalát – mutatnak rá.” A vezető kutatók meggyőződése, hogy „javítana a kutatás helyzetén a mintegy 40 milliárd forintra tehető, pályázatok révén elnyerhető európai uniós pénzek bevonása. Itt a koncepciók komoly versenye várható, így nem túlságosan elegáns, ha a pénzvadászatot a gazdasági lobbi a lehetséges vadásztársak lelövésével kívánja kezdeni. Nehezen megkerülhető az az érzés, hogy ez állhat az MTA elleni nemtelen támadások hátterében” – hívják fel a figyelmet.
„A kutatási eredmények gazdasági hasznosítása biztosan egy roppant nehéz szakma, ahol kellő hozzáértés híján igen nagy összegeket lehet elfecsérelni. Bizonnyal nem ez a gazdasági miniszter és a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal célja, de a többéves tevékenységükről szóló sikertörténetektől azért nem hangos a hazai közélet. Csak remélni merjük, hogy az MTA ellen indított koncentrált támadásuk, amely a több nemzetközi felmérés szerint is sikeres kutatóhálózat szétveréséhez vezethet, nem pótcselekvés, nem a teljesítményüket illető kérdések feltevésének megelőzését szolgálja” – írják.
Érdemes lenne Kóka Jánosnak is utánanéznie néhány dolognak, mielőtt ostobaságokkal fűszerezett Akadémia-ellenes kijelentéseit újra és újra megismétli, legutóbb e lap május 24-i számában – publikálja a mai Népszabadságban a témával kapcsolatos véleményét az ominózus cikkre reagálva Pálinkás József fideszes országgyűlési képviselő, volt oktatási miniszter. Leszögezi, (Kóka) „korábban is tett néhány provokatív kijelentést, amit akkor a választási kampány miatt visszavonattak vele. Csak nem egy koncepció része ez a megújult támadás?” – teszi fel a kérdést. Pálinkás József úgy látja, az Akadémia és intézeteinek munkája az elmúlt években sikeres volt és hatékony. Véleménye szerint „mióta az MSZP megnyerte a választást, és az SZDSZ nélkül nem tud kormányt alakítani, Kóka János újra támadja az Akadémiát. Nyilván szeretné tetszése szerint szétosztani a kutatási és fejlesztési pénzeket. Ebben útjában van az Akadémia, ahol ráadásul lenne mit privatizálni is, hiszen a kutatóintézetekben tömérdek érték van, nem is beszélve az Akadémia ingatlanjairól”. Pálinkás József megállapítja, „az Akadémia – világos szabályaival, szigorú elveivel, teljesítmény- és hagyománytiszteletével – mindig is útjában állt mind a diktatórikus, mind az anarchista törekvéseknek.”
Fölöslegesen áll a dugóban a főváros egész nyáron
