Húsz éve alakult a Független Jogász Fórum + Képek

Konferenciát tartottak a húsz éve megalakult Független Jogász Fórum tiszteletére. Paczolay Péter elmondta, hogy a civil szervezetek feladata napjainkban a demokrácia vérkeringésének életben tartása és a társadalom érzékennyé tétele valós kérdések iránt. Cservák Csaba, a fórum elnöke arról beszélt, hogy egyértelműsíteni kellene a gyülekezési törvényt.

MNO
2008. 11. 05. 14:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napjainkban a civil szervezeteknek fő feladata lehet a demokrácia vérkeringésének életben tartása, a társadalom érzékennyé tétele valós kérdések iránt, valamint a politikai hatalom kritikája – mondta Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke szerdán, a Független Jogász Fórum megalakulásának 20. évfordulója alkalmából rendezett budapesti konferencián. Paczolay Péter szerint a demokrácia vérkeringésének életben tartását nem az intézményektől, hanem a civil szervezetektől kell várni. A civil szerveződéseknek a társadalmat érzékennyé kell tenniük olyan valós kérdések iránt is, amelyeket nem a politika vagy a média határoz meg. Harmadik cél, a politikai hatalom értékelése és kritizálása – fűzte hozzá.


Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke emlékeztetett, hogy a bírói függetlenség a rendszerváltás előtt csak semleges lehetett. Óriási jelentősége volt annak, hogy mennyire válhat a rendszerváltás után függetlenné az a bírói kar, ahol még az 1980-as években is működtek a káderpolitikai irányelvek. Elmondta, javaslatára több egyetemtől, intézettől rendeltek meg vizsgálatot a bíróságok függetlenségéről. Az átvilágító tanulmányok a bíróságokat független, politikától mentes intézményként aposztrofálták.

Cservák Csaba, a Független Jogász Fórum elnöke arról beszélt, alkotmányjogi és polgári jogi kérdésekben feladatok állnak a szervezetük előtt. Javaslatot dolgoztak ki annak kapcsán, hogy az alkotmánybírósági mulasztásban megnyilvánuló alkotmánysértésnek semminemű szankciója nincs a parlamentre nézve. Elmondta azt is, hogy célszerű lenne a gyülekezési törvény egyértelműsítése. A gyülekezési jog körében elkövetett bűncselekményeket akár szigorúbban is meg lehetne ítélni, de ez semmiképpen nem vezethet ahhoz, hogy a gyülekezési jog korlátokba ütközzön.


Fotók: Nagy Béla


A Független Jogász Fórumot 1988. november 5-én 135 jogász hívta életre. A rendszerváltozás előtt alakult szervezet azzal a céllal jött létre, hogy időről időre megvitassák a legfontosabb társadalmi-politikai problémákat, köztük a készülő törvénytervezeteket. 1989. március 22-én a Független Jogász Fórum kezdeményezésére nyolc ellenzéki szervezet hozta létre az Ellenzéki Kerekasztalt, hogy tárgyalásos úton egységes álláspontot alakítsanak ki a demokratikus Magyarország megteremtését célzó alkotmányos átalakulás kereteiről.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.