Reformhurrikán pusztít Józsefváros egészségügyében

Krízishelyzetet jelentett a VIII. kerület egészségügyi ellátását végző Józsefvárosi Egészségügyi Szolgálat. A több mint 70.000 lakost ellátó kerületi egészségügyi szolgálat a kormányzat egészségügyi „reformjának” következtében került nehéz helyzetbe. A vizitdíj bevezetésével a betegforgalom drasztikusan, egynegyedével esett vissza.

MNO
2007. 08. 29. 11:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén 50 ezerrel kevesebb beteg kereste fel orvosát a kerületben, mint az elmúlt évek hasonló időszakában. Majd áprilisban az OEP teljesítménypont-alapú finanszírozását és a gondozói álláshelyek támogatását is csökkentették. Csak ezek a lépések 330 millió forint bevételkiesést okoztak az intézménynek. Ráadásul a „kórházreform„ ágyszámcsökkentése – a kormány kommunikációval ellentétben – nem irányította a betegeket a járóbeteg-ellátás felé, így az intézmény az OEP megemelt, irreális teljesítményelvárásait sem tudja teljesíteni, ami még további pénzügyi elvonásokra is okot adhat. A gazdasági igazgató szerint szeptemberben már csak a dolgozók nettó bérét tudják kifizetni, a járulékokat nem.

Az adatokból egyértelmű, hogy nyugdíjasokkal, munkanélküliekkel, hátrányos helyzetűekkel teli VIII. kerületnek a háromszáz forintos vizitdíj is visszariasztó.

Az intézmény más kiutat nem látva, maga kéri a fenntartó önkormányzattól a jelenleg engedélyezett 386 fős létszámának 272 főre való csökkentését, azaz 114 álláshely megszüntetését. A dolgozók szakszervezete is belátta a döntés szükségszerűségét. Egy hónapon belül kilencvenen kapják meg a felmondásukat. E lépéssel az éves megtakarítást 145 millió forintra becsülik. A leépítés 100 millió forintos költségét a Szolgálat nem tudja felvállalni, ezért az a Józsefvárosi Önkormányzatot terheli.

A leépítés mellett – mint azt a fidesz.hu megírta – az egészségügyi szolgálat számos krízisintézkedést vezetett be: többek között megszüntetette az orvosok szakmai képzésének és telefonhasználatának támogatását, a BKV bérletvásárlásokat ésfelfüggesztette újabb tanulmányi szerződések megkötését.

„A kormány egészségügyi politikája egy hurrikán pusztításához mérhető, amelynek árát az emberek és a helyi önkormányzatok fizetik meg, áldozatainak számát pedig csak akkor tudjuk meg, ha már elvonult, és ha túléljük” – kommentálta a történteket dr. Gotthard Gábor a Fidesz-KDNP frakcióvezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.