Titkos CIA-börtön Mauritániában?

Egy amerikai újság cikke szerint titkos CIA börtön működik Mauritániában – tudósít a katari al-Dzsazíra. A libanoni al-Manár hírtelevízió arról számol be, hogy Izrael bizonyos feltételek mellett hajlandó folyósítani a palesztin vezetésnek a két éve befagyasztott adókat.

Kun Zsuzsanna
2007. 06. 23. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Dzsazíra

Az amerikai New York Times kedden megjelent cikke szerint titkos CIA- börtön működik Mauritánia területén. A szerző, Seymour Hirsch úgy tudja: a létesítményt még az előző kormányzat idején nyitották, és jelenleg 39, terrorista merényletekben való részvétellel gyanúsított személyt tartanak ott fogva. Hirsch szerint ezt támaszthatja alá az a tény is, hogy az előző elnök, Muávija Valad Szídí Ahmed idején a mauritániai vezetés olyan szoros kapcsolatokat ápolt a Bush-kormányzattal, hogy az amerikai katonák minden előzetes engedély nélkül léphettek az észak-afrikai arab állam területére. A hír óriási felháborodást keltett, amelyre való tekintettel az ellenzéki pártok egy vizsgálóbizottság azonnali felállítását követelték. A jelenlegi kormányzat mindent cáfolt. Nemrég a mauritániai hírügynökségen keresztül (AMI) hivatalos közleményt tettek közzé, mely szerint Mauritánia egy demokratikus ország, ami tiszteletben tartja a nemzetközi törvényeket, és megállapodásokat.

Al-Manár

Izrael bizonyos feltételek mellett hajlandó folyósítani a palesztinoknak a 2005, vagyis a Hamász választásokon való győzelme óta befagyasztott adókat. A bejelentés Ehud Olmert szájából hangzott el az izraeli biztonsági tanács rendes heti ülésén, miután ennek lehetőségeiről Sarm as-Sejkben tárgyalt Hoszni Mubárak egyiptomi, és Mahmúd Abbász palesztin államfővel, illetve II. Abdalláh jordán királlyal. Olmert szerint a palesztinok pénzének folyósítására csakis fokozatosan kerülhet sor, mégpedig azzal a feltétellel, ha abból Iszmail Hanije kormánya semmilyen formában nem részesül. Olmert nemrég Ban Ki Monnal is megvitatta a palesztinok sorsát, és az ENSZ főtitkár kérésére meg is erősítette, hogy „segíteni fogjuk őket gazdaságilag, de csak akkor, ha Mahmúd Abbász államfő hatalma megerősödik.”

As-Sark al-Auszat

Visszalép a jelöltségtől a brit parlament egyetlen külföldi születésű muszlim képviselője, Muhammad Szirvár – írja a szaúdi pánarab lap. Az 54 éves politikus 1997-ben nyerte el székét a glasgow-i választókörben, de a jövőben nem kíván a választásokon indulni, mégpedig azért, mert őt magát, és családját is halálosan megfenyegették. Történt ugyanis, hogy a múlt évben egy háromfős pakisztáni férfiakból álló bűnbanda meggyilkolt egy angol férfit. A banda az igazságszolgáltatás elől Iszlámábádba menekült. Muhammad Szirvár pakisztáni kormányzati kapcsolatait kihasználva elintézte a kiadatásukat, így kerültek vissza az Egyesült Királyságba, ahol életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték őket. Az elítéltek családja azonban rossz néven vette Szirvár közbenjárását, és megfenyegették, hogy végeznek vele és gyermekeivel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.