A Magyar Újságírók Országos Szövetsége Elnöksége szombaton közleményben reagált az esetre. Az elnökség megdöbbenéssel értesült Kármán Irén tényfeltáró újságíró megtámadásának híréről. (...) Az újságírónő (...) az olajhamisítással kapcsolatos rendőrségi ügyek és gazdasági visszaélések témájáról filmet is forgatott. A MÚOSZ az Olajozott viszonyok című, ötvenperces dokumentumfilm bemutatásáról a napokban tárgyalt Kármán Irénnel – tartalmazza a közlemény.
A Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége (MAKÚSZ) a demokrácia hiányaként értékeli az újságíró megverését. A szövetség megdöbbenését és egyben együttérzését szombati közleményében fejezte ki Kármán Irén újságíró megveretése miatt.
A demokrácia hiányának súlyos jele, hogy a köz érdekében tevékenykedő újságírót maffaiamódszerek, illetve erőszak fenyegetheti. Tűrhetetlen, hogy Magyarországon félnie kelljen annak, aki tisztességes tényfeltáró munkára vállalkozik – áll a közleményben.
Haraszti Miklós, az EBESZ sajtószabadság-képviselője közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy a sajtó akadályozása céljából elkövetett bűncselekményeket nem szokványos indítékúként, hanem a nyilvánosság alapintézménye elleni akcióként kell kezelni. Magyarországnak már az ilyen cselekmények első jelentkezésekor határozott intézkedésekkel kell útját állnia az elszaporodásuknak – áll Haraszti Miklós közleményében.
Az SZDSZ megdöbbenve értesült arról, hogy Kármán Irént, az olajszőkítéssel kapcsolatos bűncselekmények feltárásán dolgozó újságírónőt brutális támadás érte. Mi, liberálisok különösen fontosnak tartjuk az oknyomozó újságírók munkáját, és olyan Magyarország megteremtése a célunk, ahol az igazságot keresőknek sosincs okuk félelemre – áll a szabad demokraták közleményében. Az SZDSZ szerint a rendőrségnek kiemelt figyelmet kell szentelnie a bűncselekmény felderítésére.
A Kereszténydemokrata Néppárt megdöbbenéssel értesült arról, hogy ismeretlenek félholtra vertek egy újságírót. Hovatovább megszűnőfélben Magyarországon a jogrend, az elemi életbiztonság. A posztkommunista rezsimekben, például Fehérorszországban uralkodó gyakorlat immár hazánkban is megjelent -írja a KDNP köleményében. Ezzel újabb jel utal rá: a demokrácia immár csak díszlet Magyarországon. Ennek a sajtószabadság elleni brutális támadásnak volt előzménye, amikor az újságírónő kocsiját feltörték, és nem az autótolvajok szokott céljával, hanem nyomozati anyagokért, illetve filmfelvételekért — akkor azonban a rendőrség elhárította a gyanút. Ismét érvényesek Horn Gyula egykori miniszterelnök szavai: „Ami van, az nem közbiztonság”. Felszólítjuk a kormányt, hogy tegyen meg mindent az igazi tettesek és a felbujtók kézre kerítésére, a sajtószabadság helyreállítására. Magyarországnak új, hazugságmentes korszakot kellene nyitnia.
A szervezetek remélik, hogy Kármán Irén mielőbb felépül és folytathatja munkáját, a bűnelkövetők és megbízóik pedig bíróság előtt felelnek tettükért.
(MTI)
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
