Pontos szám nincsen arról, hány pedagógus állása szűnik meg, néhány önkormányzat a döntést későn hozta meg – közölte a kormánypárti politikus.
Tatai-Tóth András azt mondta, csak becslést tud mondani: információi szerint a megszűnt álláshelyek száma tízezer körül van, a ténylegesen elbocsátott pedagógusok zöme nyugdíjhoz közeli vagy nyugdíjas.
Arra a felvetésre, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint spórolás jellemzi az oktatáspolitikát és ez válságot okoz, Tatai-Tóth András közölte: 1200 milliárd forint egy évben az oktatási összkiadás, amelyből a költségvetés 600-700 milliárd forintot fizet, az idén hétmilliárd forinttal lesz kevesebb a normatíva az előző évhez képest.
A közoktatás egészére nem fog kevesebb állami pénz jutni a következő években – jegyezte meg. Tatai-Tóth András szerint átcsoportosításról van szó, annak érdekében, hogy odakerüljön pénz, ahol a legnagyobb szükség van rá.
Arra a kérdésre, hogy a középiskolákban tervezik-e a körzetesítés bevezetését, az MSZP-s politikus elmondta: életbe lépett a 18 éves korig tartó tankötelezettség, a magyar államnak kötelessége gondoskodnia arról, hogy legyen olyan iskola, amely felveszi a gyereket. Ezt meg kell oldani, de ez nem jelenti azt, ami a sajtóban megjelent – tette hozzá.
Fidesz: az MSZP hagyja abba a mellébeszélést
Sió László, a Fidesz oktatási szakpolitikusa az elhangzottakra reagálva újságíróknak azt mondta: azt kérik a kormánytól, az MSZP-től és az oktatási minisztériumtól, hagyják abba a félrevezetést, a hazudozást, és foglalkozzanak azzal, ami az igazi probléma.
Hiányzik harmincmilliárd forint a közoktatási intézmények költségvetéséből, emiatt nyolc-tízezer pedagógus állása van veszélyben, ötszáznál több intézményt vontak össze, szüntettek meg, zártak be – fejtette ki az ellenzéki politikus.
A Fidesz szerint az MSZP és az oktatási tárca olyan kérdéseket vet fel, amelyek másodlagosak, és nem mondják el a teljes igazságot. Példaként említette, hogy a teljesítményalapú bérezés, azaz a pedagógus életpályamodell már öt éve készen áll.
A tankönyvellátással kapcsolatban közölte: az ígéret, hogy mindenki ingyen kapja a tankönyvet, már régen elfelejtődött, de az eddigi támogatásokat is csökkentik, miközben a könyvek nem érkeznek meg az iskolákba.
Sió László úgy vélte, szakmailag teljesen értelmetlen összekapcsolni a középiskolai felvételiket a kompetencia-méréssel. Megjegyezte: az intézmények tervezett körzetesítésével az a gond, hogy mivel az elit intézmények zömében a települések elit körzeteiben vannak, az intézményeket odaadják az elitnek. Lehetetlen lesz a tehetséges, de kevésbé tehetős családból származó gyereknek bekerülni egy elit intézménybe – fűzte hozzá.
(mti)
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
