Hiller: Sólyom írja alá Horn kitüntetési előterjesztésést

Sólyom László vizsgálja felül Horn Gyulával kapcsolatos álláspontját, és érdemeire való tekintettel írja alá a miniszterelnök javaslatát a volt kormányfő kitüntetésére - jelentette ki Hiller István szombaton Budapesten. Kumin Ferenc erre reagálva hangsúlyozta: az ügyben új fejleményt csak az Alkotmánybíróság értelmezése jelenthet, amit értesülése szerint még a nyári szünet előtt meghoz a testület.

MNO
2007. 06. 23. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP azt kéri Sólyom László köztársasági elnöktől, vizsgálja felül Horn Gyula volt miniszterelnök kitüntetésével kapcsolatos álláspontját – mondta Hiller István, a párt alelnöke szombaton Budapesten sajtótájékoztatón. Azt kérjük az államfőtől, hogy Horn Gyula érdemeire való tekintettel írja alá Gyurcsány Ferenc miniszterelnök javaslatát a kitüntetésre – közölte. Mind mondta, Horn Gyula a magyar politika egyik legismertebb és legelismertebb személyisége Európában, sokat tett a szabad Magyarország megteremtéséért és Európa újraegyesítéséért.

Emlékeztetett: Gyurcsány Ferenc Horn Gyula 75. születésnapja alkalmából magas állami kitüntetésre javasolta a volt miniszterelnököt, a köztársasági elnök azonban a kitüntetést aggályosnak tartja. Szinte nincsen olyan európai uniós állam, amely köszönetét és háláját ne fejezte volna ki Horn Gyulának – mondta Hiller, majd hozzátette: olyan kitüntetések birtokosa, amelyeket valóban csak a legjelentősebb politikusok nyernek el.

Példaként említette a németországi Nagy Károly-díjat, amelyet Horn Gyula mellett megkapott Tony Blair brit miniszterelnök, Francois Mitterand volt francia államfő és I. János Károly spanyol király.

„Ismert és elismert politikus, aki a rendszerváltozás utáni parlamentnek 1990 óta tagja” – mondta az alelnök, hozzátéve: az MSZP kiáll a volt miniszterelnök mellett. Arra a felvetésre, miszerint Horn Gyula Kádár Jánost szociáldemokrata politikusnak nevezte, míg Gyurcsány Ferenc szerint választani kell Kádár János és Nagy Imre között, Hiller István elmondta: ez a vita Horn Gyula az európai újraegyesítésben szerzett érdemeit semmilyen módon nem befolyásolja.

Arra a kérdésre, nem ellentmondás az, hogy miközben az MSZP ápolja Nagy Imre emlékét, addig a miniszterelnök kitüntetésre javasolja Horn Gyulát, aki elmondása szerint 1956-ban a törvényes rendet védte, és ez alapján végezték ki Nagy Imrét, az alelnök közölte: egy ilyen magas kitüntetés egy egész gondolkodásmód, egy egész politikai teljesítmény megítélése. Hozzátette: Horn Gyula számot vetett életével, és erről a legnagyobb nyilvánosság előtt beszámolt.

Kumin Ferenc Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője megismételte: továbbra is a köztársasági elnök eddigi nyilatkozatai érvényesek: Sólyom László megvárja az Alkotmánybíróság kitüntetésekre vonatkozó alkotmányértelmezését, illetve a volt miniszterelnök 1956-os tevékenysége, valamint erről mostanáig fenntartott nézete miatt aggályosnak tartja, hogy Horn Gyulát kitüntessék.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.