Idén 50 ezerrel kevesebb beteg kereste fel orvosát a kerületben, mint az elmúlt évek hasonló időszakában. Majd áprilisban az OEP teljesítménypont-alapú finanszírozását és a gondozói álláshelyek támogatását is csökkentették. Csak ezek a lépések 330 millió forint bevételkiesést okoztak az intézménynek. Ráadásul a „kórházreform„ ágyszámcsökkentése – a kormány kommunikációval ellentétben – nem irányította a betegeket a járóbeteg-ellátás felé, így az intézmény az OEP megemelt, irreális teljesítményelvárásait sem tudja teljesíteni, ami még további pénzügyi elvonásokra is okot adhat. A gazdasági igazgató szerint szeptemberben már csak a dolgozók nettó bérét tudják kifizetni, a járulékokat nem.
Az adatokból egyértelmű, hogy nyugdíjasokkal, munkanélküliekkel, hátrányos helyzetűekkel teli VIII. kerületnek a háromszáz forintos vizitdíj is visszariasztó.
Az intézmény más kiutat nem látva, maga kéri a fenntartó önkormányzattól a jelenleg engedélyezett 386 fős létszámának 272 főre való csökkentését, azaz 114 álláshely megszüntetését. A dolgozók szakszervezete is belátta a döntés szükségszerűségét. Egy hónapon belül kilencvenen kapják meg a felmondásukat. E lépéssel az éves megtakarítást 145 millió forintra becsülik. A leépítés 100 millió forintos költségét a Szolgálat nem tudja felvállalni, ezért az a Józsefvárosi Önkormányzatot terheli.
A leépítés mellett – mint azt a fidesz.hu megírta – az egészségügyi szolgálat számos krízisintézkedést vezetett be: többek között megszüntetette az orvosok szakmai képzésének és telefonhasználatának támogatását, a BKV bérletvásárlásokat ésfelfüggesztette újabb tanulmányi szerződések megkötését.
„A kormány egészségügyi politikája egy hurrikán pusztításához mérhető, amelynek árát az emberek és a helyi önkormányzatok fizetik meg, áldozatainak számát pedig csak akkor tudjuk meg, ha már elvonult, és ha túléljük” – kommentálta a történteket dr. Gotthard Gábor a Fidesz-KDNP frakcióvezetője.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
