A koalíciós pártok több hónapos egyeztetés után hétfőn este állapodtak meg arról, hogy a rendszer alapegysége a megye lesz. A 22 területi egységből 18-at tesznek ki a megyék, 4-et pedig a közép-magyarországi régió (Budapest és Pest megye).
Horn Gábor (SZDSZ) elmondta: a most megkötött politikai megállapodás eredményeként valódi verseny alakulhat ki, amelynek révén 2008 végére, 2009 elejére érzékelhetően jobb ellátást kapnak a betegek.
-Ez egy kompromisszumos megoldás (...), sem az SZDSZ, sem az MSZP nem nyert meggyőződésem szerint ezzel. (...) A szándékunk az volt, hogy a biztosítottak, a betegek nyerjenek – fogalmazott Horn. Hangsúlyozta: ez a rendszer fenntartja a nemzeti kockázatközösséget, továbbra is a jövedelemhez igazodó járulékfizetést tesz kötelezővé, de lehetővé teszi a valóságos választást, közben pedig területi biztonságot jelent azoknak akik, nem akarnak biztosítót választani.
-Nem az a kérdés, hogy hol van a biztosító székhelye, hanem hogy van-e szerződése az adott kórházzal, háziorvossal vagy járóbeteg-ellátással – mondta Horn Gábor, hozzátéve, hogy a biztosítók országos határkörrel alakulnak meg, például egy nógrádi lakosnak lehet szerződése a zalai biztosítóval, ha annak van szerződése nógrádi kórházzal.
Horváth Ágnes a részletekről szólva közölte: a biztosítók területi egységekre pályázhatnak, licitálhatnak, amennyiben megfelelnek a szakmai és a pénzügyi feltételeknek. Egy-egy működő pénztár minimum létszáma 500 ezer biztosított lesz, ezt elérheti úgy, hogy a pályázáskor több megyére licitál, de a toborzással is teljesítheti ezt a feltételt. A felső létszámkorlát mintegy másfél-kétmillió fő lesz, éppen azért, hogy ne jöjjenek létre monopóliumok. Efelett a biztosítók már nem fogadhatnak be több biztosítottat. Hozzátette: egy biztosító kezében legfeljebb két, egymás melletti megye lehet. A tárcavezető megerősítette, hogy a biztosítottak szabadon választhatnak a biztosítók között, döntésükön pedig évente változtathatnak. Horváth Ágnes a várható bevételekre vonatkozó kérdésre közölte: pontos számítást még nem végeztek, de arra számítanak, hogy 50-100 milliárd forint lehet összességében. A biztosítók számára 2-3 százalékos profitkorlátot is bevezetnek – mondta.
Horn Gábor beszélt arról is, hogy erős jogosítványt szeretnének adni a pénztárakban kisebbségi tulajdonos biztosítóknak, ami azt jelenti, hogy legyen beleszólásuk a menedzsment működésébe. Ebben a koalíciós felek között egyetértés van, ha ez nem így lenne, akkor nem találnának befektetőt – mondta, hozzátéve, hogy a törvényalkotás után, az ősz végén lehet majd erről tárgyalni.
Kökény: Októberben a parlament elé viszik
Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke egy másik sajtótájékoztatón azt mondta: ahol kevés az egészségügyi szolgáltató, ott a pénztárak fognak versenyezni, a központi régióban és az egyetemi városokban pedig a szolgáltatók. Ez a modell képes kiegyensúlyozni a Budapest és a vidék közötti egyenlőtlenségeket – jegyezte meg a szocialista politikus. Kitért arra, hogy a koalíciós pártok már korábban megállapodtak a pénztárak működési szabályairól, a költség és a hozam maximalizálásáról, az ellenőrzésről.
A koalíciós pártok közti hétfői politikai megállapodás után a szakértők és a törvényelőkészítők látnak munkához, majd várhatóan októberben a parlament elé kerülhet a törvényjavaslat. A jövő év az átmenet, a felkészülés éve lesz: megalakulhatnak a pénztárak és megkezdődhet a tagtoborzás, majd 2009. január 1-jétől beindulhat az egészségbiztosítás új területi rendszere, amely Kökény Mihály szerint minden biztosított számára érzékelhetően javítja majd a szolgáltatások színvonalát.
(MTI)
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
