A történet május 18-án kezdődött, amikor a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSZF) 24 ezer számítógép közbeszerzésére tett felhívást az erre jogosult 15-20 szállítócégnek. A cégeknek május 22-én kellett volna ajánlataikat beadniuk a körülbelül 4-5 milliárd forintos tenderre – írja az Index.
A beszerezni kívánt számítógépek kapcsán olyan műszaki követelményeket támasztottak, amelyek egyrészt túlzásnak tűnnek a nagy takarékoskodásra készülő államigazgatásban, másrészt egy-két gyártóra és két-három szállítócégre korlátozták volna az esélyes indulók számát a lehetséges 15-20 helyett. A nyertes cégek szeptember 30-ig szállíthattak volna számítógépeket az államnak.
Az államigazgatásban (minisztériumokban, intézményeikben, hivatalokban, rendőrségen, az APEH-nél stb.) nem az egyes intézmények veszik meg maguknak a számítógépeket, hanem a KSZF szerződik a szállítócégekkel, és a leszerződött keretből kérhetnek le gépeket a hivatalok.
A legutóbb egy éve kötött keretmegállapodás 2006. június 2-ig érvényes. Az Index információi szerint azonban a választási kampány, illetve az új kormány felállása körüli bizonytalanság miatt az új keretmegállapodásnak még a tervezetét sem kezdték el fogalmazni, a meglévőt viszont nem lehet meghosszabbítani.
A KSZF így némi cselhez folyamodott, mivel a keretmegállapodást egy példátlanul sok gépről szóló, szeptember 30-án lejáró keretszerződéssel „hosszabbítja meg”. Ennek alapján egészen októberig szállíthat a három nyertes szállítócég, míg a többi biztosan nem.
Törvénytelenül rövid, egynapos határidő
Az első ajánlattételi felhívást tehát május 18-án kapták kézhez azok a szállítócégek, amelyek erre jogosultak. Május 19-én, azaz pénteken a KSZF módosított a felhíváson, és az ajánlat leadási határidejét május 22-re, azaz hétfőre tűzte ki. Az ajánlat megtételére mindössze egy nap jutott a máskor szokványos egy-két hét helyett; pedig a törvény minimum 24 napos határidőt ír elő, de az rendkívüli esetben sem lehet 10 naposnál rövidebb.
Az első felhívásban a műszaki elvárások rendszerét úgy állították össze, hogy a három részteljesítést csak két gyártó terméke, illetve az ezeket a termékeket szálltó cégek tudták teljesíteni. A különös közbeszerzésen a pórul járt szállítók és gyártók is fennakadtak, ernyőszervezetük, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) még a kiírás napján levelet írt a KSZF-nek, sérelmezve az eljárás rövid határidejét, a több szállítónak teljesíthetetlen feltételeket, illetve azt, hogy miért a nyári holtszezonban, a választások után akar az állam új – köztük csúcskategóriás – gépeket vásárolni.
A KSZF második embere, Kéri Nagy Zsolt igazgató válaszlevelében ugyan az IVSZ egyetlen kifogását sem találta jogosnak, sőt a „vállalkozói oldal félreértéseivel” magyarázta a felemlegetett problémákat, pár nappal később azonban – miután az Index is kérdezősködött az ügyben – szó nélkül visszavonták a tendert.
A KSZF a hét elején, 29-én írta ki az újabb tendert, ezúttal már nem 24 ezer, hanem 18 ezer gépre. A határidő ezúttal is csupán egy nap, ami ugyan nem törvényes, de a KSZF-et szorítja az idő, június 2. után ugyanis nem írhat ki tendert.
A műszaki követelményeken ugyan csak apróságokat változtatott a KSZF, de ez épp elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy ezúttal több gyártó és több szállító is eséllyel vehessen részt a versenyben. Az új tenderre a korábbi 14 helyett 21 ajánlat érkezett.
(Index)

Rágyújtotta a férjére a sátrat egy szegedi asszony