A hazai húsliba termelés 40 százalékát, évente 1 millió 200 ezer húslibát előállító, elsősorban az elmaradott nyírségi térségekben mintegy 200 családnak közvetlenül, további 200-nak közvetetten munkát biztosító cég vezetője élesen bírálta a Négy Mancs Állatvédő szervezet támadásait, ami veszélybe sodorta az ágazatot.
Az hízott állatok gépi tömését kifogásoló szervezet nyugat-európai reklámkampányának következtében gyakorlatilag leállt a hízott liba- és kacsamáj, de a hússzárnyasok kivitele is Magyarországról a hagyományos német és osztrák piacokra. Közlése szerint Magyarországon évente mintegy 2.500 hízott májat állítanak elő, míg Franciaországban 22-24 ezer tonnát, s ugyanúgy tömik a szárnyasokat, mint itthon. Hasonlóan gépi tömést alkalmaznak Spanyolországban, Portugáliában és Bulgáriában is, de a Négy Mancs csak Magyarországot támadja, óriási károkat okozva az termelőknek.
A szakember szerint nem kizárt, hogy gazdasági érdekek húzódnak meg a háttérben. A magyar állatorvosi kamara kiterjedt vizsgálata ugyanis megállapította, hogy nem állatkínzás a gépi tömés, sőt: sokkal kíméletesebb, mint a még több helyen alkalmazott kézi tömés. Szabó Miklós felhívta a figyelmet arra, hogy a liba szezonális termék, a közelgő Márton-naphoz kötődik a legnagyobb felhasználás, miközben teljesen leállt a kiszállítás. Magyarországon az idén mintegy 2,8 millió húsliba és 3 millió hízott liba értékesítéséről kell gondoskodni – fűzte hozzá a vezérigazgató.
(MTI)