Mint elmondta, tizenhat kétoldalú találkozó szerepel a programjában, egyebek közt lobbizni kíván a magyar nem állandó tagságért az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT). Göncz Kinga – aki Ban Ki Mun főtitkár nyitóbeszéde és George Bush elnök felszólalása után nyilatkozott a távirai irodának – elmondta: világossá fogja tenni az iráni külügyminiszternek a magyar álláspontot. Ennek lényege, hogy az atomenergia kizárólag békés célra való felhasználása fogadható el, és Teheránnak együtt kell működnie a nemzetközi közösséggel programjának átláthatóvá tételében, lehetővé téve a nemzetközi ellenőrzést.
Göncz Kinga – aki találkozik mások mellett a szerb elnökkel, az albán, az ausztrál, a török és több afrikai külügyminiszterrel – azt mondta, a kétoldalú megbeszélések nem csak formális találkozók. Az ENSZ Közgyűlése jó apropó arra, hogy olyan kollégáival is tanácskozzon, akiket csak ritkán láthat. Tárgyalásain az ENSZ-reform és több egyéb téma mellett nyilván szó lesz magyar lobbizási kérdésekről az emberi jogi tanáccsal kapcsolatban, illetve Magyarország nem állandó BT-tagsága ügyében.
A hétfői EU-külügyminiszteri munkareggelinek Afrika volt a fókuszában, nyilatkozatot készítettek elő Mianmar ügyében, egyebek közt arról, hogy megmaradjon a demonstrációk nem erőszakos jellege. Göncz szerint a közgyűlés egyik központi témája a klímaváltozás. Értesülése szerint amerikai oldalról is érezhető egyfajta elmozdulás a kérdésben, mintha nőne a felelősségtudat a nemzetközi közösségben a klímaváltozás megelőzésével kapcsolatban.
A magyar külügyminiszter bő egy hetet tölt az ENSZ székhelyén, a világszervezet közgyűlésében jövő hétfőn szólal fel, és kedden utazik haza.
(mti)