Dávid: Egyre többen értik Antall József politikáját

Dávid Ibolya értékelése szerint Antall Józsefhez, a rendszerváltozás utáni első miniszterelnökhöz stabil, megrendíthetetlennek nevezhető demokratikus intézményrendszer köthető, csak a politikai és az emberi gyarlóságon kell változtatni.

MNO
2007. 06. 22. 17:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MDF elnöke péntek este mondott rövid beszédet Budapest XV. kerületében a Pestújhelyi téren, a néhai kormányfő májusban – feltehetően színesfém tolvajok által – ellopott, de megkerült bronz fejszobrának ünnepélyes újraavatásán.

A politikus úgy fogalmazott, hogy régen sokan nem értették meg Antall Józsefet, hogy mit jelent az ő politikája több évtizednyi megszállás, önkényuralom után, de most annak lehettünk tanúi, hogy egyre többen értik meg és válnak követőivé. Ennek okát legfőképpen abban látja a demokrata fórum elnöke, hogy Antall József olyan politikus volt, aki soha egy percre sem alkudott meg, pedig 1956-ban és 1990 előtt is lett volna erre lehetősége.

Dávid Ibolya felidézte, hogy milyen nagy hatást tett rá Antall József 1990. április 8-i beszéde az MDF székházában, amikor mindenki „féleurofóriában„ járt, mivel bejelentették, hogy a párt megnyerte az első szabad választásokat. Hozzáfűzte, hogy 17 éve várunk arra, amit Antall József mondott rezzenéstelen arccal akkor, hogy reméli, a kormánypártok és az ellenzék összeadják legjobb erőiket a nemzet előtt álló feladatok megoldására, mivel pártok, kormánypártok jönnek és mennek, de az kell, hogy a nemzet legyen nyertese a rendszerváltozásnak és az európai uniós csatlakozásnak.

Az MDF elnöke kitért arra is, hogy az újraavatás majdnem egybeesik június 19-vel, a magyar szabadság napjával.
Hozzátette: Antall József 1990-ben ajtót nyitott a megszálló szovjet csapatoknak és 1991. június 19-én becsukta azt az utolsó orosz katona mögött.

Hajdú László, a XV. kerület polgármestere, szocialista országgyűlési képviselő elmondta a megemlékezőknek, hogy szégyelli magát az Antall-család tagjai előtt, mivel nem tudták megóvni a néhai kormányfőt megörökítő szobrot. A polgármester szólt arról is, hogy Pestújhely nemsokára ünnepli centenáriumát, vagyis nagyközségkénti alapításának 100. évfordulóját. A település alapításában részt vettek az Antall-család tagjai is. Hozzátette: utcák vannak róluk elnevezve a kerületben, és a templomban – ahol Antall József is elsőáldozó volt és bérmálkozott -, idősebb Antall Józsefnek is elkülönítettek egy emlékhelyet.

Az újraavatáson megjelent Antall Józsefné, az 1993-ban elhunyt miniszterelnök hitvese, az Antall-család más tagjai, valamint az MDF részéről Katona Kálmán országgyűlési képviselő, az ellenzéki párt választmányának elnöke, illetve Pettkó András országgyűlési és Olajos Péter európai parlamenti képviselő.

Eljött az avatásra Kirchmayer Edit, az Antall Józsefet megörökítő szobor alkotójának, Kirchmayer Miklós szobrászművésznek az özvegye. Az alkotó még megélte, hogy megtalálják az ellopott bronz szobrot, de az újraavatást már nem.

A XV. kerületi önkormányzat és a pestújhelyi közösségi ház által szervezett ünnepség záróakkordjaként a megjelent családtagok, politikusok és érdeklődők virágcsokrokat helyeztek el a szobornál.
A kerületben 2003 decemberében állították fel Antall József bronz fejszobrát, amit idén május elején loptak el. A szobrot nem sokkal később találták meg Csepelen, egy családi ház kerítése elé helyezve.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.