Az uniós átlagnál többen füstölnek hazánkban

Az unió 500 millió lakosának 27 százaléka dohányzik, míg Magyarország lakóinak több mint a harmada él valamilyen dohánytermékkel. Az EU 100 millió dohányosából 2,4 millió magyar – hangzott el a HELP – a dohányfüstmentes életért elnevezésű kampány eredményeit szerdán ismertető sajtótájékoztatón Budapesten.

MNO
2008. 10. 29. 13:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós átlagnál több a dohányos Magyarországon – állapította meg az Európai Unió legnagyobb közegészségügyi felmérése, amelynek keretében negyedmillió uniós, ezen belül hatezer magyar állampolgár dohányzási szokásait vizsgálták.

R. Nagy András, a kampány magyarországi szóvivője elmondta: a január és június között elvégzett felmérés eredményéből kitűnik, hogy a magyarok többet füstölnek az uniós átlagnál. A szóvivő rámutatott arra, hogy az unió 500 millió lakosának 27 százaléka dohányzik, míg Magyarország lakóinak több mint a harmada él valamilyen dohánytermékkel. Az EU 100 millió dohányosából 2,4 millió magyar – tette hozzá.

A felmérésben a 15 és 35 év közötti korosztályt vizsgálták. A dohányosok aránya a 20-29 éves korosztályban volt a legmagasabb: 59,9 százalék. Ebben a korosztályban a nemek közti eltérés nem számottevő, a lányok 58, míg a fiúk 63 százaléka dohányzik – mondta R. Nagy András.

Tájékoztatása szerint a felmérést szén-monoxid-mérések összesítéséből állították össze. Egy céleszköz segítségével a kilélegzett levegőből állapították meg a vér szén-monoxid-szintjét. Ennek alapján elmondható, hogy a szervezetben annál magasabb a szén-monoxid szintje, minél többet dohányzik az adott ember.

Mucsi János, a gödöllői kórház tüdőgyógyásza elmondta, hogy ő elsősorban a középiskolások dohányzási szokásait vizsgálta. Ennek alapján arra a következtetésre jutott, hogy minden negyedik középiskolás függő dohányosként hagyja el az oktatási intézményt. Az alkalmi dohányosok aránya ennél jóval magasabb – tette hozzá.

A tüdőgyógyász szerint óriási veszélyt jelent a kevésbé kártékonynak tartott vízipipa, amely mostanában nagyon divatos a fiatalok körében. Mint mondta, a vizsgálatok alapján napi kétszeri vízipipázás harminc szál cigarettának felel meg. Ráadásul a vízipipázás során bizonyos rákkeltő anyagokból ötvenszer annyi kerül a szervezetbe, mint cigarettázáskor – tette hozzá.

A tüdőgyógyász arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon évente 2.300 ember hal meg passzív dohányzás miatt.

Mindkét felszólaló hangsúlyozta, hogy van visszatartó ereje a dohánytermékek árának, vagyis abban az országban, ahol ez magasabb, általában kevesebben dohányoznak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.