Koalíciós paktum: még nem tudni mi lesz, de biztosan jó lesz

A hétfőn megkötött koalíciós megállapodással egyik kormánypárt sem nyert, viszont a biztosítottak igen – véli az SZDSZ. Az MSZP szerint is egészen biztosan jó lesz a biztosítottaknak, legközelebb 2009-től. A kisebbségi tulajdonos biztosítók viszont biztos, hogy jól járnak, még akkor is, ha a tervek szerint 2-3 százalékos profitmaximumot határoznának meg számukra.

MNO
2007. 09. 25. 13:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koalíciós pártok több hónapos egyeztetés után hétfőn este állapodtak meg arról, hogy a rendszer alapegysége a megye lesz. A 22 területi egységből 18-at tesznek ki a megyék, 4-et pedig a közép-magyarországi régió (Budapest és Pest megye).

Horn Gábor (SZDSZ) elmondta: a most megkötött politikai megállapodás eredményeként valódi verseny alakulhat ki, amelynek révén 2008 végére, 2009 elejére érzékelhetően jobb ellátást kapnak a betegek.
-Ez egy kompromisszumos megoldás (...), sem az SZDSZ, sem az MSZP nem nyert meggyőződésem szerint ezzel. (...) A szándékunk az volt, hogy a biztosítottak, a betegek nyerjenek – fogalmazott Horn. Hangsúlyozta: ez a rendszer fenntartja a nemzeti kockázatközösséget, továbbra is a jövedelemhez igazodó járulékfizetést tesz kötelezővé, de lehetővé teszi a valóságos választást, közben pedig területi biztonságot jelent azoknak akik, nem akarnak biztosítót választani.

-Nem az a kérdés, hogy hol van a biztosító székhelye, hanem hogy van-e szerződése az adott kórházzal, háziorvossal vagy járóbeteg-ellátással – mondta Horn Gábor, hozzátéve, hogy a biztosítók országos határkörrel alakulnak meg, például egy nógrádi lakosnak lehet szerződése a zalai biztosítóval, ha annak van szerződése nógrádi kórházzal.

Horváth Ágnes a részletekről szólva közölte: a biztosítók területi egységekre pályázhatnak, licitálhatnak, amennyiben megfelelnek a szakmai és a pénzügyi feltételeknek. Egy-egy működő pénztár minimum létszáma 500 ezer biztosított lesz, ezt elérheti úgy, hogy a pályázáskor több megyére licitál, de a toborzással is teljesítheti ezt a feltételt. A felső létszámkorlát mintegy másfél-kétmillió fő lesz, éppen azért, hogy ne jöjjenek létre monopóliumok. Efelett a biztosítók már nem fogadhatnak be több biztosítottat. Hozzátette: egy biztosító kezében legfeljebb két, egymás melletti megye lehet. A tárcavezető megerősítette, hogy a biztosítottak szabadon választhatnak a biztosítók között, döntésükön pedig évente változtathatnak. Horváth Ágnes a várható bevételekre vonatkozó kérdésre közölte: pontos számítást még nem végeztek, de arra számítanak, hogy 50-100 milliárd forint lehet összességében. A biztosítók számára 2-3 százalékos profitkorlátot is bevezetnek – mondta.

Horn Gábor beszélt arról is, hogy erős jogosítványt szeretnének adni a pénztárakban kisebbségi tulajdonos biztosítóknak, ami azt jelenti, hogy legyen beleszólásuk a menedzsment működésébe. Ebben a koalíciós felek között egyetértés van, ha ez nem így lenne, akkor nem találnának befektetőt – mondta, hozzátéve, hogy a törvényalkotás után, az ősz végén lehet majd erről tárgyalni.

Kökény: Októberben a parlament elé viszik

Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke egy másik sajtótájékoztatón azt mondta: ahol kevés az egészségügyi szolgáltató, ott a pénztárak fognak versenyezni, a központi régióban és az egyetemi városokban pedig a szolgáltatók. Ez a modell képes kiegyensúlyozni a Budapest és a vidék közötti egyenlőtlenségeket – jegyezte meg a szocialista politikus. Kitért arra, hogy a koalíciós pártok már korábban megállapodtak a pénztárak működési szabályairól, a költség és a hozam maximalizálásáról, az ellenőrzésről.

A koalíciós pártok közti hétfői politikai megállapodás után a szakértők és a törvényelőkészítők látnak munkához, majd várhatóan októberben a parlament elé kerülhet a törvényjavaslat. A jövő év az átmenet, a felkészülés éve lesz: megalakulhatnak a pénztárak és megkezdődhet a tagtoborzás, majd 2009. január 1-jétől beindulhat az egészségbiztosítás új területi rendszere, amely Kökény Mihály szerint minden biztosított számára érzékelhetően javítja majd a szolgáltatások színvonalát.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.