Újabb cukorgyárakat zárhatnak be?

Az Európai Parlament megszavazta a tavaly bevezetett cukorreform felülvizsgálatáról szóló jelentést. Glattfelder Béla, néppárti képviselő szerint félő, hogy Magyarországon a kabai cukorgyár bezárását követően tovább csökken a termelés, és akár újabb cukorgyár-bezárásra is sor kerülhet.

MNO
2007. 09. 25. 14:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cukorreform felülvizsgálatát az Európai Bizottság azzal indokolja, hogy a 2006-ban bevezetett cukorreform nem érte el a célját, azaz nem alakult ki egyensúly az EU cukorpiacán. Ezért az Európai Bizottság most újabb 2 millió tonnával, azaz mintegy 13%-kal akarja csökkenteni az európai cukortermelési kvótát.

Glattfelder Béla szerint Brüsszel most újabb értelmetlen áldozatot kér az európai cukorágazattól, mivel a cukorpiaci egyensúly addig nem fog létrejönni, amíg a jogszabályok nem gondoskodnak hatékony importvédelemről. A képviselő emlékeztetett arra, hogy a cukorreformról elfogadott tavalyi parlamenti jelentésben már szerepeltek azok a javaslatai, amelyek megfelelő korlátokat jelentettek volna a harmadik országokból (pl. Brazília) származó behozatal ellen. Az Európai Bizottság és a mezőgazdasági miniszterek tanácsa végül nem építette be ezeket a javaslatokat a végleges jogszabályba.

A kvótavisszaadás joga korábban csak a gyárakat illette meg. Az Európai Bizottság mostani javaslatának új eleme, hogy a gazdák a korábbiaknál kedvezőbb feltételek mellett, akár saját maguk is visszaadhatják termelési jogaikat. Emiatt viszont a gyárak alapanyag-ellátása kerülhet veszélybe. Glattfelder Béla emlékeztetett arra, hogy a cukorreform kezdetekor a kormány alábecsülte annak várható hatásait. Gráf József akkor úgy nyilatkozott, hogy Magyarországon nem fog gyárbezárásra sor kerülni. Azóta a legversenyképesebb hazai gyárat, a kabait, már bezárták. A megmaradt gyárak kisebb kapacitásaik miatt kevésbé versenyképesek, ezért a kvóták csökkentése számukra fokozott veszélyt jelent, és gyárbezárásokhoz vezethet.

A néppárti képviselő a jelentésben benyújtott egyik módosító javaslatában azt kezdeményezte, hogy azokban a tagállamokban, amelyekben legalább 20 százalékos kvótavisszaadás történt, ne kelljen újabb kvótacsökkentést végrehajtani. Az Európai Parlament végső jelentésében azt javasolja, hogy először azokban a tagállamokban legyen kvótacsökkentés, ahol az elmúlt időszakban 13,5 százaléknál kevesebb cukorkvótáról mondtak le a termelők. Mivel Magyarországon 25 százalékkal csökkent a termelés, ha a tanács is elfogadja ezt a javaslatot, akkor hazánkban nem kell a cukortermelés további zsugorodására számítani.

A képviselő ugyanakkor üdvözölte, hogy az európai parlamenti szavazáson többséget kapott az a javaslata, amely a tagállam döntésének függvényében lehetővé teszi, hogy először a kisebb, kevésbé versenyképes termelők adhassák vissza répaszállítási jogaikat (kvótájukat). Ez jelentős kedvezmény a kisebb termelők számára, és hozzásegíti az európai cukorágazatot ahhoz, hogy nemzetközileg is versenyképesebb legyen.

Surján László, a Költségvetési Bizottság néppárti társkoordinátora – aki a bizottság véleményét elkészítette – a plenáris vitában felhívta a figyelmet: ha nincs más megoldás a piaci egyensúly helyreállítására, akkor helyesebb a termelőket támogatni, mint a feldolgozókat. A képviselő hangsúlyozta azt is: egyes országok, köztük hazánk már a korábbi reform kapcsán csökkentették termelésüket, ha most javulnak a visszalépés feltételei, ezeket az országokat utólag kompenzálni kellene – közölte az EP néppárti frakciójának sajtóosztálya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.