Kulcsár Anna: További súlyos aggály: mire jogosult az állampolgárt az utcán igazoltató rendőr? S hányan igazoltathatják egyidejűleg a pesti utcán egyedül közlekedő járművezetőt? Amennyiben úgy látják, hogy az illetőnek a biztonsági öve nincs bekötve, a papírjai pedig állítólag nincsenek rendben, akkor, csupa szívjóságból öten is hazakísérhetik? Hogy juthat öt rendőr egyetlen igazoltatás ilyetén véghezvitelére, amikor Budapesten – az új főkapitány bejelentése szerint – több mint ötszáz rendőr hiányzik?
Utóbbi esetben természetesen nem csak Zsanett ügyéről van szó. Hanem bárkiéről, aki ebben a városban, országban él, mert sosem tudhatja, mikor jut Zsanett sorsára. Mikor karolják őt fel a segítőkész közegek? S mikor válik egyúttal – a hivatalos álláspontot, a hivatali érdeket közvetítő médiumok révén – köznevetség tárgyává, a köz prédájává is. Ez az eljárás még folyamatban van, de nem zárható ki, hogy a gyülekezési szabadság kérdésével együtt a strasbourgi bírák elé kerül majd.
Ha másból nem, a szocialista klasszikusok megnyilvánulásaiból persze tudjuk, milyen fontos a törvényes rend oltalma. A balliberális, MSZP–SZDSZ-kormányok hatalmának védelmét szolgáló erőszak-apparátus gyakorlatában az emberi jogok, az egyetemes etikai és jogi normák a rendszerváltozás óta nem tapasztalt súlyos sérelmet szenvedtek.
A jelenlegi válság a nemzetközi jogvédő fórumok további közreműködése nélkül aligha szüntethető meg.
(Magyar Nemzet, 2007. június 23.)
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
