Többségi állami tulajdonba kerül az egyik brit nagybank

Hosszú évtizedek óta először többségi állami tulajdonba kerül az egyik brit nagybank, miután a magánbefektetők nem érdeklődtek a brit bankmentő program során kibocsátott új részvények iránt.

MNO
2008. 11. 28. 11:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt hónapban indult minden idők legnagyobb, kiegészítő elemeivel együtt összesen 500 milliárd font elvi értékű nagy-britanniai bankmentő programja, amelynek keretében más brit nagybankok is többségi állami tulajdonba kerülhetnek. A költségvetésből kisegítendő pénzintézetek vezetői egyelőre nem kapnak prémiumot.

A brit kormány az októberben meghirdetett feltőkésítési és likviditásnövelő program alapján összesen 50 milliárd font közvetlen tőkejuttatási keretet hozott létre a brit bankrendszer számára.

Ebből a pénteki hivatalos bejelentés szerint, a program első gyakorlati lépéseként a befektetők által az elmúlt hetekben súlyosan kivéreztetett Royal Bank of Scotland kap hozzávetőleg 20 milliárd fontot. Ennek fejében a kormány 57,9 százalékos részesedéshez jut a pénzintézetben, kétharmad részben törzs-, egyharmad részben osztalékelsőbbségi részvények formájában.

A már meglévő részvényeseknek szánt, októberben bejelentett zártkörű kibocsátás – ahogy azt a piac egyöntetűen várta – nem járt sikerrel: a felajánlott új papíroknak alig 0,24 százalékát jegyezték le a bank magánbefektetői.

Alistair Darling brit pénzügyminiszter már a program indulásakor hangsúlyozta: nem költségvetési ajándékról van szó, hanem időleges befektetésről, amelyből a kormány reményei szerint az adófizetők haszonnal jönnek ki.

A brit bankmentő programon belül az 50 milliárd fontnyi költségvetési tőkejuttatási keretet a Bank of England – a brit jegybank – legalább 200 milliárd font, rövid távú likviditásnövelő hitelfinanszírozással egészíti ki. Emellett a brit kormány – a bejelentett lépések talán legfontosabb elemeként – az alapcsomaggal egyező értékig terjedő garanciát is vállal a bankközi piacon forgalmazott likviditásra, vagyis a mentőterv elvi összértéke így eléri az 500 milliárd fontot, az éves brit GDP-érték jóval több mint egyharmadát.

Mervyn King, a Bank of England kormányzója nem sokkal a program bejelentése után, vezető brit üzletemberek előtt tartott drámai hangvételű előadásában kijelentette: a brit bankrendszer az I. világháború kezdete óta nem volt olyan közel az összeomláshoz, mint a múlt hónap elején, az amerikai Lehman Brothers befektetési bankóriás bukását követő piaci pánik idején, és ezért volt szükség „radikális lépésekre a bankszektor túlélése érdekében”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.