A távirati irodának több, neve elhallgatását kérő kormányközeli politikus is elmondta, hogy Horváth Aladár, aki Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc előző kormányzati ciklusában is a kormányfő társadalompolitikai tanácsadó testületének tagja volt, június 15-én lép hivatalba, amely Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter felügyelete alá fog tartozni.
A most létrehozandó esélyegyenlőségi miniszteri biztosi beosztást ellátó roma vezető feladata lesz többek között a Roma Évtized Program cselekvési tervének és a II. Nemzeti Fejlesztési Terv roma programjainak koordinálása is. Munkáját önálló titkárság és szakértői csoport fogja segíteni.
A roma jogvédőt 2003-ban az Országos Cigány Önkormányzat elnökének választották, de három hónappal később – vitatott körülmények között – elmozdították tisztségéből. Horváth Aladár 1990-1994 között az SZDSZ országgyűlési képviselője volt.
Mint ismert 2001-ben a zámolyi gyilkosság után több roma család utazott Strasbourgba és kért menedéket a francia államtól. Mikor ezt többen megkapták, több, a szocialistákhoz és a liberálisokhoz köthető közéleti ember köszönőlevelet írt a francia köztársasági elnöknek. Köztük volt Horváth Aladár is.
2005. május 8-án a Moszkva téren a cigány származású Mortimer, illetve a szintén cigány származású Patai József között nézeteltérés robbant ki, aminek során Mortimer karddal keresztülszúrta Patait. Az elkövető személye egy darabig tisztázatlan maradt, ekkor a kormány, illetve baloldali és liberális értelmiségiek az esetet rasszista bűncselekménynek titulálták. Többek közt Horváth Aladár is, aki Józsikában a cigányság mártírját látta, akit a Budapest utcáin randalírozó rasszista hordák pont a fasizmus felett aratott győzelem hatvanadik évfordulóján támadtak meg. Az eset után nem sokkal antirasszista tüntetés volt a Moszkva téren.
Miután kiderült, hogy Mortimer is cigány, a tüntetés több szónoka elsuttogott egy „elnézést”. Nem így Horváth Aladár, aki szemrebbenés nélkül jelentette ki, hogy a szintén roma származású támadó a „mélymagyar elvárások” miatt szúrt.
Mikor tavaly megindultak a baranyai roma családok Svédországba, Horváth arról beszélt, hogy a kivándorlás felhívja a figyelmet a romák körében Magyarországon tapasztalt nagyarányú munkanélküliségre. Mint akkor fogalmazott, a Magyarországon nyújtott lehetőség meghalni sok, megélni kevés.
Horváth egyébként időről-időre a cigányellenesség és a szélsőségek erősödését véli felfedezni, a Jobbik kapcsán például azt mondta: Szálasi mai bajtársai egy népirtó politika ideológiájának újbóli megalapozásán dolgoznak.
(MTI/MNO)
Itt van Berlin bejelentése a világháborúról
