Gyurcsány véleménye szerint a közép-kelet-európai diktatúrák azért omlottak össze sorban, mert a névtelen, hétköznapi emberek felmondták az engedelmességet, új világot akartak építeni, és ezt a vágyat egészítette ki, hogy voltak olyan vezetők, akik sokszor hatalmas személyes szembenézéssel belátták: a nemzet ügye elválaszthatatlan a szabadság és a demokrácia ügyétől.
A kormányfő ezek közé a politikusok közé sorolta többek között Gorbacsovot, Németh Miklóst és Horn Gyulát.
Köszönetet mondott Magyarországnak a német újraegyesítésben vállalt szerepéért Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter az ünnepi konferencián. Genscher hangsúlyozta: Magyarország történelmi érdeme, hogy 1989. szeptember 10-én nyugati határa megnyitásával kiverte az első téglát a berlini falból, ami a legnehezebb feladat volt Németország újraegyesítésében. Az egykori német miniszter méltatta Németh Miklós akkori miniszterelnök és Horn Gyula külügyminiszter szerepét, akik „a megfelelő időben megfelelő döntést hoztak”. Felidézte továbbá a német és a magyar nép második világháború utáni sorsának közös pontjait és emlékeztetett, hogy a német külpolitikában mindig egyetértés volt Magyarország támogatását, a Magyarországhoz való kötődést illetően.
Rita Süssmuth, a Bundestag volt elnöke is háláját fejezte ki a korabeli magyar vezetésnek, amelynek „különleges bátorságát” Németország soha nem felejti el. Franz Vranitzky egykori osztrák kancellár beszédében hangsúlyozta, hogy az ünnepi megemlékezés a transzatlanti partnerkapcsolat nélkülözhetetlenségéről is szól, utalva ezzel az Egyesült Államoknak a ,89-es eseményekben betöltött szerepére.
Kovács László szerint a nemzeti összefogás szép példája volt 1989-ben az a folyamat, ahogy a határnyitáshoz eljutottak. Az akkori külügyi államtitkár szerint ez nem egy emberhez köthető a határnyitás, mert sokan különböző posztokon megtették, amit meg kellett tenni. Ide sorolta Horn Gyula volt külügyminisztert és a tárca apparátusát, akik a javaslatot tették, azt előkészítették és lebonyolították, Németh Miklós volt kormányfőt, aki a javaslatot jóváhagyta, Horváth István belügyminisztert, aki felelősséget vállalt a határőrség tevékenységéért, a máltai szeretetszolgálatot, amely segítette a menekülteket, valamint az ellenzéki erőket, az MDF-et és az SZDSZ-t, amelyek támogatták a határnyitást. Szavai szerint azért Horn Gyula lett a határnyitás kulcsfigurája, mert a '80-as évek eleje óta kezdeményező módon folyamatosan az ország nyugat felé nyitásáért dolgozott.
Az államtitkárt meghívták, a külügyminiszterről megemlékeztek
A konferencia előadói között nem találjuk Horn Gyulát, viszont akkori politikustársai közül előadást tart Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter, Kovács László, aki a kérdéses időszakban külügyminisztériumi államtitkár volt. Előadást tart Franz Vranitzky volt osztrák kancellár, valamint Rita Süssmuth, a Bundestag volt elnöke is.
(mti, MNO)
Itt van Berlin bejelentése a világháborúról
