Európai futballkörkép – magyarokkal

Idehaza már jó két hete véget ért az élvonalbeli labdarúgó-bajnokság őszi szezonja, Európa jelentős részében azonban nincs megállás, javában tartanak az országos küzdelmek. E heti körképünkben a vén kontinens jelentősebb pontvadászataira, valamint a külföldön szereplő magyar labdarúgók eddigi teljesítményére fókuszálunk.

Pintér Patrick
2008. 11. 28. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angliában a 14. fordulót rendezték az elmúlt hét végén, a szigetországban jelenleg a Chelsea vezet 33 ponttal, mögötte a pontszámban ugyanígy álló Liverpool következik, amely egyelőre csak rosszabb a gólkülönbsége miatt marad le a dobogó legfelső fokáról. A Vörös Ördögöknél a sokáig sérült Németh Krisztián és a harmadik számú kapusként figyelembe vett Gulácsi Péter bemutatkozására még várni kell. A harmadik helyen a tőlük nyolc ponttal kevesebbet gyűjtött Manchester United áll, igaz, Sir Alex Ferguson együttesének a Fulham elleni mérkőzése még hátra van. A MU után az Aston Villa, majd a már öt vereséget számláló Arsenal foglal helyet, nem véletlen, hogy Arséne Wenger szinte hetente jelenti be igényét valamelyik sztárjátékosra, a kérdés már csak az, közülük hányat sikerül ténylegesen elcsábítani a téli átigazolási időszakban. A francia mesternek a csapaton belül is rendet kellett tenni a héten, a fiatalokat ostorozó William Gallas helyet mostantól a spanyol Cesc Fabregas viselheti a csapatkapitányi karszalagot. Meglepően jól szerepel viszont a Halmosi Pétert foglalkoztató Hull City, amely újoncként most a hatodik, de állt már a dobogón is. A másik két, nyáron felkerült csapat közül a Stoke City 14. helye még elfogadható, ám Gera Zoltán volt csapata, a West Bromwich Albion idén is a kiesés ellen küzd, jelenleg sereghajtó. A magyar középpályás új klubja, az előző szezonbeli búcsút épphogy csak elkerülő Fulham egész jól összekapta magát, biztos középcsapatnak számít, miképpen Bogdán Ádám egyesületét, a Bolton Wandererst is a tabella középső harmadában találjuk. Az utóbbi hetekben folyamatosan játéklehetőséget kapó Fülöp Márton Sunderlandjének még akadhatnak komoly kiesési gondjai, elvégre csupán egyetlen ponttal állnak jobban, mint a már kiesőhelyen álló Newcastle United, melyben Kádár Tamásnak még egyszer sem jutott esély.

Az angol másodosztályban a Wolverhampton Wanderers hátát nézi a mezőny 19 játéknap után. Rósa Dénes csak a klub tartalékgárdájában kapott eddig helyet ebben az idényben, a középpályással kapcsolatban legutóbb a Ferencváros nevét emlegették, elképzelhető, hogy a tavasszal már ismét egykori csapatában szerepelhet. A Király Gáborral alig-alig számoló Burnley jelenleg ötödik (a volt válogatott kapus is az Üllői úton köthet ki), őt követi Gyepes Gábor csapata, a Cardiff City, a Tímár Krisztiánnal felálló Plymouth a hetedik. A Queen’s Park Rangers, melynek térdsérülése miatt Buzsáky Ákost közel fél éven keresztül kell pótolnia, a 10., Priskin Tamás Watfordja pedig a 21.

Németországban már jóval többször, és sokkal jobban is szerepeltek a magyar játékosok. Az éllovas Hoffenheimben épp a legutolsó, 14. fordulóban játszhatott először a szezonban Lőw Zsolt. Bár az újonc gárda szárnyalása az idei európai futballidény legnagyobb meglepetése, s az utóbbi időben alig akadt olyan magyar labdarúgó, amely a vén kontinens valamelyik elitbajnokságának élcsapatában játszott volna, Lőw cseppet sem elégedett a helyzetével, s elképzelhető, hogy télen továbbáll. A Hoffenheimet jelenleg a Leverkusen és a Bayern München üldözi a legjobban, de a szenzációs Ba, Ibisevic, Obasi támadótrió, kiegészülve a gólpasszgyáros Salihoviccsal, egyelőre megállíthatatlannak tűnik. Dárdai Pál együttese, a Hertha BSC is ott van a „falusi csapat” nyomában, a negyedik hely mindenképpen megsüvegelendő produkció a fővárosi alakulattól, de Hajnal Tamás új csapata, a Dortmund is sokkal jobban szerepel idén, mint tette azt az elmúlt években, jelenleg hatodik. A szezon előtt bajnokesélyesnek tekintett Schalke csak hetedik, a Werder Bremen kilencedik, míg Huszti Szabolcs Hannoverje a 13., s ha nem szedi össze magát zárós határidőn belül, akár még kiesési gondjai is lehetnek. Ez ellen most a Bochum, a Karlsruhe és a Cottbus küzd leginkább, kevés sikerrel. A második vonalban Torghelle Sándor és Szabics Imre csapata, az Augsburg a 10. pozíciót foglalja el.

Az olasz ligát a hét végén a Juventust 1-0-ra legyőző Inter vezeti, mögötte az utolsó negyedórában két pontot bukó Milan áll, három pont hátránnyal, a torinói zebrák a harmadikok. Feltűnően jól szerepel viszont a Napoli (4.) és a Lazio (5.), s egy ideig az Udinese is állt az élen, mostanra azonban már visszaesett, csak hetedik. A magyar származású, de az osztrák nemzeti válogatottban szereplő Garics György tizedik az Atalantával. Nagy meglepetés viszont a Roma gyenge idei teljesítménye, a Farkasok csupán a 15. helyen állnak 13 játéknap után, alig egy pontnyira a kiesőhelytől.

A Serie B-ben több magyar is pályára lépett már az idén, Filkor Attila jobbára csak csere a negyedik helyezett Sassuolóban, de Vass Ádám és Feczesin Róbert sem tuti kezdő a nyolcadik Bresciában, míg az alsóházban szerénykedő Avellinóban is csak Vaskó Tamás tudott állandó helyet kivívni magának a csapatban, Koman Vladimir és Szatmári Lóránd csupán tartalék.

Spanyolországban Vadócz Krisztián épp az elmúlt hét végén szerezte meg első gólját a spanyol élvonalban, legutóbb tizenöt évvel ezelőtt talált be magyar játékos a kapuba Primer División-mérkőzésen, 1993-ban Limperger Zsolt volt eredményes. A 12. fordulóból ötön pályára is lépő magyar középpályás Osasunája jelenleg utolsó előtti, a tabella másik végén a Barcelonát, a Real Madridot és a Villarrealt találjuk. Az eddig 37 gólt (!) szerzett Barca előnye alig három pont a királyi gárdával szemben. Úgy tűnik, a tavalyi gyalázatos szereplés után helyre állt a rend Valenciában is, a korábban Bajnokok Ligája döntőket is játszott klub most negyedik, a 2006-ban és 2007-ben is UEFA-kupát nyert Sevilla az ötödik.

A francia másodosztályban Szélesi Zoltán állandó tagja a Strasbourgnak, míg az Ausztriában légióskodó magyarok közül Bodnár László (Salzburg, 1.), Sáfár Szabolcs (Austria Wien, 4.), Pusztai Olivér (Kärnten, 5.) és Csizmadia Csaba (Mattersburg, 9.) folyamatosan játszik klubjában, de Kovrig Ákos is a mérkőzések több mint felén szerepelt a Mattersburgban. Juhász Roland szinte kihagyhatatlan a belga Anderlechtből (3.), ráadásul topligás csapatok állnak sorba érte, de Tóth Balázs és Tőzsér Dániel is meghatározó embere a Genknek (4.). Orosz Pétert ellenben szinte nem is vették számításba a görög OFI Krétánál, amely jelenleg kiesésre áll, Vermes Krisztián viszont gond nélkül beilleszkedett a holland Sparta Rotterdamba (12.). Vayer Gábor is egyre több lehetőséget kap a lengyel LKS Lódzban (14.), Majoros Árpád azonban jobbára csak tartalék a Cracoviában (15.). A korábban kezdőjátékosként figyelembe vett Gaál Miklós sérülés miatt alig szerepelt a végül negyedikként zárt orosz Amkar Permben. Skóciában két kapus, a Hibernianban (5.) a még csak 19 éves Gróf Dávid csupán cserekapus, a László Csaba edzette Hearts-ban Balogh János viszont állandó kezdő, klubja pedig harmadik a Celtic és a Rangers mögött. Svájcban Vanczák Vilmos képviseli a magyar színeket, a Sionnal jeleleg hatodik a bajnokságban. A dunaszerdahelyi DAC-ban (6.) folyamatosan játéklehetőséghez jut Regedei Csaba, Vasas Zoltán viszont alig, erről a kispesti elleni barátságos meccs kapcsán is meggyőződhettünk. Szlovéniában Sebők József csapat, a Nafta Lendava jelenleg harmadik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.