Gyurcsányék neveznék ki a következő kormány főosztályvezetőit

Nem megfelelően kommunikálja a kormány a reformpolitikát – jelentette ki Draskovics Tibor a keddi kormányszóvivői tájékoztatón. A kormánybiztos szerint vannak olyan intézkedések, amelyeket lehetett volna másként csinálni, de egyébként nagyjából minden rendben van, céljaik időben teljesülnek. Kiss Péter Orbán hívévé szegődött: úgy vélte, olyan politikára van szükség, hogy jobban érje meg dolgozni, mint a segélyekre várni...

MNO
2007. 06. 12. 14:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gyurcsány-kabinet első évét és reformpolitikáját értékelte Draskovics Tibor, az államreform bizottság alelnöke (a bizottság elnöke maga a kormányfő – a szerk.) a keddi kormányszóvivői tájékoztatón. Draskovics szerint a kormány reformpolitikája végiggondolt, az ország érdekeit szolgálja, az ehhez kapcsolódó intézkedések alapvetően sikeresek. Ezzel kapcsolatosan megjegyezte: ez persze nem jelenti azt, hogy mindent jól kommunikálnának, illetve hogy ne lennének olyan intézkedések, amelyeket másként kellett volna csinálni.

Draskovics Tibor kérdésre válaszolva elmondta, a kormányzati munkatervhez képest néhány területen van kisebb csúszás, de ez a kitűzött célokat nem veszélyezteti. Hozzátette: már folyik a kormány második félévi munkatervének kialakítása. Draskovics szerint a tavaly szeptemberi konvergenciaprogramban lefektetett reformcélok a tavalyi év végéig 95 százalékban teljesültek, mostanára pedig 100 százalékban.

Szólt arról is, hogy az állami alkalmazottak jogállásáról szóló törvények módosításának keretén belül a kormány azt javasolja, hogy a minisztériumi főosztályvezetőket hatéves időtartamra nevezzék ki.

A Szonda-Ipsos közvéleménykutatása a Fidesz által javasolt népszavazási kérdések kapcsán világos jelzés a kormánynak – felelte újságírói kérdésre válaszolva Draskovics, aki szerint el kell mondani, hogy mit és miért tesz a kormány. Ha sikerül jól elmondani, akkor a küzdelmet meg lehet nyerni a népszavazási vitában, de azon kívül is – vélte az alelnök.

Kiss Péter: Szolidaritás és munka

Kiss Péter a kormányszóvivői tájékoztatón kijelentette: a versenyt és szolidaritást sokkal hatékonyabban akarják hangsúlyozni. A munkaügyi és szociális reformok ezentúl a szolgáltatást igénybevevők felé irányulnak – tette hozzá. A munkaügyi miniszter szerint jobb hátteret akarnak azoknak adni, akik startvonalhoz állnak, és meg akarják méretni magukat. Aki tehetős, az tegyen többet, és inkább érje meg a munka, mint az eltartottságra és segélyre való alapozás – jelentette ki a miniszter. (Mint ismert, korábban – különösen 1998-2002 között a Fideszt és Orbán Viktort gyakran bírálták baloldalról hasonló kijelentései miatt...)

Kiss szerint meg kell változtatni a roma lakosságról alkotott képet, ám ehhez az kell, hogy legyen változás lakhatási körülményeikben, foglalkoztatásukban, egészségügyi viszonyaikban, oktatásukban.
A hajléktalanok ügyében is változásokról számolt be a miniszter. Elmondta: a körülbelül 30 ezer hajléktalan helyzetét nem lehet egyik pillanatról a másikra megváltoztatni, de keresni kell a kitörési pontokat. A tervek szerint a következő hét évben legalább háromezerrel kellene csökkenteni az utcán élő hajléktalanok számát, a foglalkoztatáshoz kötött önálló lakhatást 3500 hajléktalan esetében kellene biztosítani.

A miniszter szólt arról is, hogy a megváltozott munkaképességű rokkantnyugdíjasok egy részének, akik eredményesen vehetnek részt egy rehabilitációs programban, nagyobb esélyt kívánnak adni. A rokkantsági nyugdíj helyett rehabilitációs járadékban részesülnek, illetve kötelező részt venniük egy rehabilitációs programban. Ez a több százezer személy közül néhány tízezernek nyújt majd lehetőséget arra, hogy ismét a munkaerőpiac szereplőjévé váljon.

Folytatja a hazudozást a kormány

A kormány tovább folytatja a cinikus sikerpropagandát, és nem néz szembe azzal, hogy valójában mit tett az elmúlt egy évben – reagált Szijjártó Péter a Fidesz szóvivője a kormányszóvivői tájékoztatón elhangzottakra. Szerinte kormánypropaganda most is „ugyanúgy hazugságra épül, mint az eddigi kormányzás”.

Az ellenzéki politikus a kormány egy évét úgy értékelte: minden korosztály, minden társadalmi csoport a hazugság árát fizeti, a kormány pedig reformok címén pénzt vett el az emberektől, további terheket rótt a családokra és a vállalkozókra. Szijjártó Péter azt mondta, egyre nagyobb a különbség az általános és a nyugdíjas infláció között, ami már 12 százalékra nőtt. Hozzátette: a munkanélküliség ügyében sem történt előrelépés, hiszen a kormány megszorításra épülő gazdaságpolitikája törvényszerűen a munkanélküliség növekedéséhez vezet.

A Fidesz-szóvivő arra is kitért, hogy a kormánynak a fogyasztóvédelem területén sincs oka büszkélkedni, hiszen többet kell fizetni a tömegközlekedésért, és csökkentek a diákok kedvezményei is. Szijjártó Péter a gázárak kapcsán hangsúlyozta: dacára minden kormányzati propagandának, akárhány milliót is költsenek rá, azt nem tudják megcáfolni, hogy mindenkinek többet kell fizetni a gázért. Mint mondta, egy éves összehasonlításban több mint 50 százalékkal növekedett a gáz ára, és a legrosszabb szociális helyzetben lévők számára is 25-30 százalékos volt a drágulás.

(MTI/napi.hu/portfolio.hu, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.